Számos izraeli civil és katonanő halálát követelte a tavaly október 7-i terrortámadás és az azóta eltelt egy év. Jelentős a terroristáktól, fogvatartóktól nemi erőszakot elszenvedett izraeli nők száma is, és bár a világ női szervezetei, aktivistái alig tették szóvá a szenvedéseiket, az izraeli hadsereg női önkéntesei a zsidó vallási hagyományok szerint igyekeznek megadni a tiszteletet az elhunytaknak, és felkészíteni a testüket a végső útra a Shura nevű izraeli katonai bázison. Egy éve történt Izrael történetének legvéresebb terrortámadása, amelyben 1200 izraeli vesztette életét, a terroristák több száz túszt ejtettek, akik közül ma is sokan Gázában raboskodnak.
Hatalmas termen siet keresztül Noa Lewis, az izraeli hadsereg (IDF) női temetkezési részlegének vezetője, hogy találjon magának egy csendes helyet a Zoom-beszélgetésünkhöz a Shura nevű izraeli katonai bázison. Ez az a hely, ahol a háborúban elhunyt katonák és a terrortámadások áldozatainak temetésével foglalkoznak, belépni ide nem egyszerű, fotókat tilos itt külső személynek készíteni. A terem falán a tavalyi október 7-i terrortámadás óta eltelt időszak áldozatainak fotói láthatók. Noa a temetések előkészítéséhez használt eszközöket mutat nekem, és a maszkokat, amelyeket a munkájuk során használnak a bomlással járó szagok ellen.

Noa magyar holokauszttúlélők leszármazottja, civilben nyolc gyerek édesanyja, egy nonprofit szervezet vezetője, egy rabbi feleségeként közösséget vezet egy Efrat nevű településen Izraelben. A férje épp Libanonban harcol, négy fia pedig Gázában. Noa nemrég tért vissza egy amerikai útról, ahol zsidó közösségek számára tartott előadásokat, miközben már készült a zsidó újévre. „Sosem gondoltam volna, hogy ilyen időket fogunk megélni. Rengeteg gyászt, fájdalmat, az antiszemitizmus, a zsidógyűlölet felerősödését láttam az elmúlt egy évben, de fantasztikus érezni a zsidó közösségek felől érkező rengeteg támogatást. Ez óriási erőt ad a jövőhöz” – mondja.

Noa már a húszas éveiben tagja volt temetkezési egyleteknek, az úgynevezett Chevra Kadisáknak, amelyek a zsidóság egyik legfontosabb intézményei, és elsődleges funkciójuk a helyi közösségek betegeinek ápolása, halottainak felkészítése a temetésre a zsidó temetkezési hagyományok szerint. Munkája sem fizikailag, sem lelkileg nem könnyű, de annál fontosabb.

Valahogy mindig megtalált ez a feladat. Azt éreztem, ha itt van rám szükség, akkor nem kérdés, hogy elvégzem a nekem szánt feladatot. Minden nap kérem Istent, hogy adjon erőt, hiszen azért vagyok itt, a világon, hogy jót tegyek

– meséli Noa, aki 13 éve csatlakozott az IDF temetkezési alakulatához. Ekkoriban kezdett ugyanis emelkedni a nők száma a harci egységekben, és ezzel együtt nőtt az elesett női katonák száma is, akiknek a temetési előkészületeit csak nők végezhetik a zsidó vallás szerint.

Míg azonban korábban főként autóbalesetben, betegségben hunytak el a katonanők, és viszonylag ritka volt a harctéri halál, tavaly október 7-én minden megváltozott. A terrortámadásnak rengeteg női áldozata volt, akiket szintén a Shura katonai bázisra szállítottak, és az azóta eltelt időben 157 százalékkal emelkedett a tavalyihoz képest a nők jelenléte a közvetlen harctéri feladatokban, így nőtt a halálos áldozatok száma is.

Noa a tavalyi terrortámadás utáni első 48 órában nem aludt, éjjel-nappal szükség volt rá, annyi áldozat érkezett a bázisra. „Mindent láttam, csecsemőket, öregeket. Volt, akit meggyilkoltak, és utána feldarabolták a testét, néha csak a fejet rabolták el, és a testet itt hagyták. Még sosem láttam ehhez foghatót. Mintha testet öltött volna előttem a Gonosz.”

A cikk folytatását az indexen olvashatják.

Beszámoló a pokol legmélyebb bugyrából szimchát Tóra napján

Beszámoló szimchát Tóra ünnepnapján a Nirim kibucban lezajlott vérengzésről.

 
Megszakítás