Jom kipur a zsidóság legszentebb napja. A nap micvái közül a legismertebb a szigorú, 25 órán át tartó böjt, melynek során sem ételt, sem italt nem veszünk magunkhoz. Az étel és különösen a folyadékbevitel hiánya azonban megterhelő lehet a szervezet számára, a böjtre érdemes tudatosan felkészülni. 

Mi történik ha böjt során mégis muszáj folyadékot vennie magához?

Előfordulhat, hogy egészségügyi okokból (pl. betegség, várandósság) valakinek muszáj folyadékot vennie magához jom kipurkor. Akik tudják, hogy ez a helyzet fennállhat és biztosan inniuk kell majd a böjt során, érdemes rabbival konzultálniuk a pontos szabályokról még a böjt beállta előtt. Általános szabályként elmondható, hogy ilyen esetben siurokban, azaz kis mennyiségekben szabad inni, lehetőség szerint nem vizet, hanem energiát is tartalmazó folyadékot, például gyümölcslét vagy tejet.

Az egyszerre elfogyasztható mennyiség, melyet héberül siurnak nevezünk, kisebb termetű személyek esetén 0.35 dl, nagyobbaknak 0.4 dl, a szájüreg méretétől függően. A siurt egy kis poháron érdemes bejelölni még az ünnep előtt.

Az adagok elfogyasztása között kilenc perces szüneteket kell tartani, ha ez túlságosan ritkának bizonyulna, akkor hét perc is elegendő.

Így hat a böjtölés a szervezetre

Jom kipur közeledtével a böjtről kérdeztünk egy táplálkozástudományi szakértőt.

 

Borítókép: Pexels

Megszakítás