Január 18-án szerdán, a budapesti nagygettó felszabadulásának 78. évfordulóján megemlékezéssel indította útjára Emlékezés 78 elnevezésű programját az EMIH.
A gettó felszabadulása és az auschwitzi haláltábor felszabadításának január végi nemzetközi emléknapja együttesen adja ennek az időszaknak az alaptónusát, melyben a holokauszt áldozatainak állítunk emléket.
Az EMIH eseménysorozatát a Zsilip Központban tartott megemlékezés és a Radnóti Miklós-est nyitotta. Bonta Miklós zsido.com-on megjelent írásában így idézte föl az est megindító pillanatait:
„A díszelőadást a zsinagóga zsúfolásig megtelt bejárati csarnokában, az emlékezés mécseseinek fényénél a Budapesti Fesztiválzenekar tagjaiból alakult vonósnégyes kamarazenéje nyitotta meg, majd Köves Slomó, az EMIH vezető rabbija felidézte Jekutiél Jehudá Halberstam (1905-1994) egykori kolozsvári ortodox rabbi tragikus, és mégis felemelő életének legfontosabb tanulságait.
A közössége által már fiatalon rebbéjüknek tekintett rabbit, a feleségét és tizenegy gyermekét a nácik deportálták, s a koncentrációs táborból csak Halberstam rabbi szabadult élve, családját a fasiszták meggyilkolták.
A második világháborút követően a tudós rabbi az Egyesült Államokba, majd Izraelbe költözött, ahol egy háredi negyedet alapított, új közösséget szervezett, s Netanján kórházat is alapított.
Újból megnősült, s újabb hét gyermeke született, akik közül az egyik fiú húsz esztendősen párt választott magának.
Az esküvő megkezdése előtt Halberstam rabbi rövid beszédet intézett az ünneplő közösséghez, énekelt és örömtáncot lejtett és csak ennyit mondott: Győztünk.”
Turek Miklós egyszemélyes Versszínházának előadásában egy Radnóti Miklós versrészleteiből összeállított monodrámát nézhették meg a résztvevők.
Köves rabbi, akinek több, a témához kapcsolódó előadását hallgathatjuk meg az Emlékezés 78 program keretében, így foglalta össze a történetet: „Az élet győzedelmeskedett a holokauszt borzalmai felett.”
Megjelent: Gut Sábesz 25. évfolyam 18. szám – 2023. január 26.