Deliága Éva gyermekpszichológus hasznos tanácsaival segít abban, hogy a gyereknevelés ne csak stresszmentes, hanem örömteli élmény is legyen. Előadásában bemutatja, hogyan támogathatjuk gyermekeinket abban, hogy magabiztos, kiegyensúlyozott és erős felnőttekké váljanak.
A gyereknevelés tele van kihívásokkal, de Deliága Éva gyermekpszichológus elmondja, hogyan maradhat erős a szülő-gyermek kapcsolat és hogyan támogathatjuk gyermekeinket bizalommal, illetve figyelemmel.
A Zsilip tu bisváti rendezvényén neves szakértők osztják meg tapasztalataikat arról, hogyan építhetünk szeretetteljes, stabil és támogató szülő-gyermek kapcsolatot. A programon Deliága Éva mellett Bacsó Flóra kapcsolódó nevelés-oktató előadása is hallható, amely gyakorlati eszközöket ad a kamaszokkal való kapcsolódásra. Ahogy gondoskodva kell óvni, nevelni a facsemetéket, hogy erős, egészséges, terebélyes fákká nőjenek, úgy a gyermekeinket is; tőlünk, szüleiktől várják azt a szeretettel teli, biztonságos légkört, amelyben kiegyensúlyozott, magabiztos felnőtté cseperedhetnek az évek során. A Zsilip tu bisváti rendezvénye – amely a fák újévének ünnepe – épp ezért a gyermeknevelést helyezi fókuszba: az eseményen neves szakértőktől kapunk tanácsot az örömteli, pozitív gyerekneveléshez.
Deliága Éva és a stresszmentes gyereknevelés
A kisgyermekekről szóló részben Deliága Éva, okleveles pszichológus, integratív gyermekterapeuta, tanácsadó szakpszichológus, fókusz tréner, pszichodráma asszisztens tart előadást, aki több, mint egy évtizede foglalkozik családokkal, nyújt tanácsadást szülőknek és praktizál gyermekpszichológusként. Érdeklődése fókuszában a gyermeklélektan, a pszicho-edukáció és a pszichológiai ismeretterjesztés áll. Gyermekpszichológusként gyakran találkozik aggódó, kétségbeesett vagy éppen magukat tehetetlennek érző szülőkkel, akiknek a hétköznapjait – úgy érzik – a gyermek szeszélyei irányítják. Görcsbe rándul a gyomruk, ha arra gondolnak, hogyan sikerül aznap terelgetni önfejű, makacs, a változásokat mereven elutasító gyermeküket. Teljesen eszköztelennek és kimerültnek érzik magukat. Úgy érzik, nem sikerül hatniuk gyermekükre, miközben mardossa őket a bűntudat és szeretnének még jobb szülővé válni.
A gyermekpszichológust jellemzően dackorszakban lévő gyermekek szülei keresik fel. Az elmúlt – világjárvány és háború által sújtott – években jelentős mértékben megnőtt a szorongó gyerekek száma. Emellett mindennaposak a verbális vagy fizikai agresszió megjelenési formái az intézményekben (óvodákban, iskolákban). Deliága Éva előadásán a pszichológiai tünetképzés lélektanáról, a viselkedéses nehézségek hátteréről lesz szó. A szülők olyan gyakorlatias tippekkel, módszerekkel ismerkedhetnek meg, amelyek segítenek a gyermeki akaratosság, félelmek és indulatok kezelésében. Ízelítőként vele beszélgettünk.
Dackorszak és gyereknevelés
– A dac és a dackorszak eredete valamiféle szorongás?
– A dackorszak egy teljesen normális élettani sajátosság, általában másfél és hatéves kor között jelentkezik. A legtöbb gyermeknél ez az idegrendszer és a személyiség-fejlődésével járó folyamat, amely a szüleivel (leginkább az anyával) való szimbiotikus kapcsolódásból való leválás kezdete, amikor definiálni kezdi a saját énjét. Jellemző szavak ilyenkor az „én”, az „egyedül”, az „én akarom”, hiszen kialakul a saját akarata, a saját akarati élete. A dackorszakot alapvetően nem társítjuk szorongással.
– Az indulatkezeléssel sok felnőttnek is gondja akad. Ha gyermekkorban, a dackorszak idején kezdünk el ezzel foglalkozni, akkor ezzel elejét vehetjük a felnőttkori indulatkezelési problémáknak?
– A dac, mint életkori sajátosság nagyban függ a gyermek temperamentumától. Minden gyermeknél változó az intenzitása és akár hosszan tartó is lehet. A lázadás hátterében sokszor a napirend hirtelen megváltozása állhat, amihez a gyermek kevésbé tud alkalmazkodni. Fontos, hogy a gyermek napi programja többé-kevésbé állandó legyen. Négy olyan dolog van, amelyek alapvetően meghatározzák egy 21. századi gyermek napirendjét: az alvás, az étkezés, a mozgás és a képernyőidő. Ha ezek időtartamának hossza, sorrendje felborul, az okozhat problémát. Ezért gyermekpszichológusként inkább a prevenciót javaslom, hogy elkerüljük az ilyen helyzeteket. Ha már benne vagyunk egy ilyen szituációban, akkor annyit tehetünk, hogy nyugodtak maradunk. A cél az, hogy kevesebb ilyen incidens legyen és ezt úgy tudjuk elérni, ha a gyermek életkorához igazítjuk a napirendjét és a szabályokat.
– Szinte már népbetegségnek számít a szorongás, ami sajnos a kisgyermekeket is érinti. Ha megerősítjük a gyermek önbizalmát, akkor csökkenthetjük ezeket a szorongásokat?
– Napjainkban jellemző az információval való elárasztottság. Ez lehet videojátékokból, a televízióból és az interneten keresztül érkező információ-dömping, ezek közül némelyik nem a koruknak megfelelő. Kulcsszavaink ebben az esetben a minőség és a mennyiség: a szülő mennyire tud keretet szabni a képernyőidő vonatkozásában – ez a mennyiség, és az is fontos, hogy a gyermekek milyen tartalmakat fogyasztanak – ez pedig a minőség. Így meg őket tudjuk óvni a káros tartalmaktól. Fontos továbbá a szülőnek a gyerekkel való kapcsolata. A szülő felelőssége, hogy észlelje, ha a gyermek szótlanabb, labilisabbnak látszik, ha bántja vagy foglalkoztatja valami, ha össze van zavarodva, esetleg fél. Ez a biztonságos kapcsolat az alapja annak, hogy a szülő észrevegye a jeleket.
– Fontos, hogy szülőként megerősítsük a saját önbizalmunkat is?
– Ezzel kapcsolatban úgy fogalmaznék, hogy a legfontosabb a szülői kompetencia növelése. Az, hogy a szülőnek legyen elképzelése arról, hogy miként oldhatja fel ezeket a feszültségeket és hogy hallgasson az intuícióira. Ha mégis elbizonytalanodik, javasoljuk, hogy szükség esetén forduljon szakemberhez.
– Mennyiben lehetnek más eszközei a szülőknek és a nagyszülőknek?
– Nyilván ez is nehéz ügy, hiszen a szülők és a nagyszülők más generációból érkeznek. Az úgynevezett generációs szakadék, a szemléletek változása, az újonnan elterjedt trendek okozhatnak nézetkülönbségeket. A 80-as, 90-es években gyermekkorú fiatal szülők már más módszerekkel nevelik a gyermekeiket, mint őket a szüleik. A nagyszülőknek figyelembe kell ezt venniük, tiszteletben kell tartaniuk a szülők filozófiáját és igyekezniük kell hasonló módszerekkel megpróbálniuk segíteni, mint ahogyan a szülő szokta kezelni az ilyen helyzeteket.
A programot ajánljuk minden olyan szülőnek, nagyszülőnek, pedagógusnak vagy gyermekkel dolgozó szakembernek, aki szeretné jobban megérteni a mai kor gyermekeinek jellegzetességeit, nehézségeit és bővítené a saját eszköztárát.
Juhász Vali írásait az Egység Magazinban is olvashatja!
Használati útmutató kamaszokhoz – Bacsó Flóra kapcsolódó nevelés-oktató előadása
Amikor kicsi a gyerekünk, 0-24-ben fontos a jelenlétünk a számára. Aztán ahogy egyre nagyobb és önállóbb, már nehezebb megnevettetni, bevonni egy-egy játékba, beszélgetésbe. Ettől függetlenül még mindig nagyon fontosak vagyunk a kis- és nagykamasz gyermekünk számára. Még akkor is, ha úgy kell levadászni egy puszira-ölelésre. Ebben a korban is igényli a figyelmünket, szüksége van arra, hogy érezze: bízunk benne, kíváncsiak vagyunk rá. Bár már nem biztos, hogy a nyakunkba ugrik, amikor hazaérünk vagy érte megyünk a suliba, azért fontos neki, hogy rendszeresen adjuk a meleg, osztatlan figyelmünket – hiszen a jó szülő-gyerek kapcsolat lesz az egyik legfontosabb védőfaktor a megnövekedett rizikóvállalás időszakában. A jó kapcsolatban pedig a játékosság mellett el fognak férni a konfliktusok is. Hogyan tudunk kapcsolódni kiskamasz-kamasz gyerekünkhöz? Ebben az előadásban ehhez kaphatunk gyakorlati eszközöket. |
Örömteli gyereknevelés – részletes program
A rendezvény 17:30-kor kapunyitással veszi kezdetét, majd 18:00-kor egy rövid bevezetővel indul. Ezt követően, 18:20-tól Deliága Éva pszichológus előadása segít eligazodni a stresszmentes gyereknevelés kérdéseiben: hogyan tehetjük a nevelést örömtelibbé, és milyen módszerekkel támogathatjuk gyermekeink önbizalmának és boldogságának fejlődését.
Az előadás után, 19:10-től vacsoraszünet következik, majd 19:40-kor folytatódik a program a mindennapi nevelési kihívásokkal. A kamaszkorú gyermekek (11–18 év) nevelésével kapcsolatos kérdéseket Bacsó Flóra kapcsolódó nevelés-oktató járja körül.
20:30-tól egy izgalmas, interaktív szimpózium keretében a résztvevők különböző nevelési helyzeteket vitathatnak meg és dolgozhatnak fel szituációs gyakorlatok segítségével, közösségünk tagjainak közreműködésével.
A program 21:30-kor zárul, a rendezvény végén egy 100.000 forint értékű családi nyereményt sorsolnak ki tombolán!
Fontos tudnivaló, hogy a program a 0–18 éves gyermekek szüleinek szól, és az esemény ideje alatt a játszóház zárva tart.
Az eseményre a zsidoprogramok.hu oldalon keresztül regisztrálhat.
Jegyár: 3000 forint Időpont: 2025. február 12. Kapunyitás: 17:30 Helyszín: Zsilip, 1137 Budapest, Újpesti rakpart 1. |