Az időben meghozott intézkedéseknek köszönhetően a fertőzés nem jutott be az otthonba. Így az itteni szerény imaház vált az ország legfontosabb zsidó intézményévé. Az egyetlen megmaradt minjen tagjai gondoskodnak az ország egész zsidó közösségéről: ők mondanak kádist az elhunytakért és adnak zsidó nevet az újszülötteknek.

A Johannesburgben található Sandringham Gardens zsidó idősotthon régi zsinagógájában évtizedek óta imádkozik együtt 12-15 ember. A 400 fős otthont még a járványveszély legelején lezárták, s így egyetlen koronavírusos megbetegedés sem történt – miközben más idősotthonok éppen a fertőzés gócpontjának számítanak.

Az intézmény zsinagógája tehát Dél-Afrika egyetlen működő zsidó imaházává vált, így a minjen tagjainak kell gondoskodniuk a közösség minden tagjáról. Az egész országból és – a kiterjedt dél-afrikai zsidó diaszpóra miatt –  külföldről is hozzájuk futnak be a kérések, ha valakiért kádist, a gyászolók imáját kell elmondani a gyászévben vagy a halálozási évforduló alkalmával, illetve ők adnak zsidó nevet az újszülött kislányoknak a tóraolvasás alatt és ők imádkoznak az édesanya egészségéért és gyors felépüléséért is.

A Sandringham Gardens otthont több mint száz évvel ezelőtt alapította az afrikai kontinens legnagyobb zsidó szociális szervezete. Az intézmény vezetése hamar felismerte a koronajárvány veszélyét, és már március 13-án, nem sokkal az első dél-afrikai fertőzött diagnosztizálása után bezárták a kapukat. Az állami korlátozások bevezetése előtt két héttel meghozott szigorú döntés sokként érte mind a bentlakókat, mind családjaikat, de ma már mindenki elismeri az eljárás helyességét.

„Eleinte dühös voltam, mert betiltották a látogatást, de ahogy a krízis kiteljesedett, már megértettem, hogy a megfelelő döntést hozták meg” – mondta Clive Lazar, akinek édesanyja él az otthonban.

Március 18-án azután bezárták az összes zsinagógát. A zsidó közösség néhány nappal ezelőtt vesztette el az első tagját a járvány miatt.

Bár a fertőzés nem jutott be az otthonba, a lakók mégis nagy körültekintéssel járnak el. Két méter távolságot tartanak egymástól, kizárólag a saját helyükön ülnek a zsinagógában és csak a saját imakönyvüket használják. Az apró minjen tagjai már 1200 elhunytért mondanak kádist és eddig 15 újszülött kislány névadásáról gondoskodtak.

 „Ez a járvány sok személyes, spirituális és globális tanulsággal jár – egy részük fájdalmas, más részük inspiráló. A fiatalabbak ügyelnek, hogy tartsák a távolságot az idősektől, ez az apró, csodás minjen pedig gondoskodik a spirituális igényeikről” – mondta Saul Tomson, az idősotthon igazgatója. Az ezt a gondolatot kifejező jelmondattal le is fényképezkedett a zsinagóga tagsága: „A ti minjenetek bezárt, hogy minket védelmezzetek. A miénk nyitva tart, hogy titeket védelmezzen” – áll a feliraton.

Az első napokban a még működő és „megbízásokat vállaló” zsinagóga híre szájról-szájra terjedt. „Amikor rádöbbentünk, hogy mekkora értéket képvisel a minjenünk, elkezdtük hirdetni magunkat a Facebookon, illetve e-mailben értesítettük a hitközségeket. Később már külföldről is érkeztek kérések. Rendeztünk névadási ceremóniát Kanadában, Brazíliában és Uruguayban született kislányoknak is” – számolt be Tzivia Grauman, az intézmény szóvivője.

„Ez a kis közösség nagy alázattal és büszkeséggel vette magára a kádis elmondásának felelősségét ennyi ember emlékére. Úgy érezzük, nagy érdemben és megtiszteltetésben részesültünk, hogy mi tehetünk eleget ennek a feladatnak” – mondta Jonathan Fox rabbi, a minjen egyik oszlopos tagja.

zsido.com

Forrás: TOI

Megszakítás