A világ több helyszíne után immár Budapesten is létesült éruv, egy Pest nagy részét körülölelő szombati határvonal, ami lehetővé teszi a közterületen való hozás-vivést sábeszkor is.

A projekt keretében elkészült jelképes kerítés észak-déli irányban halad a Duna vonalán, míg „szárazföldi” határvonala Újpest, Rákosmente, Kőbánya-Kispest és Ferencváros kerületeken halad keresztül. „Jellemzően a meglévő, természetes városi környezet adottságait használja fel, úgy, hogy az arra járók számára léte fel sem tűnik” – olvasható a zsido.com-ra felkerült tájékoztatóban. Az éruv pontos határáról és aktuális állapotáról az eruv.hu honlapról tájékozódhatunk.

A szimbolikus szombati ke­rítés sok ember közös erőfe­szí­tésével valósult meg. Megálmodója és tervezője a Budapes­ti Ortodox Rabbinátus feje, Oberlander Báruch rabbi volt, aki a téma neves szakértőivel konzultálva vezette le a megvalósítást. Hivatalosan végül 2024. április 11-én készült el az éruv, egy különleges szertartással, ami egy zárt „magánterületté” olvasztja össze a határvonalon belül eső területet. „Az éruvot létrehozó szertartással kinyilvánítjuk, hogy a bent élők mintha egy nagy család lennének, ami által még több áldást hozhatunk a Földre” – tudtuk meg Oberlander rabbitól.

„A Budapesti Ortodox Rabbinátus hálás köszönetét fe­jezi ki minden magánszemélynek és szervezetnek a széles körű összefogásért és támogatásáért e fontos projekt meg­valósulásban, miközben külön köszönetét fejezi ki Köves Slomónak, az EMIH rabbijának” – olvasható a sajtóközleményben. Oberlander rabbi emellett kü­lön köszönetét fejezi ki régi barátjának, Lebovics Gábornak, aki az egyik legnagyobb segítője és elkötelezett támogatója volt a projektnek. „Hálás vagyok továbbá András barátomnak a részvételéért, a vejemnek és más rabbiknak, akik elkísértek az éruvval kapcsolatos munkálatokra, valamint mindazoknak, akik itthon és külföldön anyagilag támogatták az éruv létrejöttét. Emellett, mint mindig, köszönettel tartozom feleségemnek, Batshevának türelméért és támogatásáért.”

Lebovics Gábor lapunknak elmondta, mit jelent számára az éruv-projekt: „Amikor megkaptam az éruv-létrehozás operatív feladatainak koordinációját, nem tűnt nehéznek a feladat, de ahogy elmélyedtem a szabályaiban, egyre újabb technikai, szabályozási, engedélyezési kérdések merültek fel. Az egymással összefüggő folyamatok és a sokszor egymásnak ellentmondó lehetőségek között kellett megoldást és az ehhez szükséges kapcsolatokat találni.

A megvalósítás három éve alatt lassan tisztává vált, hogy eddigi munkáim, tapasztalatom, kapcsolataim csak azt a célt szolgálták, hogy egész szívemmel, egész lelkemmel és minden tehetségemmel elvégezhessem ezt a munkát és ezzel segítsem az itt élőket. Az éruv megvalósult, melyre nemcsak büszke vagyok, de hálás is, hogy nekem jutott ez a feladat.”

Mi pedig, akik az éruv előnyeit fogjuk élvezni, köszönettel tartozunk Oberlander rabbinak, Köves rabbinak és mind­azoknak, akik részt vettek a projektben. Reméljük, hogy ez a könnyítés sokak számára teszi megvalósíthatóvá a szombattartást, sőt talán új vallásos családokat is Pestre vonz majd.

Megjelent: Gut Sábesz 26. évfolyam 32. szám – 2024. április 18.

 

Megszakítás