A jeruzsálemi Héber Egyetem bioorvostudományi mérnöke által kifejlesztett SuperMeat kóser és vegán. Az izraeli startup vállalkozás célja, hogy bűntudatmentes étkezéshez és állatmentes húshoz juttassák a fogyasztókat. A találmány vallási kérdéseket is felvet.
A SuperMeat nevű startup vállalkozás állati sejtekből állít elő „tenyésztett húst”. Jelszavuk: „Valódi hús az állatok bántása nélkül”. A csirke nélküli csirkemellet egy élő madár sejtjéből, tápanyagban gazdag környezetben, egy gép belsejében „tenyésztik”.
Bár számos támogatója akad a kezdeményezésnek, az izraeli fogyasztók két, népes csoportja: a kóserság törvényeit betartók, illetve a vegánok körében komoly kérdések is felvetődnek. A SuperMeat egyik alapítója, a vegán életmódot folytató állatjogi aktivista, Kobi Bárák mindkét csoport kétségeit eloszlatja: termékük egyszerre kóser és vegán.
A SuperMeat az első olyan, tenyésztett hússal foglalkozó társaság, mely a csirkére koncentrál, de módszerük némi módosítással, más tenyésztett húsok előállítására is alkalmas lehet. A SuperMeat csapata, Jáákov Náchmiász, bioorvostudományi mérnök vezetésével, egyedülálló tenyésztési technikát dolgozott ki: a csirkéből ártalmatlan módszerrel kivett sejt egy, a madár biológiáját szimuláló gépben áll össze hússá.
Az Indiegogo oldalon folyó gyűjtés célja, hogy demonstrálja a fogyasztói érdeklődés mértékét, és ezzel ösztönözze a befektetőket. A cég sok energiát fektet a reklámozásba. Leendő fogyasztóik meggyőzése érdekében kampányukban színészek és modellek mellett háredi és vallásos cionista rabbikat is megszólaltatnak.
Náchmiász úgy nyilatkozott, hogy munkáját az Izraelben oly népszerű rántott csirkemell iránti rajongás motiválja, mivel a „schnitzel” fogyasztása egyre inkább veszélyessé válik. „Gyerekként azt ettem, amit anyám és nagyanyám főzött. Szeretném, ha a gyerekeim is ugyanolyan rántott húst ehetnének. Ezért csinálom ezt.”
„Ez [a tenyésztett hús megjelenése] egyezik a zsidóság jövőbeli céljával. Elképzelhető, hogy a folyamat már most, a mi nemzedékünkben elkezdődik… A folyamat kezdetén ezt fogjuk használni, amíg meg nem történik az emberiség spirituális felemelkedése, és már nem fogyasztanak [húst]. És ez a cél: hogy visszatérjünk az első ember életmódjához.” – zárta a szavait Dov Lior rabbi.
Forrás: JTA
További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.