Ismét közösségi haszid hétvégére invitálták a nagyérdeműt a Balaton partjára. A csodálatos balatoni táj az előadókat időről időre kicsalta a szabadba, ami még különlegesebbé tette a családias hangulatú hétvége légkörét, amelyen több mint százan vettek részt.
A testet-lelket feltöltő sábáton témája ezúttal sokak számára nemcsak izgalmas, de húsbavágó is volt: betérőkről, megtérőkről beszélgettünk és arról, hogyan alakul az ember élete, ha nem vallásos hátérrel úgy dönt, visszatér a vallásgyakorláshoz. Hogyan illeszkednek be a báál tsuvák a vallásos életbe, hogyan őrzik meg a személyiségüket és miként tudják fenntartani a kapcsolatot a nem-vallásos családjukkal.
A családi dinamikákról beszélgetve szó esett a szülők iránti tiszteletről éppúgy, mint a gyereknevelés buktatóiról. A hétvége vendégelőadója, Avraham Yisrael, izraeli oktatási szakértő és pszichológus több beszélgetést is vezetett, nagyon izgalmas volt a vallás és a pszichológia metszetében kialakuló tanácsait hallgatni.
A program másik fő témája a Tánjá volt, tekintettel arra, hogy a hétvégére megjelent a Tánjá – közepesek könyvének első része, magyar fordításban. A kötet, melyet minden résztvevő megkapott, a Tánjá első 17 fejezetét tartalmazza. A lijádi-i Snéur Zálmán rabbi írása, mely a „Bevezetés a kabbalába és a chászid filozófiába” alcímet viseli, kiegészül a Rebbe előszavával, melyet az 1962-es, angol nyelvű kiadás elé írt. A kötet továbbá tartalmazza dr. Nissan Mindelnek, a Rebbe titkárának a bevezetőjét is, amelyben a Tánjá felépítését, születésének körülményeit és fontosságát tárja az olvasó elé. A haszidizmus alapművének kapcsán a jó és a rossz ösztönről, valamint az istenszolgálatról hallhattunk előadást Oberlander Báruch rabbitól.
A hétvégére emellett két másik kötet is megjelent, melyeket szintén hazavihették az érdeklődők. Az egyik a chaszid hétvégéken már „megszokott” sorozat, A rabbi válaszol legújabb, 6. kötete. Ebben 30 halachikus választ találunk Oberlander Báruch rabbitól olyan izgalmas vagy éppen meghökkentő kérdésekre, mint hogy hogyan lett lapos és száraz a macesz, miért csókolnak kezet a magyarok a rabbiknak (ha egyáltalán kezet csókolnak…) és hogy hány késélező kell egy kóser konyhába.
Végül, de nem utolsó sorban a korábban már megjelent Holokauszt és háláchá című gyűjtemény új, bővített kiadását is kézbe vehették a résztvevők. Oberlander rabbi 12 új fejezettel bővített munkája a holokauszt 80. évfordulója alkalmából jelent meg.
A kötetek beszerezhetőek
a Károly körúti
Keren Or Központban.
Megjelent: Gut Sábesz 26. évfolyam 37. szám – 2024. május 23.