Az ország északkeleti csücskében magasló Hermon-hegyen épülő turisztikai központ felvonói 2040 méter magasra viszik fel a kirándulókat és sportolókat – írja a Nocamels. A hirtelen téliesre fordult időjárásnak köszönhetően fehér takaró borította be Izrael legmagasabb hegyét, a libanoni és szír határnál fekvő Hermont. A téli sportok szerelmesei azonnal autóba ültek és meg sem álltak a Golán-fennsík fölé magasodó hegycsúcsig. „Végre megnyithattuk a kapukat, elkezdődött a téli szezon. Nagyon örülünk, hogy ilyen sokan elutaztak idáig. A nyitás utáni első órákban már kétezer embert fogadtunk.” – mondta Refáel Náve, a Hermon-hegyi Síközpont igazgatója. „Én itt nőttem fel, de minden egyes évben, amikor lehullik az első hó, hatalmas izgatottság és öröm vesz erőt rajtam” – tette hozzá.
Az idei havazás az országon végigsöprő, hol bőséges esőt, hol homokvihart okozó Kármel-viharnak köszönhető. Néhány nap alatt 25 cm hó hullott Hermonon, így december 23-án megnyitották a kapukat a turisták előtt. Bár külföldről nézve ez nem számít tetemes mennyiségnek, a mediterrán éghajlatú és nagy részben sivatagos Izraelben ez már komoly havazást jelent. Bár az ország egyéb, magasan fekvő hegységeiben, elsősorban Gálilban, illetve a Hevrontól Jeruzsálem érintésével Bét Élig húzódó, 800-1000 méter magas hegyvonulaton időnként erős hóesés tapasztalható, a hó általában csak néhány napig marad meg. Hermon az egyetlen helyszín, ahol minden évben esik hó és viszonylag huzamosabb ideig meg is marad, így csak itt épült síközpont.
„Idén mást is ünneplünk, nem csupán a havat. A központ Idén tölti be fennállásának ötvenedik évét. Aki ismeri a helyszín történelmi múltját, annak sokat jelent ez az évforduló” – mondta Náve, utalva arra, hogy 1967-ben, a hatnapos háborús során kemény harcot vívtak itt az izraeli katonák a szírekkel. Izrael legmagasabb pontja azóta 2236 méteren fekszik, ám a zárt katonai terület, a civilek 2040 méternél nem juthatnak magasabbra. Az 1973-as jom kipuri háborúban Szíria megtámadta a térséget, de végül Izrael hódított meg újabb területeket, melyekről később visszavonult. Az összecsapások után az ENSZ létrehozta a legmagasabban fekvő megfigyelőállását 2814 méteren, a határ szíriai oldalán.
A 2.42 km2-es területen létrehozott turisztikai központ 1971. december 27-én nyitotta meg kapuit. Évente mintegy 450 ezer látogatót fogad, akik közül 50 ezren érkeznek azért, hogy valamilyen téli sportot űzzenek. A síszezon Izraelben meglehetősen rövid, mindössze ötven napos. Amikor elég hó borítja a hegyet, 45 km összhosszúságú pályán lehet végigsiklani.
A síelőket 11 felvonó szolgálja, emellett síiskola, illetve nyáron is működő bobpálya, hullámvasút és vizes csúszópálya is igénybe vehető.
A nyári szezonban csak a kabinos felvonó működik, mely 2040 méter magasra viszi a turistákat, akik vezetett túrán ismerhetik meg a hely történetét, földrajzát és élővilágát. A csúcsról nagyszerű kilátás nyílik a Golánra, a Gálilra, a Hula-völgyre, Libanonra és Szíriára. Számtalan ritka állatot és növényt lehet megfigyelni és sok gyalogos és kerékpáros útvonal várja a túrázókat.
„A kabinos felvonót 2019-ben avattuk fel és nagyon büszkék vagyunk rá. Persze tudatában vagyunk annak is, hogy ezt a helyet nem lehet egy lapon említeni az Alpok vagy a Dolomitok síközpontjaival, de ne felejtsük el, hogy nem Európában vagyunk. Ezzel együtt remek turisztikai központot sikerült létrehozni, ahol rengeteg élmény és szórakozási lehetőség várja a belföldi és külföldi látogatókat” – monda Náve, aki a közelben fekvő, meglepően hiteles alpesi hangulatot idéző Neve Átivban él.
„A Golán-fennsík és a Hermon-hegy olyan élményhez juttatja a turistákat, melyet nem élhetnek át máshol Izraelben. A csend, a gyönyörű természeti környezet, a béke utánozhatatlan. A fantasztikus kilátást nyújtó hegycsúcsok, a gondozott szőlőligetek, a vízesések, a különleges drúz konyha fogásai a Hermon lábánál fekvő Madzsd el-Samszban, a zsidó, keresztény és muszlim történelmi örökség nyomai mind nagy vonzerővel bírnak és gazdag program összeállítását teszik lehetővé” – véli Elisa Moed, turisztikai szakember.
A drúzok az iszmáilita síita iszlámból kialakult egyistenhívő vallási közösség, amit Hamza ibn Alí perzsa misszionárius alapított a 10. században, Kairóban. Nevüket a 11. századi misszionáriusról, Muhammad ad-Darzíról kapták. (Nevének többesszámosított alakja arabul durúz, ez került át a nyugati nyelvekbe.) Wikipédia |
„Az elmúlt években különösen sokat invesztáltak a Hermon fejlesztésébe, hogy egész évben vonzó turisztikai desztináció legyen. Azt mindenki tudja, hogy télen itt lehet síelni Izraelben, de valójában emellett még rengeteg érdekességet rejt ez a vidék és minden évben újabb attrakciók nyílnak. Egy család egy teljes napot eltölthet nálunk, nem fognak unatkozni. A Hermon egész évben látogatható turisztikai látványosság. Rengeteg kincset lehet nálunk felfedezni.” – fogalmazott Náve.
„Tíz éven belül szeretnénk további sípályákat és egy szállodát is felépíteni. Terveink szerint ezzel megdupláznánk a látogatóink számát. Ennek érdekében amerikai turisztikai vállalatokkal és a zsidó közösségek vezetőivel is folytatunk tárgyalásokat, hogy a Hermon is szerves része legyen az izraeli körutazásoknak. Aki az ország északi részére látogat, az nem hagyhatja ki a Hermont. Reméljük, már nem sokáig szenvedünk a koronajárványtól és ismét megnyílnak a határok” – tette hozzá.
A torlódások kialakulását elkerülendő kizárólag interneten lehet belépőjegyet vásárolni a Hermonra. A turisták számára a belépő és a felvonójegy 85 sékelbe, a síelők számára 280 sékelbe kerül.
Címlapkép: Wikipédia