Szép, új és fenntartható világ: lebomló cipőket gyárt egy izraeli cég, írja az israel21c. A fahéj illatú, rugalmas anyagból készült lábbelik teljes mértékben komposztálhatók. David Roubach, a cipőket gyártó Balena startup vezetője tisztában van azzal, hogy az emberek előbb-utóbb lecserélik a cipőjüket, ám a hagyományos anyagok: műanyag, ragasztó és más matériák lebomlása akár ezer évig is eltarthat, és eközben káros anyagok kerülhetnek általuk a természetbe. Néhány vállalkozás ezért lebomló lábbeliket tervez, és a Balena ezek között élen jár. A könnyű papucsok természetes alapanyagokból készülnek és az ehhez újonnan kidolgozott, BioCir nevű anyag nemcsak könnyen felhasználható, kellemes tapintású és rugalmas, vagyis jó alternatívát kínál a cipőgyártásban felhasznált műanyagokra, de megfelelően komposztálva néhány hét alatt (házi komposztban néhány hónap alatt) tökéletesen le is bomlik. A többféle színben gyártott lábbelik – melyek egyébként még nem érhetők el a piacon – erőteljes fahéj illatot árasztanak. A fenntarthatóság jegyében a fahéj egy izraeli teagyártó cég gyártási folyamatának egyik melléktermékeként marad meg és azt használják fel. A Balena ezer darab papucsot osztott szét nemrégiben Tel-Avivban, hogy ott teszteljék a darabokat és gyűjtőpontokat helyeztek ki a városban, ahol a lábbelik leadhatók nagyüzemi komposztálásra.
Roubach korábban az izraeli hadsereg egy olyan egységénél teljesített szolgálatot, ahol különféle felszerelések prototípusát készítették el. Innen ered a textilek és egyéb, bonyolultabb alapanyagok iránti érdeklődése. Kezdetben a maradék étel kidobásának megelőzésére keresett megoldást, és a négy éve megalakult „The Fridge” (a hűtőszekrény) ma már harmincöt nyilvános hűtővel büszkélkedhet Izrael-szerte.
„Amikor ezzel sikerrel jártam, rájöttem, hogy eggyel előrébb léphetek és bevonhatom a technológiát is a körkörös gazdaságba. Mindig is szerettem a divatot, ezért Milánóba mentem divattervezést és fenntarthatóságot tanulni”
– magyarázta. A Balena („bálna”) egyetemi záróprojektként indult útnak.
Izraelbe hazatérve Roubach találkozott a lebomló műanyagokkal kísérletező, megidói központtal működő Plastics App vezetőjével, Jánir Sákeddel és közösen dolgozták ki a papucsokhoz leginkább megfelelő alapanyagot. A BioCir sokoldalúan és a már meglévő technikákat (pl. 3D nyomtatás) igénybe véve is felhasználható. Amin még dolgozniuk kell, az a termék ára: „mindenki számára elérhetővé szeretnénk tenni a termékeinket” – mondta Roubach.
Fotó: Balena