Az elmúlt héten szenzáció módjára számoltak be a zsidó hírportálok, hogy a belzi oktatási bizottság elfogadta az izraeli oktatási minisztérium legújabb, a haszid közösségekre előkészített oktatási tervét, miszerint a haszid tanintézményekben is bevezessék a matematikát, a héber és angol nyelvet. A belzi közösség ezeket a jelentéseket „hazugnak és félrevezetőnek” nevezte – áll a VINnews jelentésében.

Az Izraelben élő haszid közösségeket különösen felzaklatták azok a hírek, melyek szerint vezetőik olyan új alaptantervben állapodtak meg, mely eltér a »Chinuch Atzmai« [izraeli állami oktatási rendszertől függetlenül működő tanszervezetek] irányelveitől. A legfélrevezetőbb talán Moshe Jehuda Tur-Paz, a Jes Átid párt kneszet képviselője volt, aki gratulált Jair Lapidnak, amiért segített bevezetni az új rendszert. Tur-Paz egyébként a haszid közösségek és a kormány között közvetített és úgy mutatta be az új tantervet, mint egy sikertörténetet. Ennek tisztázására írta a belzi közösség levelét, mely végén az áll:

„Ez egy harc, hogy gyermekeink a rebbéink által meghatározott zsidó oktatásban részesülhessenek, ugyanolyan finanszírozás mellett, mint bármelyik más gyermek az országban.”

A levélben többek között még a következőkre térnek ki: „A háredi közösségnek nagyszámú Talmud-Tóra iskolája működik a Chinuch Atzmai, vagy a Maayan Hachinuch Hatorani égisze alatt. Teljes oktatási és pedagógiai függetlenséggel rendelkeznek, ugyanakkor maximális finanszírozást is kapnak tetemes költségeikre, a melamedek bérére, akik a szülők elvárásai szerint végzik hagyományos, szent munkájukat.”

„Sajnos a haszid közösségekben a legtöbb, és a litván közösségben számos Talmud-Tóra iskola nem részesül kellő anyagi támogatásban. A Gedolim, a közösség nagyjai, a szegény melamedek és nem utolsó sorban a szülők többszöri kérése ellenére sem integrálták még eddig ezeket az iskolákat a »Chinuch Atzmai«-ba, így a nagy anyagi terhek továbbra is a szülőket sújtják.”

A belzi közösség panaszához a VINnews szerkesztősége megjegyzésképpen hozzátette, hogy az államitól eltérő, de a »Chinuch Atzmai« keretein belül működő vallási iskolák 65 százalékos, míg a teljesen önállóan működő Talmud-Tórák 55 százalékos támogatásban részesülnek. Hogy pedig jobban érthető legyen a belzi közösség problémája, ez nem csupán költségvetési diszkrimináció. Ha egy melamed mindössze 6000 sékelt keres miközben nagycsaládjáról kell gondoskodnia, akkor muszáj többletmunkát vállalnia, ebben az esetben azonban nem tudja teljes energiáját tanulóira fordítani, ellentétben azokkal, akik a keresetének majdnem dupláját kapják. A háredi világban hagyományosan nagycsaládos szülők pedig képtelenek kipótolni, ellensúlyozni a melamedek fizetését, mely azért nem lehet magasabb, mert az iskola nem tartozik a »Chinuch Atzmai« alá.

„Az állami haszid oktatási tervről szóló cikkek és interjúk mind hazugak és félrevezetők. Egyetlen céljuk, hogy megtorpedózzanak minden olyan kísérletet, hogy megfelelő költségvetést kaphassanak a független Talmud-Tórák. Ezek a próbálkozások arra tesznek kísérletet, hogy kifehérítsék a rebbék és a rabbik kéréseinek folyamatos elutasítását, illetve a hivatalosan nem elismert rendszerben tanuló háredi gyermekek szenvedésének figyelmen kívül hagyását.”

A belziek levele aztán a saját oktatási rendszerük leírásával folytatódott, melyben kijelentették, hogy „bár valójában kevesebb, mint a felét kapják annak, amit »Chinuch Azmai« égisze alatt tanulók után járna, mégis »erliche chaszidise kinder« [becsületes haszid gyermekeket – szerk.] nevelnek, akik megvilágosítják a világot Tóra-tudásukkal és jócselekedeteikkel.”

A Reb Jisszáchár Dov Rokeach által vezetett belziek Izrael Állam második legnagyobb haszid közössége, melynek a Talmud-Tóra iskoláiban jelenleg mintegy 7000 gyermek tanul.

Címlapkép: vinnews

Megszakítás