A jemeni kormány elrendelte, hogy a Jemenben lakó zsidóknak át kell térniük az iszlámra, ellenkező esetben kitoloncolják őket az országból.
Azt is hozzáfűzték, hogy a kormány többé nem védi meg őket, és senkit sem fog a Jemenben a hitükhöz ragaszkodó zsidók meggyilkolásáért felelősségre vonni.
Ma Jemenben mintegy 180 zsidó él, elsősorban a militáns hutik uralma alatt levő Szanában és Raidában, zárt egységekben. Korábban számos településen elszórva éltek, azonban a fenyegetések hatására két elszigetelt gettóba költöztette őket a kormány. Az elmúlt hetekben a legtöbb nyugati hatalom visszahívta jemeni nagykövetét, és úgy tűnik, a nagyrészt gyerekekből, illetve családos felnőttekből álló zsidó közösségnek is mennie kell. Zsidók legalább 2500 éve élnek Jemenben és különleges, egyedi kultúra és szokásrendszer jellemzi őket.
Izraelben több tízezer főt számláló jemeni közösség él. Számos jemeni zsinagóga épült, melyekben szigorúan őrzik a minden más zsidó közösségtől eltérő liturgiájukat. Az újonnan megalakult Izrael Állam egyik első nagy akciója volt a „Sasok szárnyán”, más néven „Varázsszőnyeg“ művelet, melynek során mintegy 47 ezer zsidót mentettek ki repülőgéppel Jemenből, 1500-at Ádenből, illetve még ötszázat Eritreából és Dzsibutiból.
A Jemenben maradt zsidók exodusa évtizedek óta tart. 2008-ban még ötszázan voltak, de rabbijuk, Mose Jichje ál-Náhári meggyilkolása után sokan elhagyták az országot. A rabbira a raidai piacon emelt fegyvert egy volt vadászpilóta, és azt követelte, hogy azonnal tegyen hitet az iszlám mellett. A rabbi erre nem volt hajlandó, mire gyilkosa agyonlőtte. 2013-ra már csak mintegy 250 zsidó élt Jemenben. Hamarosan azonban végleg megszűnik az ősi közösség.
Forrás: Jewishpress