A XII-XIII. századi bölcs, rabbi Jehuda Hechászid tanította:

„Az anyának a bal oldalon kell kezdenie a szoptatást, mert az a szívhez legközelebbi terület”.

A szoptatás világhete alkalmából a My Jewish Living írása alapján azokat az értékeket tekintjük át, amit a szoptatás ad az anyáknak.

1. Keser – kapcsolat

„Nem jó az embernek egyedül lennie” – mondta Isten. Az ember társas lény, és nincs fontosabb dolog a számára, mint társas – családi és baráti – kapcsolatai. A szoptatás különleges kapcsolat: az anya reagál a gyermek igényeire és egyben megtanítja neki, hogy legyen mindig bátorsága szót emelni a saját érdekében, szóljon, kiáltson, mindig lesz, aki meghallgatja. Az anya és a gyermek egymás szemébe néz, és együtt átélik, milyen fontos őszintén a másik szemébe nézni és szembenézni vele. A társas kapcsolat az ember alapvető szükségletei közé tartozik. Ezt nagyon fontos szem előtt tartani ma, amikor oly sok kapcsolat a virtuális térben zajlik.

2. Áhává rábá – szeretet

Az ember Isten képmására teremtetett és Isten szereti a teremtményeit. Ugyanezt a szeretetet példázza az anya-gyermek kapcsolat: szeretik egymást és körbeveszi őket Isten szeretete.

3. Áhávát háguf – a test szeretete

A zsidó hagyomány azt tanítja, hogy a test is Istentől ered és hálát kell Neki adnunk mindazért a csodás folyamatért, ami a testünkben végbemegy. A megszületett csecsemő rögtön anyja mellére kerül és magába szívja az éltető folyadékot, éppen ahogyan Isten azt jónak látta. A szoptatás során az anya újszerű, korábban nem tapasztalt módon éli át a teremtés csodáit, és az Örökkévaló által teremtett, végtelenül összetett biológiai folyamat révén új szemszögből értékelheti önmagát és az isteni teremtést.

4. Cniut – szemérmesség

A szoptatás cheszed, jótétemény, de szerepel benne a gvurá, az erő attribútuma is. Az anya határokat szab és kereteket ad, melyek hozzásegítik a párost ahhoz, hogy mindketten jól érezzék magukat ebben a kapcsolatban, figyelembe véve közben a környezet igényeit is. Az anyák rendkívül kreatívan bárhol tudnak szoptatni, mindeközben azonban tekintettel kell lennünk a környezetünkre is. Vannak dolgok, amik másokra is tartoznak, és vannak intimebb dolgok, amiket nem szeretnénk a világ elé tárni. Az embernek képesnek kell lennie arra, hogy megszabja a saját határait anélkül, hogy fel kellene adnia a szeretetéből.

5. Menucha – pihenés

Néha nehéz megállni és csak egy dologra koncentrálni. A szoptatáshoz azonban naponta többször le kell ülni, ki kell lépni az élet rohanásából, félre kell tenni a számtalan elvégzendő feladatot. Szoptatás közben az anya énekelhet a kisbabájának, mesélhet, olvashat, pihenhet, imádkozhat, gondolkozhat, reflektálhat élete eseményeire, érdemes ezt a képességet megőrizni és továbbadni a következő nemzedéknek is.

6. Árevut – felelősség

Társadalomban élünk. Felelősek vagyunk egymásért. Az anyák adományozhatnak tejet, megoszthatják a tapasztalataikat és a tudásukat, találkozókat szervezhetnek, és mindezek által átérezhetik az emberségesség, a kölcsönös felelősség és a barátság áldásait. Figyelnünk kell a környezetünkre, és abból kell adnunk, amink éppen van. Mindannyian kerülhetünk olyan helyzetbe, hogy mások segítségére van szükségünk és senki sem tudja végigélni az életét mások segítsége nélkül.

7. Meszirut nefes – önfeláldozás, elkötelezettség

A szoptatás sokféle kihívást is jelenthet: éjszakai ébredések, mellgyulladás és más betegségek, különleges étrend a kisbaba allergiái miatt, alkalmas ruházat megtalálása – minden páros más és más kihívásokkal néz szembe. Ám a végén minden kellemetlenség, minden áldozat, minden kényelmetlenség megéri. Ha az ember képes a jelentőségteljes dolgokat elköteleződéssel végig csinálni, akár áldozatok és kényelmetlenségek árán is, a végén tudja, hogy megérte.

8. Emuná – hit

A szoptatás lényeges eleme a bizalom. Az anyának bíznia kell a saját testében, hogy képes lesz ellátni a kisbabáját. Bíznia kell a kisbabában, hogy megfelelő mennyiséget vesz magához. Bíznia kell a tejben, hogy megfelelően táplálja majd a csecsemőt. Bíznia kell kettejük szeretetében. Bíznia kell abban is, hogy ha eljön az elválasztás ideje, és az szeretettel történik, a gyermek megtanulja, hogy az életben vannak nehéz átmenetek, de hittel és szeretettel a legnehezebb helyzetek is túlélhetők.

Fotó: Hollie Santos

Megszakítás