A mintegy 1500 éves, 52 kilót nyomó kőtábláért legalább kétmillió dolláros (777 millió Ft) leütési árat várnak a Sotheby’s New York-i aukciósházában – írja a CNN.
A 60 cm hosszú kőtábla a késő római – korai bizánci korban készült és óhéber betűtípussal vésték rá a tízparancsolatot. 1913-ban találtak rá régészek, amikor vasútépítésre készítették elő a talajt a mai Izrael déli részén. A feltárási hely közelében több ősi zsinagóga, templom és mecset romjaira is rábukkantak. Annak ellenére, hogy egyértelműen fontos leletről volt szó, sokáig nem mérték fel valódi értékét, és vagy harminc éven át egy magánház előtt feküdt az útburkolat részeként. A helyzetet súlyosbította, hogy a követ felirattal felfelé helyezték el, kitéve ezzel a gyalogosforgalom romboló hatásának. Szerencsére idővel rádöbbentek, hogy a kőtábla nagy értéket képvisel, és 1943-ban eladták egy tudósnak, aki megállapította, hogy a tízparancsolat eredetileg egy szamaritánus zsinagóga vagy otthon dísze lehetett.
A judaizmussal rokon szamaritánus vallás központi irata szintén a Tóra, melyet a mai napig óhéber betűkkel írnak. Napjainkban kevesebb mint ezer tagot számláló közösségük tagjainak többsége a Tel-Avivhoz közeli Holonban él.
Bárhol is állt a kőtábla eredetileg, annyi bizonyos, hogy az épületet a római kor legvégén vagy a keresztes hadjáratok idején, ezer évvel ezelőtt elpusztították. A táblára vésett húszsoros szöveg hűen követi a Tóra nyelvezetét – egy parancsolat kivételével, s ez a változtatás az, mely egyértelműen bizonyítja, hogy szamaritánusok készítették. Az Örökkévaló nevét hiába szádra ne vedd előírása helyett az áll, hogy Istent a Grizim-hegyen kell szolgálni. A szamaritánus hit egyik pillére az, hogy a valódi Templom-hegy nem Jeruzsálemben, hanem a Somronban (Szamária) fekvő város, S’chem (arab nevén Nablusz) mellett található, s ezért a közösség ott építette fel azóta lerombolt szentélyét és a mai napig ott mutatják be a peszáchi bárányáldozatot.
„Ez a figyelemre méltó tábla nemcsak rendkívül fontos történelmi műtárgy, hanem kézzelfogható kapcsolatot is jelent a nyugati civilizációt formáló hitrendszerekkel. Ez a lelet közös kulturális örökségünk szimbóluma, az emberiség egyik legkorábbi és legmaradandóbb erkölcsi kódexének képviselője”
– mondta Richard Austin, a Sotheby’s könyvekkel és kéziratokkal foglalkozó részlegének vezetője.
Az árverést december 18-án tartják, a tábla december ötödikéig szabadon megtekinthető a Sotheby’s aukciósház New York-i kirendeltségén.