A Múzeumok Éjszakája program lényege, hogy a csatlakozó kulturális intézmények szokatlan, esti-éjszakai időpontban kínálnak nem mindennapi programokat. Ezért az EMIH programja, amellyel hosszú évekkel ezelőtt csatlakozott a kulturális rendezvényhez, egy kicsit kilóg ezek közül, hiszen a zsinagógák a Múzeumok Éjszakáján többnyire nem kinyitnak, mint az összes többi résztvevő intézmény, hanem egyszerűen csak nem csuknak be az esti ima után.
Szerencsére egyre több és több zsidó intézmény csatlakozik ehhez az izgalmas és formabontó rendezvényhez, ám az EMIH programjai még az évről évre szélesedő kínálatban is hatalmas érdeklődésre tartanak számot. Idén öt zsinagóga fogadta az érdeklődőket: a Vasvári Pál utcai zsinagóga, az újlipótvárosi Zsilip Központ, az Új- és Óbudai Zsinagógák, valamint a szentendrei Zsidóház.
A program középpontjában mindig a zsinagógák felépítésének, funkciójának és történelmének bemutatása áll, ám emellett mindig lehetőség van kérdések feltételére is, amivel éltek is a résztvevők. Kétségtelen, hogy a legimpozánsabb történelmi múlttal a Budavári zsinagóga dicsekedhet – itt a középkori zsidóság életének fennmaradt (látogatható és még eltemetett) tanúival, zsinagógákkal, mikvével, sírkövekkel ismerkedtek az érdeklődők. Azok, akik igyekeztek, és este 10 órára odaértek valamelyik helyszínre, még szombatbúcsúztató hávdálá szertartáson is részt vehettek.
Idén az általános ismertetés mellett több tematikus túrához is volt lehetőség csatlakozni. A helyszínek közötti buszjáraton három turnusban összesen mintegy 150 látogató ismerkedett meg a budapesti zsidóság történetével. A Zsilipben nemrég megnyílt női mikve megtekintésére szervezett különprogram ugyancsak hamar betelt, 50 érdeklődőnek mesélt a rituális fürdők építésének kihívásairól és a mikvék zsidóságban betöltött szerepéről Glitsenstein Sámuel rabbi.
Egy másik helyszínen, a nemrégiben teljes körű felújításon átesett Vasvári Pál utcai Sász Chevra zsinagógában gyülekezett az a negyven fős csoport, akik az épület és a közösség történetének megismerése után a zsidónegyedbe indultak indultak, melynek során a Belső-Erzsébetváros több zsinagógájával is megismerkedtek.
Azok, akik Szentendrére látogattak, bepillantást nyerhettek a Cháj Galéria másnap megnyitó új kiállításába is. Az izraeli festő, Shibetz Cohen magával ragadó festménysorozatát a felkelő vagy lebukó nap fénycsíkja ihlette, ami kirajzolja a horizont vonalát – mi mással is búcsúzhatott volna egy naplementétől majdhogynem a nap felkeltéig nyúló rendezvény…
Megjelent: Gut Sábesz 25. évfolyam 40. szám – 2023. június 29.