A legfrissebb hírekért kövessen minket a Google-ön!

Sávuot és az Eurovízió elsőre távolinak tűnő világa meglepő módon ugyanarról szól: a zsidó identitás vállalásáról, akkor is, amikor ez kihívást jelent.

Van valami különös abban, amikor egy több ezer éves hagyomány és egy modern, gyakran megosztó popkulturális esemény mégis ugyanarra a kérdésre ad választ: mit jelent ma zsidónak lenni? Sávuot a közös gyökereinkre emlékeztet, míg az idei Eurovízió egy személyes történeten keresztül mutatta meg, hogy ez az identitás a színpadon, reflektorfényben is élő és vállalt valóság.

Hogy jutott be sávuot az Eurovíziós színpadra?

Bár teljesen elképzelhetetlen­nek tűnik, hogy kapcsolat le­het­ne sávuot ünnepe és az idei Eurovíziós Dalfesztivál (vagy

bármelyik évi Eurovízió, ha már itt tartunk…) között. Pedig van, és ez is bizonyítja, hogy a zsidóság nem áll meg a zsinagógák és a vasárnapi Tal­mud-Tórák küszöbénél. 

Bár az Eurovízió hetven éve tűzi zászlajára a zene nemzeteket összekapcsoló erejét, valójában évtizedek óta politikai áskálódások és polgárpukkasztó botrányok színtere, ami különösen kiélezetté válik, ha Izrael részvétele kerül szóba. Hogy lehetne ennek bármi köze sávuothoz, a Szináj-hegyi kinyilatkoztatás ünnepéhez, ami a zsidó nép születésének a napja?!

„Megtesszük és meghallgatjuk!”

Sávuot a zsidó identitás megszületésének az ünnepe is. A Szináj-hegynél nemcsak egy vallás, hanem egy nép is született: egy közösség, amelyet szövetség, törvény és küldetés kapcsol össze.

A hagyomány szerint Izrael népe így fogadta a tóraadást: „Megtesszük és meghallgat­juk.” Ez a zsidó identitás alapja: a hit nem csupán lelki iránytű, hanem az élet egészét meghatározó életforma. A Talmud ugyanakkor arra is utal, hogy a zsidó lét nemcsak választás, hanem sors is. Ez a kettősség – választás és kényszer – végigkíséri a zsidó történelmet.

Noam Bettan büszke zsidóként lépett színpadra

Az idei dalfesztivál izraeli képviselője Noam Bettan volt, francia zsidó bevándorlók gyermeke. És itt következik a kapcsolat. Noam nem csak hogy nem lépett vissza a szerepléstől, csak azért, mert a pro-palesztin lobbi ezt követelte, hanem zsidóságát büszkén vállalva lépett színpadra. És mielőtt színpadra lépett, mit csinált? Azt, amit a zsidó férfiak mindenhol csinálnak minden egyes reggel. Tfilint rakott és imádkozott. És amikor a szavazás zajlott, mit csinált? Eltakarta a szemét és imádkozott, ahogy a zsidók a Szináj-hegyi kinyilatkoztatás óta minden kritikus pillanatban imádkoznak.

A hagyomány szerint a Szináj-hegynél minden zsidó lélek jelen volt, azok is, akik majd csak évezredek múlva születtek meg. Mindannyian ott voltunk és együtt mondtuk: megtesszük és meghallgatjuk. Mindegy, hogy a zsidó identitás melyik szeletét érezzük magunkhoz közel állónak. A Tórát közösen kaptuk, így mindannyiunké.

 

Borítókép: Tobias SCHWARZ / AFP.

Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.