Mire kerestek rá a legtöbbször az izraeliek a Google-ben az iráni támadás éjszakáján? – kérdezi az Arutz7.

A leggyakoribb keresőszavak közt – melyek közt természetesen a „chádásot – hírek” vitte el a pálmát, az előkelő negyedik és ötödik helyen végzett a „tehilim” – zsoltárok, valamint a hálaadó zsoltár kifejezés.

A rabbikat tömörítő, modern-ortodox Cohár szervezet vezetője, Dávid Sztáv rabbi elmondta: „Meglepetéssel és boldogsággal töltött el a hír. Egyfelől tudjuk, hogy Isten vezeti a világot és ő irányít mindent. Másfelől nagy örömöt okoznak számunkra Izrael Állam és partnereinek technológiai és egyéb képességei. Tudjuk, hogy az erő önmagában nem elég, szükséges a világ Teremtőjétől származó tudás és bölcsesség is, és a saját erőfeszítéseinket is hozzá kell tennünk… Örültem, hogy Izrael népének természetes, hogy valójában nincs itt semmiféle ellentmondás és hogy a Zsoltárok könyve nem helyettesíti a légierőt és fordítva”.

Sztáv rabbi hangsúlyozta:

„Köszönetet kell mondanunk Istennek és a küldötteinek is – pilótáinknak és más nemzetek pilótáinak –, akik azon dolgoztak, hogy megvédjenek minket. Semmiféle ellentmondás nincs az Istennek való hálaadás és a minket megmentő embereknek való köszönetmondás között”.

Zsoltárokat általában nappal szokás mondani, ez alkalommal azonban késő éjjel érkezett a fenyegetés. „A zsidó törvények értelmében mondhatunk éjjel is zsoltárokat, de a kabala [a zsidó misztika] alapján nem szokás. Azonban ugyancsak a kabala mondja, hogy amennyiben életveszélyes helyzetről van szó, akkor akár éjszaka is mondhatjuk a zsoltárokat”.

A szombatról vasárnapra virradóra kiemelkedő számban elmondott zsoltárok mellett sokak számára volt fontos, hogy másnap se feledkezzenek meg a zsoltárokról. Ezért a támadás csodás kivédésének másnapján sok izraeli zsinagógában felhangzott a reggeli ima végén a századik zsoltár, a hálaadás zsoltára, a Mizmor letodá.

A Cohár Intézet felszólította a világ zsidóságát, hogy az elkövetkező napokban minden reggel mondják el e zsoltár szavait, akár közösségben (minjánban), akár egyedül imádkoznak.

A Cohár rabbijai azt kérik, hogy ezt a zsoltárt a katonák biztonságáért és a túszok hazatéréséért mondott imák mellett mondjuk el, kiemelve mindazt a jót, amit Isten az országgal és népével tett.

„Ahogy szükség idején mindig tudjuk, hogy hogyan forduljunk az Ég felé és hogyan könyörögjünk Istenhez, ugyanúgy rendkívül fontos, hogy jótékonyságáért és áldásaiért köszönetet mondjunk Neki…

Amellett, hogy köszönetet mondunk Istennek, katonaságunk és az egész, fáradhatatlanul dolgozó és ránk vigyázó védelmi rendszer iránti leírhatatlan csodálatunkat és hálánkat is kifejezzük ebben a nehéz és veszélyekkel teli időszakban”

– zárta szavait Sztáv rabbi.

100. zsoltár

Hálaadó zsoltár hálaáldozatnál. Riadjatok az Örökkévalónak mind a földön levők! Szolgáljátok az Örökkévalót örömmel, jöjjetek eléje ujjongással! Tudjátok meg, hogy az Örökkévaló az Isten, Ö teremtett minket s övéi vagyunk, népe és legelésének nyája. Jöjjetek kapuiba hálaszóval, udvaraiba dicsérettel; mondjatok hálát neki, áldjátok nevét! Mert jóságos az Örökkévaló, örökké tart a kegyelme, s nemzedékig meg nemzedékig a hűsége.

 

Megszakítás