A huszadik századi zsidó élet egyik legmeghatározóbb alakja, Menachem Mendel Schneerson rabbi és menyasszonya, Chaya Mushka Schneerson, a hatodik rebbe Joszef Jicchák Schneerson rabbi lányának esküvőjére 1928-ban került sor.

A jeles eseményre többféle meghívó készült. A jeruzsálemi Izraeli Nemzeti Könyvtár tulajdonában van egy példány, amely Lévi Jicchák Schneerson hagyatékához tartozott. Ő fiatalon költözött az akkori brit mandátum területére, Palesztinába, és így olyan meghívót kapott, mely azoknak szólt, akik nem tudtak ténylegesen jelen lenni a házasságkötési ceremónián, ám arra kérték, hogy a távolból ünnepeljen a párral.

Az esküvőre kiszlév hónap 14-én került sor Varsóban. A vőlegény abban az időben a Berlini Egyetem diákja volt, a menyasszony pedig szülei átmeneti rigai otthonában élt Lettországban. Varsóra mint helyszínre részben annak központi elhelyezkedése, részben pedig amiatt esett a választás, mert akkor nem volt szovjet uralom alatt. A szovjet hatóságok azonban nem engedélyezték a vőlegény szüleinek, hogy lakóhelyükről, az ukrajnai Jekatyerinoszlávból Varsóba utazzanak. Így ők is a távolból, otthonukban ünnepeltek több száz vendég részvételével.

A lengyel fővárosban tartott eseményen több ezer vendég vett részt. Az esküvőt megelőző napon hászidok százai érkeztek Litvániából, Oroszországból és egész Lengyelország területéről Varsóba. A nagy érdeklődésre számot tartó házasságkötés alkalmából akkora tömeg gyűlt össze a Tomchéj Tmimim jesiva épületében, hogy sokan már csak az udvaron tudtak csatlakozni az ünneplőkhöz.

A máámár, egy hászid diskurzus, amely a hatodik lubavicsi rebbétől, Joszéf Jicchák Schneersohn rabbitól származik, lánya Cha­ya Mushka és Menachem Mendel Schneerson rabbi esküvőjén (1928) hangzott el. A máámár ma­gába foglalja az összes lubavicsi reb­be (a híres Báál Sém Tovtól kezdődően) tanítását, ennek felidézése tehát annak az óhajnak a kifejezése, hogy lelkeik tiszteljék meg az ünnepséget. Azóta ezt a hászid diskurzust Chábád szokás szerint a vőlegény mondja el az esküvőn.

Az esküvő időszaka egyébként igencsak nagy bizonytalanságot jelentett a Chábád számára. Joszef Jicchák rabbi, a menyasszony apja, vagyis a hatodik rebbe nem egészen egy évvel korábban szabadult egy szovjet börtönből, és átmenetileg a lettországi Rigában élt mielőtt eldöntötte volna, hol állítja fel új központját. A Varsóban kötött esküvő egy új korszak ígéretét hordozta magában a Chábád hászidizmus számára – a hatodik rebbe vejéből 23 ével később a hetedik Rebbe lett.

Házasságkötés haszid módra

Sokan csak filmekből ismerik, milyen is egy igazi haszid esküvő. Ha valaki meghívást kap egy ilyen eseményre, sokszor azt sem tudja, mire számíthat. Milyen részei lesznek a szertartásnak? Mit miért csinálnak? Fényképes összeállításunkból mindenre fény derül!  A Midrás (Midrás rábá, Brésit 68:3-4.) elmesél egy történetet Joszé bár Cháláftá rabbiról, akit felkeresett egy idős római nemesasszony, … Olvass tovább

Megszakítás