Bár már elindult az iskola és lassan minden visszaáll a régi kerékvágásba, az idő még szép, süt a nap, ezt érdemes kihasználni akár piknikezésre, vagy egy közös sütögetésre is a szabadban. Mi mindent kell szem előtt tartani zsidó szempontból az ilyen alkalmak tervezésekor? Erre ad választ a chabad.org írása.
Kézmosás kenyérevés előtt
Ha a pikniken kenyeret is fogyasztunk majd, fontos, hogy legyen víz és egy pohár a kézmosáshoz. Ehhez vihetünk magunkkal üvegben vizet, de megfelel egy kút, egy folyó vagy egy nem sós állóvíz vize is. Nem illik mellékhelyiségben kezet mosni kenyérevéshez. Ha nincs más választás, akkor az a legjobb, ha egy edényben kivisszük a mellékhelyiségből a vizet, és kint mosunk kezet, ám ha ez nem megoldható, akkor a kéz leöntésére sor kerülhet a mellékhelyiségben, azonban áldást mondani és a kezet megtörölni mindenképpen kint kell.
Előfordulhat azonban, hogy nem áll rendelkezésre víz a kézmosáshoz. Extrém körülmények között gyümölcslé (szőlőlé vagy bor nem megfelelő) vagy más, főként vízből álló ital, például sör is használható. Ha nincs víz, akkor 18 percig kell utazni valamilyen irányban, ahol várható, hogy vizet talál az ember. Ha 72 percen belül lesz víz azon az úton, ahol már utazunk, akkor ki kell várni, míg odaérünk. Ha egyik megoldás sem jöhet szóba, akkor ruhába csavart vagy kesztyűbe bújtatott kézzel fogyasztjuk el a kenyeret. Amennyiben vizünk van, ám nem áll rendelkezésre a rituális kézmosáshoz szükséges kancsó vagy pohár, akkor belemárthatjuk a kezünket a folyó vagy a tó vizébe, amennyiben legalább 300 liter víz van benne. Ilyenkor nem szükséges a háromszori leöntés, mindössze egyszeri bemártásról van szó, és ebben az esetben a szokásos „ál netilát jádájim” áldás helyett az „ál stifát jádájim” áldást mondjuk el.
Nem-kóser étkezőhelyek
Nem szabad kóser ételt közvetlenül nem-kóser felületre tenni, még akkor sem, ha a felület teljesen tiszta. Ha egy parkban a nagyközönség használatéra szolgáló grill áll, az minden bizonnyal nem kóser, és bár a fém vörösre hevítéssel (libun gámur) kóserolható, a művelet bonyolult és időigényes. Vagyis a legjobb, ha az ember a saját, otthonról hozott, kóser felszerelését használja.
Hal és hús grillezése
A zsidó törvények értelmében nem szabad halat és húst egyszerre elkészíteni vagy elfogyasztani, bár használhatjuk mindkettőhöz ugyanazt a lábost, ha a két használat között alaposan megtisztítottuk az edényt. Ez azt jelenti, hogy grillezhetünk halat hús után vagy húst hal után, amennyiben a rácsokat alaposan megtisztítottuk a ráragadt haltól vagy hústól. Mivel azonban a grill rácsait rendkívül nehéz megtisztítani, az a legjobb, ha nem használjuk ugyanazt a rácsot húsra és halra is. A legjobb megoldás, ha a halat alufóliába csavarva tesszük a rácsra vagy külön rácsot használunk a halhoz és a húshoz.
Asztali áldás
Az embernek ott kell elmondania az asztali áldást (birkát hámázon), ahol étkezett. Ha a tervek szerint az étkezés során a társaság mozogni fog, akkor az étkezés megkezdésekor, vagyis a kenyérre mondott áldás elhangzásakor észben kell tartani, hogy az étkezést máshol fejezzük be, és ott mondunk majd étkezés utáni áldást.
Szombati piknikezés
Ha szombaton a szabadban étkezünk (olyan helyen, ahol nem jelent potenciális szombatszegést a közterületen való cipelés, például az ember a saját kertjében piknikezik, ahol érvényes éruv van), akkor fontos figyelni arra, hogy semmiféle folyadékot ne öntsünk a földre vagy növényekre. Mivel ezt nehéz előre látni, a legjobb, ha szombaton nem fogyasztunk levest vagy más folyadékot füves területen.
És hogy mi kerülhet a kóser (űr)piknik-kosárba és milyen fontos dolgokra kell még odafigyelnünk? Kiderül egy korábbi cikkünkből.