Megyeri Jonatán: Tánjá – Az egység és a hit kapuja 2024.10.10.

Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk! www.facebook.com/Zsidocom/

Isteni egység és hit a Tánjá tükrében – Megyeri Jonatán rabbi előadása

„Fordítva ülünk a lovon” – ezzel a gondolattal vezette be Megyeri Jonatán rabbi a Tánjá című szent szöveg tanulmányozását az „Isteni egység és a hit kapuja” fejezetről szóló előadásában. Az óbudai zsinagógában összegyűlt közönség és az online hallgatók egyaránt részesülhettek ebben az inspiráló tanításban, amely Isten természetéről és az emberi megértés korlátairól szólt.

Az emberi korlátok és Isten végtelensége

Megyeri Jonatán rabbi előadásának egyik központi gondolata az volt, hogy az emberi elme nem képes teljes mértékben megragadni Isten természetét. „Bármilyen jelzőt aggatunk Istenre – legyen az szeretetteljes, irgalmas, hatalmas vagy örökkévaló – valójában mindegyik korlátozza Őt, mert emberi értelem szerint próbáljuk definiálni a végtelent” – mondta Megyeri.

Az előadó kiemelte, hogy amikor a Biblia Isten „szeméről”, „karjáról” vagy „haragjáról” beszél, ezek nem szó szerinti emberi tulajdonságok, hanem csupán gyenge hasonlatok. Az emberi érzések és képességek Isten tökéletességének halvány másolatai. „Isten karja az igazi kar, amely népeket képes kivezetni Egyiptomból, míg a mi karunk alig képes egy szatyrot felemelni” – fogalmazott.

Antropomorfizmus: az emberi szemlélet korlátai

Az előadásban Megyeri Jonatán rabbi rávilágított az antropomorfizmus – vagyis Isten emberi tulajdonságokkal való felruházásának – hibájára. „Nem Isten hasonlít ránk, hanem mi hasonlítunk Istenre. Az ember Isten képmására lett teremtve, nem pedig fordítva. Ezért minden, amit az emberről gondolunk, valójában csak egy gyenge másolata Isten végtelen tulajdonságainak.”

Ezt a gondolatot tovább bontva Megyeri megjegyezte: „Amikor azt mondjuk, hogy Isten haragszik, nem az emberi haraghoz kell hasonlítanunk azt, hanem meg kell értenünk, hogy az isteni harag végtelen és tökéletes, akárcsak az Ő szeretete vagy irgalma.”

Isten mindenben jelen van

Az előadás egy másik fontos tanulsága az volt, hogy Isten mindenben jelen van, beleértve a gonoszt is. „Nincs semmi, ami Istenen kívül létezne” – hangsúlyozta Megyeri, utalva a mózesi tanításra: „Ain Od Milvado” – „Nincs semmi Istenen kívül”.

Megyeri elmagyarázta, hogy a gonosz létrejötte is Isten akaratából történik, és a világban betöltött helye Isten végtelen tervének része. „A gonosz nem valami, ami Istenen kívül áll, hanem annak a vákuumnak a következménye, amely Isten visszahúzódásából ered. Ez a visszahúzódás teremt helyet a szabad akarat számára, amely az emberi lét egyik alapvető eleme” – fejtette ki.

A Tánjá tanítása: az emberi felelősség

A Tánjá tanításait idézve Megyeri hangsúlyozta az ember felelősségét a világban. „Az ember nem háríthatja át a felelősséget cselekedeteiért valami rajta kívül álló gonosz erőre. Az ember felelős minden tettéért, hiszen rendelkezik szabad akarattal. A bűnt nem démonok vagy külső erők kényszerítik ránk, hanem a saját döntéseink következményei.”

Inspiráló tanítás a mai világ számára

Megyeri Jonatán rabbi előadása mély teológiai kérdéseket boncolgatott, miközben gyakorlati tanulságokat is kínált. Az emberi létezés nem korlátlan, de Istenhez hasonlítunk, és felelősek vagyunk azért, hogyan használjuk ki a ránk bízott lehetőségeket. A Tánjá tanításai emlékeztetnek arra, hogy életünk célja Istenhez való hasonlatosságunk kibontakoztatása, miközben tisztában vagyunk emberi korlátainkkal.

Az előadást Megyeri egy humoros, de annál komolyabb kéréssel zárta: „Ha valaki támogatni szeretne engem, nem kell mást tennie, mint feliratkozni a YouTube-csatornámra. Nem kérek mást, csak ezt!” – majd hozzátette, hogy másnap este újabb tanítással várja követőit.

Az EMIH rabbijai és közösségi vezetői élő adásban izgalmas témákkal várják a Virtuális Bét Midrás hallgatóit a zsido.com Facebook oldalán. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

www.facebook.com/Zsidocom/

Megszakítás