Több, mint egy évtizede vezették be az iskolákban a választható hit- és erkölcstan oktatást. Ennek hatására indult el 11 évvel ezelőtt az EMIH hittantanári képzése, aminek köszönhetően a zsidó hittanoktatás is elérhető számos oktatási intézményben a fővárosban és több vidéki helyszínen. Szilánk Zsuzsával, az EMIH oktatásért felelős vezetőjével beszélgettünk a tapasztalatokról.

 

– Ez a 11 év már megér némi összegzést. Nagyságrendileg mennyi gyerek hány iskolában részesül vagy részesült EMIH-es hittan oktatásban?

– Budapesten 30, az agglomerációban 3-4 iskolában, illetve Miskolcon és Debrecenben tartunk hitoktatást. Ezalatt a 11 év alatt több száz gyerek megfordult a hittanoktatási rendszerünkben és nagy sikerként éljük meg, hogy sokan vannak, akik a lassan 10 éve megnyílt Maimonidész Gimnáziumban folytatták velünk a munkát. Fontos, hogy azok a gyerekek, akik bármely ponton bekapcsolódnak az EMIH oktatási rendszerébe, érezzék, hogy egy életre szóló és nem csak az iskolapadokhoz rögzített nevelési programban vehetnek részt. Ezt nagyban könnyíti a rengeteg iskolán kívüli programunk is, amelyek csatlakoznak a CKids-hez és a CTeen­hez is. Több alkalommal a szülőket is bevonjuk a különböző programjainkba, így lesz kerek a történet.

 

– Közösséget is épít ezek szerint a hittanoktatás?

– Igen, minden évben két alkalommal szervezünk hittanos találkozót, ahol a gyerekekkel, a szülőkkel és a hitoktatókkal kiegészülve tartunk egy összefoglalót, illetve egy ismerkedést. Így láthatóvá és érezhetővé válik, hogy ugyan külön járunk hozzájuk és minden iskolában külön hit­oktató és külön gyerekcsapat van, de ez mégiscsak egy közösség, amelynek tagjai, bár általában térben távolabb vannak egymástól, ilyenkor tudnak egymással találkozni.

 

– Mik a tanáraitok tapasztalatai, hogyan lehet beilleszteni a világi oktatásba a hittanoktatást?

– Alapvetően a hitoktatást szeretnénk megtartani egy unikális résznek a gyerekek életében. Minden héten egyszer van alkalmunk meglátogatni azokat az állami iskolákban lévő gyerekeket, akik az EMIH által kínált hitoktatásban szeretnének részt venni. Nagyon fontos, hogy érezzék azt, hogy rájuk koncentrálunk és mindenféle vallási, világi zsidósággal kapcsolatos kérdést fel tudnak vetni és ezekre választ is kapnak a hitoktatóinktól, akik megpróbálnak a legnagyobb spektrumban – még ha ilyen kevés óraszámban is – a legtöbb tudást átadni a gyerekeknek. Kiváló, általában az USA-ban bevezetett tankönyveket fordítunk le, amelyek kifejezetten a nem vallásos családi háttérből érkező zsidó gyerekeknek számára készülnek. Ezek nagyon izgalmas szemüvegen keresztül mutatják be a zsidóságot. Ezeket használjuk a nyolc év alatt, a korosztályban éppen odaillővel dolgozva. Az első időszakban mesélős-mondókás-éneklős-rajzos-kézműves foglalkozásokat tartunk, hiszen írni-olvasni a nagyon kicsik még nem tudnak. Ahogy növekednek és tágul az elméjük, egyre nagyobb és mélyebb tudást tudunk nekik megmutatni. Így választjuk ki a tankönyveinket, amelyeknek anyaga egészen mély, filozofikus eszmefuttatást is el tud érni a gyerekeknél. Nyilván ez függ a gyerek érdeklődési körétől is. Van, aki a fizika iránt érdeklődik jobban, akkor neki megpróbáljuk olyan aspektusból bemutatni a vallási részeket. Ilyenkor tulajdonképpen tudunk kicsit csatlakozni a világi oktatáshoz is. Képesek vagyunk tehát teljesen egyénre szabni az általában kiscsoportos oktatást. Sok esetben egyetlen gyerekhez megy ki a hitoktató, ilyenkor teljes a személyes figyelem.

 

– Milyen segítséget kapnak a hitoktatók?

– A hitoktatói képzéseink folyamatosak, hiszen elengedhetetlen, hogy felkészült oktatókkal dolgozzunk a csapatunkban. Olyanokkal, akik több nyelven beszélnek, igény szerint héber nyelvet is tanítanak, leginkább azokat az alapokat, amelyek a zsidó valláshoz kapcsolódóan szükségesek.

 

– Akár a közismereti tananyaghoz is tudnak kapcsolódni a hittan anyagával?

– Ha a gyerekek a történelem- vagy irodalomórán, a bibliai ismeretekkel az általános műveltség részeként foglalkoznak és vannak ilyen jellegű kérdéseik, akkor természetesen azokra tudunk reagálni: abban az időszakban mi történt a zsidó történelemben. Vagy például a második világháború vagy akár Izrael Állam alapítása kapcsán a gyerek érdeklődéséhez mérten, ha bármilyen kérdése felmerül a világi órákon elhangzottakkal kapcsolatban zsidó témát érintően (kevés olyan van, ami ne érintene) tórai vagy bibliai történetekkel kapcsolatban, akkor az oktatóink tudnak ezzel kapcsolatban segítséget nyújtani vagy utat mutatni. Olykor akadnak nagyon komoly vallási és háláchikus kérdések, ilyenkor az EMIH rabbijai is szívesen segítenek.

Megszakítás