Izraelben minden évben a nyelv megújítója és feltámasztója, Eliézer Ben-Jehuda születésnapján, tévét hó 21-én ünneplik a héber nyelv napját. Idén ez a nap december 25-re esik. A több ezer éves nyelv, a világ teremtésének nyelve majdnem kétezer éven át szunnyadó állapotban, csupán liturgikus, illetve írott, szépirodalmi, illetve a rabbinikus irodalom nyelveként létezett. Újjáélesztése rendkívüli és példa nélkül álló a nyelvek történetében. Ma, száz évvel Ben-Jehuda halála után több mint 9 millióan beszélik és az ivrit, vagyis a modern héber virágzik, pezseg és él.
#1. Az alábbi szavak közül melyik nem héber eredetű?
A haver héberül barátot jelent. A behemót a behémá (állat) szóból ered. A mázli a szerencsét jelentő mázál szóból ered.
Photo by Leonard von Bibra on Unsplash
#2. Hány héber betűnek van szó végi változata?
Öt héber betűnek van szó végi változata: káf, mem, nun, pé, cádi. כ-ך, מ-ם, נ-ן, פ-ף, צ-ץ
Photo by Mick Haupt on Unsplash
#3. Melyik bibliai könyv az, melynek egy része nem héber nyelvű?
Dániel könyve jelentős részben arámi nyelvű.
#4. Melyik nyelvcsaládba tartozik a héber?
#5. Melyik héber dialektus kiejtését veszi alapul a modern héber nyelv?
A modern héber a közel-keleti zsidók által használt kiejtés leegyszerűsített formáját használja. Az egyéb dialektusok csak a vallási életben maradtak fent.
#6. Milyen változást próbált végrehajtani Ben-Jehuda fia a modern héber nyelven?
Ben-Cion Ben-Jehuda, írói nevén Itámár Ben-Ávi (1882-1943) újságíró és cionista aktivista volt. Az ősi héber betűket latin ábécével próbálta felváltani. Két, rövid életű újságot is kiadott ezzel a módszerrel, mely soha sem vált népszerűvé.
#7. Melyik mai is beszélt nyelv áll a legközelebbi rokonságban a héberrel?
A héber mellett az arámi az egyetlen fennmaradt nyelv az északnyugati sémi nyelvcsaládból. A Római Birodalom fennállása végétől a Szentföldön is elsősorban az arámi nyelvet beszélték a zsidók. A Babilóniai Talmud szövege túlnyomórészt arámi. Napjainkban kisebb közösségek beszélik az arámi különböző dialektusait Szíriában és Irakban.
#8. Mikor vált először hivatalos nyelvvé a modern héber a Szentföldön?
A brit fennhatóság alatti álló Palesztinában 1921-ben vált hivatalossá a héber, az angollal és az arabbal együtt.
#9. A zsidókon kívül melyik vallási közösség használja még a hébert rituális célokra?
A szamaritánusok az asszír hódítás után Izraelbe telepített népek és a helyben maradt zsidók leszármazottai. Vallásuk a judaizmus archaikus, a zsidó hagyományoktól számos pontban eltérő formája. Napjainkra kevesebb, mint ezer főből áll a közösségük. Elsősorban Holonban és Sechemben élnek.
#10. Ki támasztotta fel a héber nyelvet a modern korban?
Eliezer Ben-Jehuda (1858-1922) Oroszországban született, lubavicsi hászid családban. A cionista eszme híveként 1881-ben a Szentföldre vándorolt és megkezdte az addig csak irodalmi nyelvként használt héber modernizálását és terjesztését. Fia, Ben-Cion volt az első modern kori zsidó gyermek, akinek a héber volt az anyanyelve.
Fotó: Wikipédia