A történelem során az Andorra többször nyújtott menedéket a zsidóknak, ennek ellenére az ország nem támogatta a zsidók számára a közösségi élet fejlődését. Most először azonban rabbit kapott Andorra. Kuty Kalmenson rabbi és felesége, Rochel azt is elárulták, milyen terveik vannak a helyi zsidó közösséggel.
Történelme során először kapott rabbit Andorra. Kuty Kalmenson rabbi és felesége, Rochel öt gyermekével érkezett a 85 ezer lakosú törpeállamba. „Nagyon nyugodt itt az élet. Nincs bűnözés, nincs antiszemitizmus. Éjfélkor vagy éjjel kettőkor is biztonságosak az utcák” – mondta Shimon Barsheshet, egy marokkói születésű, hely zsidó lakos, aki feleségével 1979 óta él a Pireneusokban fekvő Andorrában.
Még sosem volt rabbija Andorrának
Bár Andorra a történelem során több alkalommal nyújtott biztonságos otthont menekülni kényszerülő zsidóknak – például a hatnapos háború után, amikor sok észak-afrikai zsidó család menekült a romló biztonsági helyzet elől Andorrába – az ország nemigen támogatta a zsidó közösségi élet fejlődését. A kizárólag római katolikus vallású állam törvényei ugyanis nem engedélyezik más vallások templomainak felállítását.
A zsidó közösség 1998-ig magánszemélyek otthonaiban gyűlt össze az imádkozáshoz. Ekkor alakult meg helyi zsidó vezetők (többek közt a jelenlegi elnök, Iszak Benchlouch és testvére, a politikai életben aktív Salomon) közbenjárásával az első hivatalos zsidó közösségi ház, ahol a programokat tartanak, imádkoznak, ünnepségeket szerveznek.
A közösség a marokkói zsidó hagyományokat követi. Megülik az ünnepeket, hetente tartanak szombati istentiszteletet, bár időnként nehéz összeszedni az imádkozáshoz szükséges tíz férfit. Mindeddig Barsheshet töltötte be a vallási vezető szerepét, és nagy örömmel tölti el Kalmenson rabbi érkezése.
„Szükség volt egy rabbira. Purimkor és hanukakor a franciaországi Toulouse Chábád-központjából érkeztek rabbinövendékek, ros hásánára és jom kipurra Párizsból küldtek nekünk rabbit”
– mesélte, hozzátéve, hogy körülmetélésekhez és egyéb feladatok elvégzésére is gyakran kaptak segítséget Franciaországban, illetve Spanyolországban szolgáló Chábád-küldöttektől:
„Igyekeztünk mindent megtenni, de rabbi nélkül nem könnyű. Kellett valaki, aki tanítja a gyerekeket és aki nekünk, felnőtteknek is tanít Tórát. Sokan tartjuk a hagyományokat, de nemigen tanultunk eddig Tórát. Szükségünk van arra, hogy tanuljunk”.
Ilyen tervei vannak a házaspárnak a zsidó közösséggel
A Kalmenson-házaspárnak nagy gyakorlata van a közösség vezetésében. 2013-ban ők alapították a kínai Ningbo Chábád-központját, ám miután a közelmúlt változásainak köszönhetően ottani küldetésük véget ért, új helyet kerestek maguknak. Így találtak rá Andorrára:
„Andorra zsidó közössége nagyon kicsi. Szeretnénk mindenkit egybegyűjteni – a közösség régi tagjait és azokat is, akik korábban nem vettek részt a zsidó életben”
– mondta Kalmenson rabbi, hozzátéve, hogy tudomása szerint legalább 250 zsidó él a törpeállamban és többségük nem látogatja a zsidó eseményeket.
„A történelmi marokkói közösség mellett sok újonnan érkezett él itt, akik eddig nem találták meg a helyüket a közösségben”.
A házaspár tervei között szerepelnek különféle oktatási programok gyerekek és felnőttek számára és szeretnék biztosítani, hogy helyben lehessen kóser élelmiszert vásárolni. Ezt jelenleg legközelebb a háromórányira lévő Toulouse-ban tehetik meg a zsidó családok. A közösség szolgálata mellett az országba érkező turistákra is gondolnak és nekik is szerveznek majd programokat.
Az elmúlt évtizedek során a fiatal zsidók többnyire elhagyták az országot. A közösség vezetői azt remélik, hogy a zsidó élet kiépülésével és a lehetőségek bővülésével párhuzamosan egyre több fiatal választja majd felnőtt korában is otthonának a törpeállamot. „A barcelonai főrabbi egyszer azt mondta, hogy oka van annak, hogy itt vagyok. Isten meghatározott céllal helyezett engem ide” – mondta Barsheshet. – „Mindent megtettem a zsidó élet támogatására és továbbra is ezt teszem majd. Remélem, hogy a Kalmenson család érkezésével megkezdődik közösségünk virágkora.”