A szakértők világszerte nyomják a vészcsengőt amiatt, hogy egyre több anya használ tápszert a szoptatás helyett. Egy izraeli cég megtalálta a módját annak, hogy az anyatejben található összetevőkkel javítsa fel a tápszert – írja a nocamels.com.

A Wilk nevű cég eljárásának lényege, hogy mellkisebbítés során eltávolított emlőmirigy-szövetből, nyernek ki sejteket, amelyek eredetileg a tejtermelésért felelősek. A sejteket ezután laboratóriumi körülmények között növesztik, ezek aztán fehérjéket, cukrokat, laktózt vagy az anyatejben található zsírokat állítanak elő.

„Most a zsírokra összpontosítanak, mert ez az, amit más módon nem lehet előállítani”

– mondta el a lapnak az egyik fejlesztő

Ezek a lipidek némileg hasonlítanak a vajra, és megszáríthatók, majd porrá alakíthatók, amelyet a tápszerhez adnak, hogy több olyan tápanyagot tartalmazzon, amelyek létfontosságúak a csecsemő fejlődése szempontjából. Leginkább a csecsemők agyának és emésztőrendszerének növekedéséhez szükségesek.

Az ötletet, hogy a sejtek segítségével tejet állítsanak elő, nehezebb volt megvalósítani, mint azt eredetileg gondolták. De amint a vállalat a tejnek csak egy összetevőjére kezdett összpontosítani, nem pedig a teljes termékre, rájöttek, hogy gyorsabban tudnak eredményeket elérni.

„Egy mesterséges rendszerben könnyebb a sejteket növeszteni, amelyek azonosak a valódiakkal, majd megtanítani őket arra, hogy csak zsírt termeljenek”

– mondja Dr. Avital Beck, a Wilk vezérigazgatója.

A cég szerint a zsírokat az allergiás gyermekek számára is adaptálni tudják, képesek hozzáadni vagy eltávolítani az allergéneket, például a laktózt, hogy azok ne kerüljenek bele a végtermékbe.

 

Megszakítás