Sokan az óváros falai között működő Café Kádosra esküsznek ha fánkról van szó és hajlandóak beállni a kígyózó sorba, csak hogy beszerezhessék belőle részüket az ünnepi szezonban eladott, több tíz milliónyi darab közül – tudósít a Jerusalem Post.
A népszerű, olajban sült édességet általában lekvárral töltik meg. A Café Kádosban azonban ezt már idejét múltnak tartják, és újfajta töltelékekkel kísérleteznek. Az ízvilágot a jeruzsálemi óváros jellegzetes ételeitől kölcsönzik. A vásárlók minden bizonnyal elégedettek az eredménnyel, mert messziről is elzarándokolnak az óváros zsidó negyedének központjában, a Hurva zsinagóga közelében működő kávéházba a hanukai időszakban.
„Az idei újdonságunkat ‘óváros-fánknak’ neveztük el. A töltelék pisztáciával kevert halvából készült. Nagyon finom lett. Naponta több ezret értékesítünk belőle” – mondta Icik Kádos, a vendéglátóhely társtulajdonosa. „Minden összetevőt magunk készítünk el. A tésztát, a töltelékeket, a díszítéseket, mindent. Nem szolgálunk fel semmit, ami nem itt készült, helyben. Ez rendkívül időigényes, de megéri”- tette hozzá.
A fánkválaszték nagyon széles: ananászos, málnás, pekándiós-karamelles és mogyoró- és pisztáciakrémes is rendelhető. Kádosék célja bevallottan az, hogy megtörjék a lekváros fánkok dominanciáját és valami korszerűbbet kínáljanak a nagyközönségek. „A fiatalabbak újdonságokra vágynak. És az sem elég, ha csupán finom. Az is fontos, hogy jól nézzen ki és fel lehessen tenni a képét az Instagramra. A mi fánkjaink ezen a téren sem vallanak szégyent” – mondta Icik. A kávézó egyébként azokra is gondolt, akik nem szeretik a kelet-európai eredetű, olajban sült fánkot: ők választhatnak a marokkói zsidók által meghonosított szfindzsből, illetve francia és olasz süteményekből is.
Tavaly, a világjárvány okozta lezárások idején a Café Kádosban sem akadt túl sok tennivaló, ezért a tulajdonosok úgy döntöttek, hogy szabadidejüket könyvírásra fordítják. A kedvenc receptjeiket tartalmazó kötetbe a híres fánkok hozzávalói is szerepelnek, hogy kuncsaftjaik semmiképpen se maradjanak a megszokott ízek nélkül. A könyv héberül jelent meg, de hamarosan kiadják angolul és arabul is.
„Az izraeli konyhát az teszi egyedülállóvá, hogy megszámlálhatatlan forrásból táplálkozik. Jeruzsálem lakói is a világ minden tájáról érkeztek. Egyazon épületben találunk Lengyelországból, Marokkóból, Kurdisztánból vagy Irakból érkezett embereket. Az étel az, ami a legjobban összeköti a különböző embereket. A terített asztal körül ülő és az ételeket-italokat élvező embereket még a politika sem képes eltávolítani egymástól. A finom falatok mindenkinek örömet okoznak és hirtelen minden egyéb dolog másodlagossá válik” – mondta Keren Kádos, a kávézó főcukrásza.