Hanuka, a fény ünnepe különlegesen alkalmas arra, hogy különféle dolgokért imádkozzunk az Örökkévalóhoz. A zsidó hagyomány ismeri a szegula – jó jel fogalmát, és bölcseink számos szeguláról írnak hanuka ünnepével kapcsolatban. Ezek közül sorolunk fel néhányat az emunadaily oldal gyűjteménye alapján. Nem ígérjük, hogy használnak, de ártani biztosan nem fognak.

1. Használjuk a lehető legszebb menórát, hogy kimutassuk hálánkat az Örökkévaló felé mindenért, amit nekünk adott és a csodákért, melyek nap mint nap történnek velünk.

2. A menóra lángjainak meggyújtásához használjunk olívaolajat, mert az sokkal tisztább és emelkedettebb más éghető anyagoknál, emellett jó jel arra nézve, hogy istenfélő és bölcs gyermekeink legyenek, mi magunk is megőrizzük emlékezetünk tisztaságát és jó látásunkat.

3. Legalább addig tartózkodjunk a pletykálkodástól, míg a gyertyák égnek.

4. Sok nő tapasztalt nagyszerű csodákat, miután a meggyújtott gyertyák mellett imádkoztak legalább fél órán át.

5. Hanuka ötödik éjjele jó jel arra, hogy csodák történnek és arra is, hogy a világ jó irányba változzon.

6. Hanuka két hónapon átívelő ünnep, vagyis mindig van benne egy újhold – tévét hónap ros chodese. Ez a nap különösen megfelelő arra, hogy a hanukai gyertyák fénye mellett azért imádkozzunk, hogy egy bizonyos személy a korábbiaknál komolyabban betartsa a micvákat. Ennek – mint mondják – az az oka, hogy Ávráhám ősapa tévét hónap újholdján távozott az élők sorából, és halála előtt még látta, hogy fia, Jismáel vallásosabbá válik.

7. Ugyanezen a napon imádkozhatunk azokért is a gyertyák mellett, akiknek nem-zsidó partnerük van, hogy vallásosságukban megerősödve felhagyjanak a randevúkkal és zsidó társat válasszanak maguknak.

8. Egyedülálló lányok számára biztató jel, ha hanuka szombatját megelőzően azért imádkoznak, hogy megtalálhassák életük párját. Elsőként a ház ura gyújtja meg gyertyáit: a menóra samesze az anyát, a meggyújtott gyertyák pedig a gyermekeket szimbolizálják. Ezt követi a szombati gyertyák meggyújtása, melyek a tórai „sámor vezáchor” (őrizd meg a szombatot és emlékezz meg róla) parancsolatot, átvitt értelemben a házastársakat jelképezik. Ekkor érdemes a lányoknak azért imádkoznia, hogy párt találjanak és családot alapíthassanak, a hanukai és a szombati gyertyák szimbólumrendszerének megfelelően.

9. Egy hagyomány szerint az ünnep nyolcadik estéje, amikor minden gyertya ég, különösen alkalmas arra, hogy az ember gyermekáldásért imádkozzon. Érdemes ehhez a 80. zsoltárt is elolvasni, mely említi a szőlőt, ami mindig fürtökben terem, aztán pedig elmondani egy mondatot, melyben azt kérjük, hogy ahogy meggyújthattuk a menóra nyolc lángját, úgy vetethessük fel fiunkat Ávráhám szövetségébe.

10. A Ben Is Cháj szerint ha egy nőre valamilyen sebészeti beavatkozás vár, a legjobb, ha hanuka egyik napján (ami nem szombat) nem végez fárasztó munkát, nem dolgozik, nem mos, nem takarít, stb. maradjon otthon (vagy menjen el a Siratófalhoz, illetve egy nagy cádik sírjához) és mondjon zsoltárokat a beavatkozás sikeressége érdekében.

11. Süssük a fánkjainkat bőséges mennyiségű olajban az egész éves bőséges bevétel érdekében.

12. Adjunk cedákát (adományt) gyertyagyújtás után, mivel azt mondják, hogy ez rendkívül jó jel arra, hogy imáink azonnal meghallgatásra találjanak.

13. Gyújtsunk otthon hanukai gyertyákat. A breszlávi Náchmán rabbi szerint az otthon meggyújtott gyertyák áldást és fényt hoznak a lakók életébe.

14. Szintén a breszlávi Náchmán rabbi mondja, hogy a hanukai fények meggyújtása után érdemes fél órán át a gyertyák mellett ülve imádkozni, mert így hamarabb választ kapunk imáinkra.

15. Az ünnep minden estéjén érdemes zsoltárokat mondani a hanukai gyertyagyújtás után. különösen alkalmas erre a 90. zsoltár utolsó sora, a 91. (hétszer hangosan és egyszer halkan!), 30., 33. és 67. Mások hozzáteszik még a 19. a 100., a 133. és a 144. zsoltárt is, kiegészítve a szombatfogadás idején mondott Áná bekoách imával. Érdemes imádkozás közben a lángokba nézni, hogy előcsalogassuk onnan a rejtett fényt. Rendkívül alkalmas ez az időszak a saját igényeink kielégítésére vonatkozó imáink elmondására is.

16. A mécsestartók alján megmaradt olajat összegyűjtve narancsbőr kezelésére alkalmazhatjuk.

17. A mécsestartókban maradt kanócmaradékokat összegyűjthetjük, hogy pészah ünnepét megelőzően a kovászossal együtt égessük el azokat.

16. Szukot ünnepe során olívaolajos üvegcséket lógathatunk a szukkába, hogy magukba szívják az ünnep, a különleges imák és a misztikus vendégek szentségét. Ez az olaj különösen alkalmas a hanukai gyertyákhoz.

További hanukai szegulákkal szeretne megismerkedni? Olvassa el korábbi cikkünket!

Megszakítás