A Bibas család a gázai izraeli túszok szimbólumává vált
A Bibas család még az utolsó pillanatban is hírt adott helyzetükről október hetedikén, amikor a terroristák ártatlan izraeliekre törtek, számol be az aish.
„Szeretlek.” „Bejönnek a házba.” – ezek voltak az utolsó üzenetek, amelyeket Yarden Bibas, 32 éves, kétgyermekes apa küldött a húgának, Ofrinak 2023. október 7-én reggel 9:45-kor.
Yarden órákon át üzenetváltásban volt Ofrival, miközben leírta, hogyan árasztják el a Hamász terroristái a Nir Oz nevű kis kibucot, ahol feleségével, a szintén 32 éves Shirivel és két kisfiúkkal, a négyéves Ariellel és a kilenc hónapos Kfirrel éltek.
A terroristák elhurcolták a Bibas családot
A Bibas család az izraeli és a nemzetközi közvélemény előtt egyaránt a túszok jelképévé vált. Másfél éve mindenki visszatartott lélegzettel várja, hogy a Bibas gyerekek és szüleik hazatérjenek. Ők testesítik meg mindazt, amit azon a napon elveszített Izrael.
A Bibas család a Gázai övezethez közeli Nir Oz kibucban élt. Shiri itt nőtt fel, szülei, Margit Shnaider Silberman és Yosef (Yossi) Silberman évtizedekkel korábban Peruból és Argentínából vándoroltak be Izraelbe, és itt telepedtek le. Őket 2023. október 7-én meggyilkolták. Shiri szeretett óvónő volt a kibucban. Amikor összeházasodott Yardennel, egy kis földszintes házba költöztek. Itt született meg előbb Ariel, akinek élénk vörös haja és vidám természete volt, majd Kfir, akit családja nyugodt kisbabaként írt le, és aki még tápszeres táplálásra szorult, amikor elrabolták.
Yarden hegesztőként dolgozott, és szerette a stand-upokat. A családja jemeni zsidó származású, testvére viccesen meg is jegyezte, hogy Ariel és Kfir lehettek az „első jemeni vöröshajúak.” Shiri és Yarden belefáradtak abba, hogy a Hamász folyamatosan rakétákat lő ki Nir Ozra és a környező területekre – ezek a támadások szinte mindennaposak voltak, mégis ritkán jelentek meg a nyugati sajtóban. A házaspár azon gondolkodott, hogy a Golán-fennsíkra költöznek, ahol Yarden húga, Ofri is élt a családjával. Erre azonban már nem maradt lehetőségük.
A fogságban töltött idő
Ofri elmondása szerint Yarden október 7-én reggel 6:30-kor írt neki először a rakétatámadásokról. Ahogy a reggel folyamán több ezer terrorista tört be Izraelbe, Yarden folyamatosan tájékoztatta húgát arról, hogy ő, Shiri, Ariel és Kfir a pánikszobájukban rejtőznek, miközben odakint mészárlás zajlik. (Nir Oz 400 lakosának közel a felét meggyilkolták vagy elrabolták aznap.)
Yarden azt írta Ofrinak, hogy próbálják a gyerekeket csendre inteni, hogy a terroristák ne hallják meg őket, de Ariel és Kfir túl kicsik voltak ahhoz, hogy teljesen elnémuljanak. A ház biztonsági kameráinak felvételein látszik, ahogy a terroristák körbevették a Bibas család otthonát, majd fúróval feltörték a bejárati ajtót. Yarden elhagyta a biztonságos szobát, hogy szembeszálljon az otthonába betörő terroristákkal.
Yarden megsérült és Gázába hurcolták. Húga így emlékszik vissza: „Amikor Yarden betöltötte a 33. életévét (október 9-én), egy arab hírportálon láttuk az első képet róla a fogságban. A felvételen Hamasz terroristák vették körül, és vérzett a feje. Később három további képet találtunk. Az egyiken a terroristák egyik kezükkel fojtogatják, miközben a másikban egy kalapácsot tartanak. Nem tudom, hogy megütötték-e a fejét vele.
Minden egyes képen egyre rosszabb állapotban volt – egyre több vért vesztett, és látszott rajta a félelem.
Az utolsó képen valahová vezették, és teljesen megtörtnek tűnt.”
Shiri és a gyermekek elrablása
A Hamász egy kegyetlen propagandavideót tett közzé Shiriről és a gyerekekről. Egy lepedőbe csavarva, Shirinek kellett magához szorítania Arielt és Kfirt, miközben terroristák vették körbe őket. Arcán kétségbeesés látszott, és héberül ismételgette: „Álljatok meg, álljatok meg.” Kfir Bibas, mindössze kilenc hónaposan, aznap a legfiatalabb túsz lett.
Pokoli élet Gázában
A Hamász Shirit és a gyermekeket átadta a Kataib Mujahadin nevű terrorszervezetnek. Egy hónappal később a Hamász bejelentette, hogy Shiri és a gyerekek meghaltak egy izraeli légicsapásban, de semmilyen bizonyítékot nem mutattak be erről. Izrael kétkedéssel fogadta a bejelentést, és csupán annyit közölt, hogy továbbra is mély aggodalommal figyeli a Bibas család helyzetét.
Yardent brutális körülmények között tartották fogva. Két hónap után azt mondták neki, hogy a felesége és gyermekei meghaltak. A Hamász egy fájdalmas propagandavideót készített, amelyen Yarden zokogva könyörög, hogy adják vissza a holttesteket, hogy eltemethessék őket Izraelben.
Február 1-jén, 2025-ben, 484 nap után Hamász szabadon engedte Yarden Bibast és két másik túszt, cserébe 183 izraeli börtönökben fogva tartott palesztin bűnözőért, akiket különféle erőszakos bűncselekmények miatt ítéltek el. Bár családja sorsa továbbra sem volt tisztázott, Yarden reménykedett.
A világ szimbólumává váltak
Ariel és Kfir az izraeli túszok jelképévé váltak. Világszerte narancssárgát – hajuk színét – viselve fejezték ki támogatásukat az emberek. Kfir első születésnapján Tel-Avivban több százan gyűltek össze narancssárga lufikkal, míg mások Batman-képeket mutattak fel, mivel ez volt Ariel kedvenc karaktere. 2024 augusztusában a hollandiai Tilburgban megrendezett éves Vöröshajúak Fesztiválja Ariel és Kfir kiszabadítására irányuló megmozdulássá alakult, ahol 10 000 ember követelte, hogy a Hamász engedje el őket és szüleiket.
Február huszadikán a Hamász átadta Shiri, Ariel és Kfir holttestét
A Hamász átadta négy izraeli túsz, Oded Lifshitz és a Bibas család – Shiri, valamint két kisgyermeke, Kfir és Ariel – holttestét a dél-gázai Hán Juniszban. A helyszínen álarcos terroristák és palesztin civilek gyűltek össze, miközben propagandaplakátokkal és fegyverbemutatókkal kísérték az átadást. Az izraeli hadsereg (IDF) átvette a holttesteket, és katonai tiszteletadást követően az Abu Kabir törvényszéki intézetbe szállította őket azonosításra, amely akár 48 órát is igénybe vehet.
Emlékükből fakadjon áldás!