Az Egyesült Arab Emírségekben néhány héttel ezelőtt bejelentették, hogy a régió országai közül elsőként beveszik a tantervbe a holokauszt oktatását:

„Fontos emlékezni arra, ami történt, ahogy az is fontos, hogy biztosítsuk: ez többé nem történhet meg. Fontos továbbá, hogy itt álljunk együtt, mindannyian: izraeliek, az Emirátusok lakói és mások, hogy kimondhassuk: soha többé”

– mondta Amir Hajek, az Egyesült Arab Emirátusok izraeli nagykövete.

Az elmúlt napokban újabb mérföldkőhöz érkezett az ország: egy magánmúzeumban egy olyan tóratekercset mutattak be, mely túlélte a holokausztot – írja az i24news.

Ahmed Obaid Al Mansoori, a Dubai történelmi negyedében álló Civilizációk Kereszteződésében elnevezésű múzeum alapítója szerint a holokauszt nemzetközi emléknapján leleplezett kiállítási tárgy hozzásegít a régióban elterjedt „nagy tagadás” elleni küzdelemhez.

„Számunkra a béke csak teljes béke lehet. Nem csupán politikai, gazdasági, biztonsági vagy technológiai kérdésről van szó. Többről annál. Ember és ember között teremtünk békét.”

A tekercs a több mint ezer, a holokauszt során megmentett tóratekercset őrző Tekercs Emlékalap (Memorial Scrolls Trust) tulajdonában van és hosszú távú kölcsönként került a múzeumba.

„Fiatalon az arab világban éltem. A »holokauszt« kifejezés ott nem létezik… Óriási lépés ez!”

– mondta Edwin Shuker, iraki zsidó üzletember, a kölcsönzés egyik lebonyolítója.

A 2020-ban amerikai közbenjárással megkötött Ábrahám-egyezmény nyomán az Emírségekben és Bahreinben megnőtt az igény a zsidó közösség megismerésére. Az arab világ oktatási intézményeiben gyakorlatilag semmit nem tanítanak a náci gyilkológépezetről és annak sok millió áldozatáról. 1948-ban több száz éves zsidó közösségek menekültek el szinte teljes létszámban a közel-keleti és észak-afrikai arab államokból, illetve Iránból az újonnan létrejött Izrael Államba az erőszak és az üldöztetések elől.

Fotó: David Rodrigo Unsplash

 
 
Megszakítás