Összefogással avattak mikvét Miskolcon, a rituális fürdő megnyitóján beszédet mondott Markovics Zsolt a Mazsihisz helyi rabbija, Deutsch Miklós a Miskolci Zsidó Hitközség elnöke, Grósz Andor a Mazsihisz elnöke, Braun Ávráhám az EMIH-Magyar Zsidó Szövetség helyi rabbija, Köves Slomó az EMIH vezető rabbija és Róna Tamás a neológ rabbitestület vezetője. A felszólalók egyöntetűen hangsúlyozták, hogy nemcsak kitűnő és fontos az új mikve Miskolcon, de rendkívül példaértékű is az a páratlan összefogás a zsidó szervezetek között, amely miatt a mikve megújulhatott. Azt is aláhúzták a rabbik, hogy hasonló együttműködésben bíznak a nagy zsinagóga helyreállításánál is. Az eseményen szintén felszólalt Veres Pál Miskolc polgármestere, Csöbör Katalin, Miskolc 1. számú választókerület országgyűlési képviselője és Kovács Zsolt országgyűlési képviselő is. Beszédükben üdvözölték a zsidó szervezetek együttműködését és a mikve megnyitását.
A lélegzetelállítóan gyönyörű 600 fő befogadására is alkalmas miskolci nagy zsinagógában régen egy rendkívül híres jesiva is működött, jelenleg azonban egy óriási felújításon kell átesnie ahhoz, hogy szombatfogadásokat lehessen benne tartani, amelyre várhatóan a jövőben sor is kerül majd. A zsinagóga szomszédságában egy újonnan felújításra került épületegyüttesben lett kialakítva egy kisebb zsinagóga, rendezvényterem és egy múzeum is. A komplexumban a napokban mikvét is avattak, mi is jelen voltunk az eseményen, nézze meg a fotókat!
A rituális fürdő a vallásos zsidó élet egyik legalapvetőbb feltétele, napjainkban elsődleges funkciója: itt merítkeznek meg a nők havi ciklusuk után, illetve az új edényeket is ebbe mártják meg első használat előtt – természetesen erre a célra külön medence szolgál.
Férfiak is használják a mikvét reggeli ima előtt, vagy szombat és ünnepnapok előtt merülnek alá, hogy megtisztuljanak. A fürdő vizét természetes vízforrásnak kell táplálnia.
|
A Miskolcon jelenleg tevékenykedő emihes rabbi Ávráhám Braun rabbi fél éve érkezett feléségével és négy gyermekével együtt Magyarországra. A rabbi Amerikában született, de Izraelben nőtt fel, most pedig Miskolcon teljesíti a Rebbe kívánságát: a lubavicsi mozgalom küldöttjeként segítik építeni és népszerűsíteni a zsidóságot.
Az áldott emlékű Lubavicsi Rebbe a kezdetekben még megengedte a küldöttcsaládoknak, hogy olyan városban kezdjék el működésüket és építeni az ottani zsidó életet, ahol nem volt rituális fürdő. Ennek annyi hátránya volt, hogy a „merülésekre” sokat kellett utaznia a családoknak, így a Rebbe később már azt tanácsolta, hogy lehetőleg olyan helyekre költözzenek, ahol már van fürdő, vagy ahol lehetőség van egy ilyen hely felépítésére-, mivel nem zárta ki azt, hogy akadnak olyan emberek, akik nem hiszik el, hogy valóban hosszú utakat tesznek meg a sliáchok mikvehasználat céljából, illetve a mikve elengedhetetlen a kóser zsidó élethez.
|
Braun rabbi és családja aktívan részesei a zsidó életnek, szorgosan tanulják a magyar nyelvet, elmondásuk szerint kihívás számukra a nyelv elsajátítása, azonban minden erejükkel azon vannak, hogy minél hamarabb beilleszkedjenek a magyar közösségi életbe és munkájukkal felvirágoztassák a miskolci zsidó közösséget a rituális fürdővel is kibővült komplexumban. Ezek mellett szombatfogadásokat tartanak, megünneplik a nagyünnepeket, segítenek a tfilinrakásban és támogatják a rászorulókat. A zsidó élethez szorosan hozzátartozik a gyermekek oktatása is, így bölcsőde, óvoda és nagy valószínség szerint iskola is kialakításra kerül majd a zsinagóga közelében.
Kívánjuk, hogy a Braun család sikeresen felvirágoztassa a miskolci zsidó közösséget és a zsinagóga megteljen emberekkel.