Az október hetedikén kitört gázai háború nyomán elszabadult antiszemita indulatok és a zsidó környezet iránti megnövekedett igény hatására sok amerikai szülő döntött úgy, hogy állami iskolából zsidó intézménybe íratja át gyermekét, irányzathoz való tartozástól függetlenül – írja a Times of Israel.

A felmérést a Prizmah Center végezte 99 egyesült államokbeli és 11 kanadai zsidó iskola adatai és oktatási szakemberek beszámolói alapján. A megkérdezett tanintézmények negyven százaléka jelezte, hogy október hetedike után nagyban megugrott az érdeklődés az átiratkozás lehetősége iránt, annak ellenére, hogy a tanév már elkezdődött.

„A szülők számára hirtelen sokkal fontosabbá vált, hogy gyermekük zsidó környezetben tanuljon és megnőtt az antiszemitizmustól való félelmük is”

– áll a felmérésben.

Paul Bernstein, a Prizmah Center igazgatója elmondta, hogy az utóbbi években megfigyelhető volt egy enyhe emelkedés a zsidó iskolát választók számában, elsősorban azért, mert a szülők jobbnak találták a koronavírus kezelését ezekben az intézményekben, mint az állami iskolákban, de ami október hetedike után történt, az „történelmi léptékű változás”. A felmérés során megkérdezett szülők 73 százaléka nyilatkozott úgy, hogy megnövekedett az igényük a zsidó környezetre, ezért vitték át gyermeküket az állami iskolából egy zsidó intézménybe. 68 százalék a gyermek korábbi iskolájában tapasztalt antiszemitizmust jelölte meg indokként, 32 százalék pedig elégedetlen volt azzal, ahogy a korábbi iskola a gázai háborúra reagált.

„Itt nemcsak az antiszemitizmus elleni küzdelemről van szó, hanem arról is, hogy az emberek vágynak arra, hogy egy zsidó közösség tagjai legyenek. Reményeim szerint ez kitart majd azután is, hogy Isten segítségével túl leszünk ezen a krízisen és az emberek az eddiginél aktívabb zsidó életet élnek majd a későbbiekben is. A zsidógyűlölet ellen azzal tehetjük a legtöbbet, ha erős, tájékozott és barátságos közösségeket hozunk létre és a lehető legjobb zsidó oktatást nyújtjuk a gyermekeinknek”

– mondta Bernstein.

Marina Kirschenbaum, aki egy New Jersey-ben működő állami iskolából íratta át a gyermekét a Rae Kushner jesivagimnáziumba, elmondta, hogy már régóta tervezte, hogy megteszi ezt a lépést, de az október hetedikén történtek hatására nem habozott tovább.

„Nagyon fontos a számomra, hogy a lányom egy erős zsidó közösségben nevelkedjen és tudja, hogy ki is ő.

Itt nemcsak a zsidó gyökerekről van szó, hanem Izrael Állam jelentőségéről is. Remélem, hogy belőle is olyan meggyőződéses cionista válik, mint amilyen én vagyok. Azt akarom, hogy Hanna öntudatos és magabiztos legyen és ehhez egy zsidó magániskolára van szükség. Nemcsak azt tanulja meg, hogy miként küzdhet az antiszemitizmus ellen, hanem azt is, hogy hogyan legyen büszke zsidó” – mondta Kirschenbaum.

Fotó: gencraft

Megszakítás