Az idegen csengésű héber és jiddis szavak időnként összezavarhatják az embert. A myjewislearning összeállításában ilyen szópárok szerepelnek.

1. Chálá (חלה), fonott szombati vagy ünnepi kalács és kálá (כּלה), menyasszony.

2. Cheszed (חסד), jótétemény, például a betegek meglátogatása és chászid (חסיד), a zsidóság egy bizonyos, a XVIII. század végi Európájában kialakult ágának ágának követője.

3. Chodes (חודשׁ), hónap, pl. a ros chodes, újhold szóban és kodes (קודשׁ), szent, pl. a széfer kodes (szent könyv), limudéj kodes (szent, nem világi tanulmányok)

4. Chupá (חופּה) vagy jiddisesen chüpe, azaz esküvői sátor és chucpá (חוצפּה) vagy jiddisesen chücpe, vagyis szemtelenség.

5. Éruv (עירוב), az a határ, amelyen túl már nem szabad semmit kivinni szombaton és erev (ערב), este. Gyakran egy ünnepet megelőző nap vagy annak az estéje.

6. Chámszá (חמסה), kéz alakú amulett, chámec (חמץ), peszáchkor tiltott kovászos étel és chumusz (חומוס), vagyis csicseriborsó, illetve az abból készült krém.

7. Kibic (קבּץ), csacsogás, pletyizés és kibuc (קיבּוץ), gazdasági közösségen alapuló izraeli település.

8. Kidus (קידושׁ), a szombat és az ünnep megszentelése a lakoma kezdetén borral és kádis (קדישׁ), arámi nyelvű ima, melyet minján, legalább tíz férfi jelenlétében lehet elmondani.

9. Másgiách (משׁגיח) és másiách (משׁיח), felkent, messiás.

10. Mikve (מקוה), rituális fürdő és micva (מצוה), tórai vagy rabbinikus parancsolat, illetve tilalom, tágabb értelemben jó cselekedet.

11. Széder (סדר), a peszách első (két) estéjén tartott, meghatározott rend szerint folyó szertartás és lakoma. Egyre több helyen tartanak tu bisváti szédert, mely szintén meghatározott rend szerint folyik; és szidur (סידור), zsidó imakönyv.

12. Sejtel (שייטל) vagy sájtli, paróka; stetl (שׁטעטל), nagyrészt zsidók lakta kelet-európai falu; stibel (שטיבל), kis, többnyire ortodox zsinagóga és strejmel (שטריימל) vagy strájmli, a legtöbb hászid csoport szőrmesapkája.

13. Szimcha (שׂמחה), szó szerint jókedv, öröm, átvitt értelemben ünnepség, örömteli alkalom, pl. esküvő, brit milá vagy bár micva és szmicha (סמיכה), rabbioklevél.

14. Tisá beáv (תשׁע בּאב), áv hó 9., 25 órás böjt a Szentélyek lerombolásának emlékére, tu bisvát (ט״ו בּשׁבט), svát hó 15., a fák újéve és tu beáv (ט״ו בּאב), áv hó 15., a „zsidó párválasztás napja”.

15. Jizkor (יזכּור), halottakért mondott emlékima az év négy napján: jom kipurkor, peszáchkor, szukotkor és sávuotkor és jorcájt (יארצייט), halálozási évforduló.

Fotó: Ben White

Megszakítás