Florida történetének egyik leghalálosabb vihara, a Ian néven emlegetett hurrikán eddig több, mint száz ember életét követelte és 40 ezernél és több embert kényszerített otthonaik elhagyására.
A régióban hatalmas zsidó közösségek élnek. Becslések szerint mintegy 600 ezer zsidó él az államban, köztük rengeteg idős ember, akik nyugdíjas éveikre költöznek a napfényes vidékre.
Számos Chábád központ is működik a régióban, a rabbijaik pedig, ahogy már korábban sokszor, most is aktív részt vállaltak a mentésből. Így történhetett például, hogy az Orlandóban működő Chábád vezetője, Yosef Konikov fiával együtt egy egész családot mentett ki a házukból, mivel a katasztrófavédelem emberei nem tudtak elérni hozzájuk időben a számtalan segélyhívás miatt.
Amint a mentésről készült videóban is látható, a Dél-Floridában található külvárosi lakónegyedben a házak többsége már víz alá került, amikor a két férfi a család segítségére sietett. A kétgyerekes családot és házikedvenceiket sikerrel menekítették ki otthonukból, amit a víz elöntött.
Port Charlotte-ban a nemrég létesült Chábád központ első nagy eseménye Ros hásáná volt, és mivel a környékre nem jósoltak vihart, a közösség viszonylag nyugodtan készült az ünnepre. Második este azonban, az ima közepén, hivatalos szervek léptek a zsinagógába és tájékoztatták az ott lévőket, hogy evakuálni kell a környéket, mivel ún. vörös zónának számítanak. Így az ima után a közösség tagjai – mivel életmentésről volt szó, ami felülírja az ünnepi utazási tilalmat – buszokra szálltak, hogy biztonságos helyre meneküljenek. Jacobson rabbi és neje azonban, amint tehették, visszatértek, hogy segítsenek a mentésben és fogadják azokat, akik segítségre szorultak.
A számtalan megrongálódott autó és kidőlt fa között a vihar nem kímélte a Chábád központot sem, ám, csodával határos módon, végig megmaradt az áramszolgáltatásuk, így a környékbeliek menedékre leltek még napokkal a vihar elvonulta után is. „A közösség találkozóhelyévé váltunk, zsidók és nem zsidók számára egyaránt” – nyilatkozta Simon Jacobson rabbi. – „Nem csak az étel és a víz miatt, hanem mert elmondhatatlanul fontosak most az elektronikai eszközök, az akkumulátorokat pedig gyakran kell tölteni.”
Megjelent: Gut Sábesz 25. évfolyam 2. szám – 2022. október 6.