Aki látott már zsidó esküvőt, az találkozhatott ezzel a furcsa szokással: a friss házasokat egy-egy széken a magasba emelik, és az ünneplők körbetáncolják őket. Honnan ered ez a szokás? Erre a kérdésre keresi a választ a chabad.org írása.

Bölcseink szerint igen nagy micva megörvendeztetni az esküvőn a menyasszonyt és a vőlegényt.

A Talmud nagyszerű tudósairól több olyan történetet is ismerünk, amikor az ifjú pár előtt táncoltak és különféle akrobatikus mutatványokat adtak elő. Jehuda bár Iláj például mirtuszággal a kezében táncolt a menyasszony előtt, szépnek és mutatósnak nevezve az újdonsült menyecskét. Ráv Smuél bár ráv Jicchák három mirtuszággal zsonglőrködött az esküvőkön. Zérá rabbi ezt illetlennek érezte, mondván, hogy egy ilyen köztiszteletben álló személy nem bohóckodhat így. Amikor azonban rá Smuel elhunyt, Zérá rabbi égi tűzoszlopot pillantott meg a holttest előtt. Akkor Zérá rabbi megértette, hogy ez azért volt, mert az eltávozott olyan nagy lelkesedéssel teljesítette a menyasszony és a vőlegény megörvendeztetésének parancsolatát, meséli a Talmud (Ketuvot 17a)

A székes tánc az öröm e vidám (és néha bolondos) kifejezésének egyik lehetősége. A szék királyi trónushoz hasonlít, és a frissen egybekelt párt is királyhoz és királynőhöz hasonlítják. A Talmud (uo.) is beszél arról, hogy a menyasszonyt valaki a vállára vette és úgy táncoltak vele körbe. A lubavicsi Dovber rabbi, a mitteler (középső) rebbe, vagyis a Chábád második vezetője is írt arról, hogy az ifjú párt többek közt azzal lehet megörvendeztetni és megtisztelni, ha felemelik és a tömeg kíséretében körbehordják őket. A fent említett talmudi rész azt is hozzáteszi, hogy közvetlenül vállra emelni a pár tagjait nem illendő, későbbi források pedig azt javasolják, hogy inkább székkel emeljék fel őket.

Azt is mondja a Talmud (Bráchot 15b), hogy azok, akik megörvendeztetik a menyasszonyt és a vőlegényt, abban az érdemben részesülnek, hogy képesek lesznek megtanulni és befogadni az egész Tórát, és olyanok lesznek, mintha felépítették volna Jeruzsálem egy részét és hálaadó áldozatot hoztak volna a Szentélyben.

 

Megszakítás