Október 25-én kedden, Magyarországról és Izraelből egyaránt megfigyelhető részleges napfogyatkozás lesz. A jelenség neve negatív konnotációval bír mind magyarul, mind pedig héberül (likuj) és más nyelveken is. A Svábhegyi Csillagvizsgáló szerint Budapestről nézve 11 óra 18 perckor kezdődött a jelenség, a legnagyobb fázist pedig nemsokára – 25 perc múlva éri el – ekkor a fővárosból a Nap átmérőjének 44 százalékáig hatol be a Hold sziluettje.

Mit mondanak a zsidó források erről az égi tüneményről?

Ezt olvassuk a teremtés történetében:

És mondta Isten: Legyenek világítók az ég boltozatán, hogy elválasszák a nappalt az éjjeltől és legyenek jelekül ünnepek, napok és évek számára… (1Mózes 1:14)

Rási úgy magyarázza ezt a mondatot, hogy a „jelek” kifejezés az égitestek találkozására, vagyis a hold- illetve napfogyatkozásra utal, ami „rossz ómen a világ számára”. A Talmud (Szuká 29:a) szerint a napfogyatkozás rossz jel az egész világnak, mely a napév szerint működik, a holdfogyatkozás pedig külön rossz jel a zsidók számára, mivel a zsidó naptár a holdhónapokat veszi alapul. Nem kell azonban megijedni, hiszen Isten az embert szabad akarattal teremtette. Az embernek lehetősége van arra, hogy saját tetteivel befolyásolja sorsa alakulását. Ahogy jom kipurkor is elhangzik:

„a megtérés, az ima és az adakozás eltávolítja a rossz ítéletet”.

A napfogyatkozás tehát csupán jel, ám nem maga az ítélet. Emlékeztet minket az Örökkévaló végtelen hatalmára és jóságára. A Nap melege, fénye, energiája nélkül nem létezhetne a világ. Természetesen bölcseink is tudták, hogy a fogyatkozások évezredekre előre kiszámítható, természetes jelenségek, vagyis megjelenésük nem az emberek viselkedésének függvénye, sokkal inkább azzal magyarázhatók Isten időről időre elveszi tőlünk a meleget adó sugarakat, hogy átgondolhassuk és értékelhessük ezt a csodát. Ezért nevezi a Tóra jelnek a napfogyatkozást.

Ugyan a napfogyatkozás szabad szemmel is látható, azonban megfelelő felszerelés nélkül tilos a napba nézni, ugyanis az ember pillanatok alatt meg is vakulhat. Ha mégis szeretné megtekinteni az eseményt, szerezzen be egy erre alkalmas szemüveget, vagy kövesse online azt.

Érdekes, hogy a napfogyatkozás nem szerepel azon természeti jelenségek között, melyekre áldást kell mondani, holott a leglátványosabb égi tünemények közé tartozik. Az áldott emlékű lubavicsi Rebbe véleménye szerint a napfogyatkozás nem örömteli esemény, viszont jó alkalom arra, hogy az ember minél többet imádkozzon és befelé figyeljen. Természeti törvényszerűség, hogy napfogyatkozás csakis újholdkor következhet be, mint most is, amikor chesván hónap újholdját ünnepeljük.

Az újhold egyfajta újrakezdés, a napfogyatkozás ilyen értelemben valami újnak a kezdetét hozza magával.

A napfogyatkozás tehát jel. A jel üzenet, a jel azért van, hogy észrevegyék. A napfogyatkozás emlékeztet arra, hogy a világegyetem valójában sokkal nagyobb, mint amennyit képesek vagyunk elképzelni vagy felfogni. Félni azonban nem kell a látványos égi jelenségtől, elég jelként tekinteni rá, ahogy a Zsoltárokban is olvassuk:

Az egek elbeszélik Isten dicsőségét, s kezei művét hirdeti a boltozat. (Zsolt. 19:2)

Fotó: Jongsun Lee on Unsplash

 

Az Örökkévaló megalkotta a Napot, az ember a naptejet

A cikkben szó van a napfény káros hatásairól, naptejekről és, hogy mi a szerepe a Napnak a zsidó vallásban.

 

Megszakítás