A jövőben többfelé tűnhetnek fel a Világ Igaza elismeréssel kitüntetett személyek képmásai a házak falain – derül ki a Ynet tudósításából. A „Művészek Izraelért” (Artists 4 Israel) elnevezésű csoport kezdeményezésének az a célja, hogy felvegye a harcot a napjainkban is virágzó antiszemitizmussal. A szervezők abban reménykednek, hogy projektjüket a világ számos kisebb és nagyobb városába elvihetik, hogy így tiszteljék meg a Világ Igazainak emlékét. Ezt a címet azok a nem-zsidók érdemlik ki Izrael Államtól, akik életüket kockára téve mentettek meg zsidókat a nácik és segítőik kezéből, a biztos haláltól.

„Célunk a felvilágosítás és az, hogy megakadályozzuk egy másik holokauszt megtörténtét. Ezt pozitív módon szeretnénk elérni. Meg akarjuk mutatni ezeknek az országoknak és ezeknek a közösségeknek a jót, amit cselekedtek” – mondta Craig Dershowitz, a Művészek Izraelért csoport elnöke.

„Számos olyan ember volt, aki kiállt az igazságért, az egyenességért, akik védelmezték a zsidó népet. Azt szeretnénk megmutatni nekik [az utca emberének], hogy ők a példaképek. Emlékezzünk rájuk… Ez jobb út annál, mint ha folyton ujjal mutogatunk, vagy arról beszélünk, hogy mi lesz vagy nem lesz. Jobb a barátság érzésével, a szövetség kiépítésének céljával és a kapcsolatépítéssel közelíteni feléjük.” – hangsúlyozta a szervezet vezetője.

Dershowitz elmondása szerint az ötlet olyan művészektől származott, akik szerettek volna részt venni a Művészek Izraelért tevékenységében, ám a világjárvány miatt nem tudtak Izraelbe utazni. Innen eredt az a gondolat, hogy mindenki a saját lakóhelyén állítson emléket a hősöknek. „A hozzánk forduló művészek többnyire nem zsidók. Sőt, igazából nem is tudom, hogy a tervben levő falfestmények alkotói között van-e egyáltalán zsidó művész. Végül is erről van szó, nem? Az a cél, hogy nem-zsidó embereket állítsunk a mi oldalunkra.” – emelte ki.

A művészek megkapták a jeruzsálemi Jád Vásem Holokauszt Emlékmúzeum listáját azokról az emberekről, akik a hazájukban elnyerték a Világ Igaza címet. Az alkotók saját belátásuk szerint választhatják ki azt a személyt, akivel a legjobban tudnak azonosulni. Felkutatják az illető történetét, esetleg felkeresik a családtagjaikat, hogy még többet tudjanak meg róla, és ennek alapján alakul ki a megfesteni kívánt kép. A Jád Vásem Múzeum természetesen a művészek rendelkezésére bocsátja az általa elérhető információt.

A projekt azért is bír nagy jelentőséggel, mert amíg Oskar Schindler vagy Raoul Wallenberg neve sokak számára ismerősen cseng, addig a több mint 27 ezer Világ Igazának jelentős része kevésbé ismert a nagyközönség számára.

A festmények közül először a portugáliai Vila Nova de Gaia egyik épületének falára készítették el a néhai Aristides de Sousa Mendes portugál diplomata portréját, hogy emléket állítsanak annak a bátor férfinak, aki élete kockáztatásával több ezer zsidót mentett meg a második világháború során. A nagy méretű alkotás az utcai művészek körében közismert és közkedveltségnek örvendő, Mr. Dheo néven alkotó festő munkája.

Sousa Mendesről készült fotó és a falfestmény (forrás: Mr. Dheo Facebook oldala). Klikkeljen a fotóra, hogy megnézhesse a művész összes alkotását.

A Vila Nova de Gaia mellett fekvő Portóból származó Mr. Dheo korábban már két alkalommal dolgozott a Művészek Izraelért csoporttal. Ezek közül az egyik festmény az izraeli Netánjá városának egy, terroristák által elkövetett merényletben megsérült épületén látható. „Az a helyzet, hogy Mr. Dheónak semmiféle valós kapcsolata nincs sem a holokauszttal, sem pedig a zsidó történelemmel. Ami viszont érdekes, az az, hogy elmélyedt benne és valóban megértette azt” – mondta az amerikai filmes Jeremy Goldscheider, aki a dokumentumfilmet készít a projektről.

Mr. Dheo egyik munkája Lisszabonban (forrás: Wikipédia)

Goldscheider egy holokauszt-történetet elmesélő filmet is készített korábban „Elveszett város” címmel, és ehhez a projekthez is úgy került közel, hogy olyan eszközöket keresett, amelyek segítségével a holokauszt-oktatás eljuthat fiatalokhoz is. „A portóiak tudják, ki ő [Mr. Dheo], de a falfestmény megnyitotta a holokauszttal kapcsolatos kommunikációt a közösségével és a családjával, és ez a projekt valódi célja. Mr. Dheót, ahogy sok más művészt is, nagyon sokan követik. A közösségi médiában rendszeresen posztol az aktuális műveiről, és ezzel teljesen új közönséghez érhetünk el. Ez az igazán izgalmas a számunkra” – mondta Goldscheider.

 

Aristides de Sousa Mendes

Az elkötelezett katolikus diplomata – kormánya rendeletét megtagadva – ingyen osztogatott olyan, tengerentúli utazásra feljogosító vízumokat, melyekkel a zsidók a francia-spanyol határon átjutva Spanyolországba, majd onnan Portugáliába menekülhettek a nácik elől. Csak azok kaphattak menedéket a portugál diktátortól, António de Oliveira Salazartól, akik rendelkeztek ilyen okmánnyal. Amikor a portugál vezetés tudomást szerzett Sousa Mendes tevékenységéről, azonnal Lisszabonba rendelték és megfosztották állásától. 1954-ben hunyt el elmagányosodva és teljes szegénységben. Tetteinek elismeréséhez több mint két évtizednek kellett eltelnie. 1966-ban ő volt az első diplomata, akit a Jád Vásem a Világ Igaza címmel tüntetett ki. Hazája és az Egyesült Államok szintén elismerte embermentő tevékenységét. A lisszaboni zsinagóga falán emléktáblát helyeztek el az emlékére, 2020 nyarán pedig szobrot állítottak neki a portugál fővárosban.

 

Mr. Dheo azt mondja, hogy azonnal elfogadta a felkérést, és nekiállt, hogy mindent megtudjon arról, akinek az alakját megfesti. „Be kell vallanom, hogy korábban nem sokat tudtam róla [Sousa Mendesről]. A történet egy részét ismertem, de nem voltam tisztában tettének mértékével. Emlékszem, hogy amikor beszéltem apámmal a projektről, rögtön megemlítette a hős Sousa Mendest. Azt mondta, hogy mindenkinek egy emberként tetszik majd a projekt, a fal, főleg az idősebb nemzedék tagjainak. Ők tudják, mit tett” – nyilatkozta a művész. 

„Így aztán nekiláttam, hogy tanulmányozzam a történetét, és azt hiszem, hogy egy olyan korban, amikor focisták és zenészek a példaképeink, könnyen megfeledkezünk azokról, akik valóban sokat tettek az országunkért, mint ő is. Megtiszteltetésnek érzem tehát, hogy szerepel a portfóliómban, és valódi örömöt okozott nekem, hogy teljes részletességében megismerhettem a történetét. Hogy tudom, mit tett és mekkora hős volt” – zárta szavait Mr. Dheo.

A portugál zsidóság

A világ zsidóságát bemutató sorozatunkban most az Ibériai-félszigetre látogatunk. Egyes legendák szerint már Nebukadnecár király korában, a polgári időszámítás kezdete előtti VI. században éltek zsidók az Ibériai-félszigeten, sőt, vannak, akik Slomó király uralkodása idejére teszik a megjelenésüket. Annyi bizonyos, hogy az Ibériai-félsziget nyugati részén a római korban, évszázadokkal a portugál királyság megalakulása előtt már éltek … Olvass tovább

 

Megszakítás