Spirituális feltöltődés, közösségi élmények és személyes elhatározások jellemezték a budapesti Chábád-közösség idei látogatását a brooklyni 770-ben.

Stell Isaac amerikai út

Brooklyn szívében, a 770 Eastern Parkway címen álló épület nem egyszerű zsinagóga. A Chábádmozgalom központja, a Rebbe szellemiségének élő öröksége – egy hely, ahol úgy érzi az ember, mintha még a falak is mesélnének. Ebben az inspiráló környezetben töltöttek el egy felejthetetlen sábátot a budapesti Chábád-közösség tagjai, az immár a harmadik alkalommal megrendezett amerikai látogatás során.

Az utazókat idén is Stell Isaac rabbi, az Újbudai zsinagóga vezetője szervezte és kísérte, aki lapunknak is beszámolt az utazás mélyen megérintő pillanatairól.

A 770-ben töltött idő minden évben más és mégis mindig különleges. Az ember úgy érzi, mintha a Rebbe személyesen állna mellette, és továbbra is vezetné azokat, akik ide jönnek útmutatást keresni” – mondta Stell rabbi.

Az utazás fénypontját a Shabbat in the Heights elnevezésű nemzetközi hétvége jelentette, amelyre a világ számos pontjáról – Manchesterből, Németországból, Brüsszelből, az Egyesült Államok különböző városaiból – érkeztek csoportok, hogy együtt ünnepeljék a szombatot Crown Heights negyedében. A budapesti delegáció néhány nappal korábban érkezett, így alkalom nyílt New York felfedezésére is: a Szabadság-szobor, a Times Square és az American Dream bevásárlóközpont is a program része volt.

A budapesti Chábád-közösség valódi utazása

A szombat esti előadások során neves előadók – köztük Manis Friedman és Simon Jacobson rabbi – osztották meg gondolataikat a közösséggel. A program célja nemcsak a Chábád életritmusának megélése volt, hanem egy mélyebb belső kapcsolódás a zsidó identitáshoz.

A Rebbe zsinagógájában együtt mondott imák, a közös éneklés és a látogatás a Rebbe nyughelyén, az Ohelnél mély lelki élményt nyújtott. Mint Stell rabbi elmondta:

A legmeghatóbb pillanatok közé tartozott, amikor a csoport több tagja is személyes elhatározásokat tett. Volt, aki először döntött úgy, hogy ezentúl tfilint tesz minden nap, más pedig a sábát megtartását vállalta. Senki sem kérte őket erre – az élmény önmagáért beszélt.”

Egy különleges találkozás

A látogatás egyik kiemelkedő pillanata egy csütörtöki közös reggeli volt Izsák Robival, az Egyesült Államokban élő, magyar

Stell rabbi mellett balra, Izsák Róbert

származású filantróppal. Robi meleg szívvel fogadta a vendégeket, reggelire hívta őket, és bátorító szavaival arra ösztönözte a jelen lévőket, hogy őrizzék és éltessék a zsidóság lángját Budapesten. Üzenete mélyen megérintette a résztvevőket – nemcsak vendégszeretetével, hanem a szavaiban rejlő lelki tartalommal is.

Beis Hachajim” – az élők háza:

Az egyik legemlékezetesebb spirituális pillanat az Ohelnél tartott előadás volt, ahol Simon Jacobson rabbi a zsidó temetők jelentőségéről beszélt:

Nem véletlen, hogy a legsötétebb korszakokban – pogromok, üldözések idején – gyakran a zsidó temetők váltak elsődleges célponttá. Ellenségeink is tudták: az erőnk forrása az örökségünkben rejlik. Az Ohel pedig nem a vég, hanem a küldetés újrakezdése.”

Stell rabbi is egy történetet osztott meg a hallgatósággal: amikor Freddy Hager, a híres londoni gyémántkereskedő először találkozott a Rebbével, így fogalmazott:

Más Rebbéktől azt tanultam meg, mennyire nagyszerűek ők. A Lubavicsi Rebbétől viszont azt tanultam meg, mennyire értékes vagyok én.”

Ez az élmény hatotta át a budapesti csoport tagjait is. A találkozás – még ha csak a Rebbe sírhelyénél történt is – mindannyiuk számára világossá tette: küldetésük van. Egy olyan feladat, amit csak ők tudnak beteljesíteni, saját közösségükben, Budapesten.

Kattintson ide, ha hozzá kíván szólni a Facebookon! További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.

Megszakítás