Létezik egy könyv, amely a világ összes zsidó törvényét tartalmazza, részletes magyarázatokkal ellátva. Létezik egy oktatási program, amelynek segítségével mindössze napi nagyjából húsz perc időráfordítással áttanulmányozhatjuk ezt a könyvet három év alatt. Mindez pedig immár magyarul is elérhető. 

 

A Tóra ismétlése

A mindennapi talmudtanulás (dáf jomi) mintájára 1984-ben vezette be az áldott emlékű Menachem Mendel Schneersohn rabbi, a lubavicsi rebbe a Rámbám jomit, vagyis a napi Rámbám-tanulást. A mű szerzője, a Rámbám, vagyis Mose ben Májmon rabbi – latinosan Maimonidész – középkori bölcs, tóratudós és orvos volt (1135–1204). Művei a mai napig a zsidó ismeretek tárházának alapját képezik.

A mű, amit a Rebbe a tanulási program fókuszába állított a Rámbám Misné Torá – A Tóra ismétlése cí­mű munkája, mely a Tóra mind a 613 parancsolatát részletesen tar­tal­mazza. Ez mind a mai napig az egyetlen ilyen átfogó és minden micvát részletesen tartalmazó alkotás és Jád hácházáká – Az erős kéz címen is ismert. A jád, kéz szó számértéke 14, és a könyv is 14 nagy fejezetre tagolódik. Érdekesség, hogy a Rámbám számos műve közül ez az egyetlen, melyet teljes egészében héber nyelven írt meg. A Spanyolországban született, majd Egyiptomban le­telepedett rabbi a többi művét ju­deo-arab nyelven írta, és csak később fordították őket héberre.

A Rebbe ösztönzésére megalakuló tanulócsoportok, akárcsak a programhoz egyénileg csatlakozók, a Rámbám jomi keretében naponta egy meghatározott szakaszt tanulnak meg. A tanulni vágyók rögtön három szint közül választhatnak. A legtöbb energiaráfordítást az egyéves ciklus igényli, ennek keretében napi három fejezetet tanulnak a Misné Torából. Akinek erre nincs ideje vagy lehetősége, választhatja a hároméves ciklust is, amikor napi egy fejezetet tanulnak, és három év alatt jutnak a Misné Torá végére. Akinek pedig ez is túl nagy falat lenne, választhatja a legkönnyebb verziót, melynek során nem az egész Misné Torát, hanem a Széfer hámicvot (A parancsolatok könyve) című kötet egy-egy fejezetét veszik át naponta, és fejezik be egy év leforgása alatt.

Akárcsak a Talmudot napról napra tanulmányozó Dáf jomi program résztvevői, úgy a Rámbám jomi tanulói is nagy örömmel ünneplik meg egy-egy tanulási ciklus végét. 2020 nyarán különlegesen nagy szijum ünnepségre lehetett volna sort keríte­ni, ha a járvány nem akadályozta volna meg, ugyanis idén egyszerre ér­tek a ciklusuk végére az egyéves és a hároméves programok tanulói is. Azonban az internet segítségével a világszerte élő tanulók együtt örülhettek annak, hogy befejezték a 13., illetve 39. ciklust, és megkezdték a 14, valamint a 40. tanulási körüket.

 

Rámbám Jomi magyarul

Ehhez a világméretű tanulási programhoz most először magyarul is csatlakozhatunk, hála a Chábád és az EMIH rabbijainak és közösségi vezetőinek. A tavaly július 19-én induló projekt keretében a hároméves tanulási ciklushoz lehet csatlakozni. A rövid, 15-30 perces tanulások folyamatosan elérhetőek az interneten, így bármikor csatlakozhatunk a tanuláshoz vagy átismételhetünk egy-egy részt. A podcastok megtalálhatóak az összes fontos csatornán, így az Apple, a Google, a Spotify és a YouTube kínálatában is. A feliratkozók azonnali értesítést kapnak az aznapi tanulási anyag megjelenéséről. Aki egy ilyen ciklushoz csatlakozik, hatalmas tudásra tehet szert, hiszen – ahogy Oberlander Báruch rabbi, a magyar tanulás szervezője elmondta – az itt megtanult háláchák legnagyobb része az elfogadott szokás napjainkban, és csak kis részével nem ért egyet a Sulchán áruch, amelynek rendelkezéseit ma mérvadónak tekintjük.

„Régóta éreztem, hogy tovább kell haladnunk és újabb műveket elérhetővé tenni magyarul. Nem maradhatunk mindig az ünnepeknél és a folklórnál, amiről a legtöbb magyar nyelvű forrás szól. A csatlakozás a Rámbám jomi tanulási programhoz óriási lehetőség arra, hogy elkezdjünk feldolgozni egy teljesen új anyagot, a háláchikus irodalomnak egy megkerülhetetlen művét. Napról napra haladunk, így három év múlva az egész le lesz fordítva.”

Maimonidész Misné Torá törvénykönyve – egy nap, egy fejezet projektben különböző előadók ismertetik az adott fejezetet. Az internet adta lehetőséggel élve nemcsak Ma­gyarországon, de Izraelben élő elő­adók is csatlakoztak a hatalmas pro­jekthez: Oberlander Báruch rab­bihoz, a magyarországi Chábád mozgalom vezetőjéhez olyan elő­adók is csatlakoztak, mint a Petách Tik­vában-ban élő Davidovics Jiszráél rab­bi; Faith Aser budavári rabbi, a Bal­timorban élő Borbély Pinchász Pál, va­lamint Megyeri Jonatán, Nógrádi Bálint és Szabó György Menáchem. A projekt elindításában részt vett a Kfár Chá­bádban rabbivizsgáira készülő Ko­vács Jichák is.

A fejezeteket hétről hétre osztják fel az előadók egymás közt, és ha valaki valamiért épp nem tud vállalni, mindig akard, aki beugrik helyette: „Általában Davidovics rabbi vagy Szabó György Menáchem vállalnak plusz szakaszokat” – mondja el Oberlander rabbi. A program technikai hátteréért felelős Stell Ájzik újbudai rabbi elmondta, hogy az immár több mint 200 részből álló sorozatra 220-nál is többen iratkoztak föl, és a különböző csatornákon átlagosan 80-100 ember nézi meg az adott napon a videókat. Február 14-én különleges, interaktív, zenés online eseményt is szerveztek, hogy az előadók és a hallgatóság közösen ünnepelhesse, hogy befejezték Rámbám művének 3. kötetét.

 

Csillagászati ismeretek

Vannak azonban a könyvnek olyan részei, amelyek speciális ismereteket igényelnek. Ilyen a Lilchot kidus hachódes című rész, amely a zsidó naptár működését írja le és bonyolult csillagászati számításokat és magyarázatokat is tartalmaz. Nógrádi Bálint, aki a jól ismert Zsidó naptár című luáchot szerkesztette éveken át, magára vállalta, hogy ezt a nehezebben érthető részt ő dolgozza fel a hallgatók számára.  „A podcastok többsége csak hanganyag, de van, aki csinál videót is hozzá. Erről a fejezetről én is videót készítettem: összegyűjtöttem egy sor magyarázó táblázatot, 3D-s modelleket, ábrákat, amiket felhasználtam a videóimban, amivel talán könnyebben megérthetőek ezek a kérdések.” Arra a kérdésre, hogy hogyan készül ezekre az órákra, Nógrádi Bálint elmondta, hogy a videók összeállítása nagy feladat volt: „Általában néhány óra a felkészülés, de ezek a videók sok éjszakányi munkát igényeltek. Így, hogy jobban elmerültem a témában, számomra is világosabbak és átláthatóbbak lettek a dolgok.”

 

Micvateljesítés bárhol, bármikor

Az internet azonban nem csak a fizikai távolságokat hidalja át, hanem olyan rugalmasságot tesz lehetővé, amely hozzásegíti a hallgatókat ahhoz, hogy bármikor, amikor éppen alkalmas nekik, tanulhassanak. Vannak például, akik sportolás közben, a dugóban araszolva hallgatják meg a podcastokat, míg másoknak az felel meg, ha a napi rutinjuk részeként külön időt szentelnek a Rámbám jominak. A tanulás különlegessége, hogy amikor meghallgatunk egy-egy napi anyagot, nemcsak a Rebbe útmutatását követjük, és nemcsak a napi tóratanulás micváját teljesít­jük, de ráadásul egy világszintű prog­ram részeseként kapcsolódunk a Rámbám-tanulók ezreihez is.

Amikor ugyanis a Rebbe 1984-ben bevezette a napi Rámbám-tanulást, elmondta: egyik célja az, hogy egységet érjen el a zsidó nép soraiban azáltal, hogy egyszerre tanulják minél többen ugyanazt a szöveget. Ez az egység soha nem volt még kézzelfoghatóbb, mint most, amikor egyre több és több segédanyag áll rendelkezésre a kezdők számára is a tanuláshoz. Internetes források, okostelefonos applikációk segítik a mindennapos tanulást, és kézzel fogható, nyomtatott változatban is számtalan anyag jelent meg könyvek, illetve folytatásos újságcikkek formájában, több nyelven is.

Ez volt egyébként a szándéka magának a Rámbámnak is, mint írta a céljairól: „Hogy lehetővé tegyem, hogy minden egyes törvény megmutatkozzon azoknak is, akik kevésbé bölcsek és azoknak is, akik nagyobb tudósok. Minden egyes micva és azok a szokások is, melyeket bölcseink és prófétáink rendeltek el”.

 

Steiner Zsófia írása

Megjelent: Egység Magazin 31. évfolyam 139. szám – 2021. február 1.

 

Megszakítás