A világ legnagyobb jemeni zsidó kéziratgyűjteményét ajándékozták az Izraeli Nemzeti Könyvtárnak. Az adományozó az 1929-ben Jemenből Izraelbe áttelepült, néhai Jehuda Lévi Náchum családja. Náchum egész életében gyűjtötte az ősi közösség kéziratait és hűen őrizte különleges hagyományait – írja a JPost.
A hatalmas gyűjtemény összesen hatvanezer töredékes és teljes szöveget tartalmaz, köztük olyan értékes darabokat, mint Maimonidész egyes munkáinak másolatát vagy Jichja Szale rabbi judeo-jemeni arab dialektusban íródott műveit.
Érdekes módon az átadóünnepségre éppen az egyik legnagyobb jemeni zsidó bölcs és író, a XVII. században élt Sálom Sábázi rabbi halálozási évfordulóján, svát hó kilencedikén került sor.
A gyűjtemény eredeti tulajdonosa, Jehuda Lévi Náchum 1929-ben, fiatal korában alijázott a Szentföldre Szanából, majd húsz évvel később, már Izrael megalapítása után szülei is követték. Abban az időben a jemeni zsidóság szinte teljes egészében Izraelbe települt át és az újonnan érkezetteket eleinte kezdetleges bevándorló-táborokban, máábárákban helyezték el. Náchum végigjárta ezeket a helyeket, és igyekezett minél több régi kéziratra szert tenni. Sokszor bontott meg könyvkötéseket, mert egykor gyakran kötötték értéktelennek vélt kéziratokba a könyveket.
Tekintélyes méretűre gyarapodott gyűjteménye széles körben ismert volt a kutatók között, akik gyakran keresték fel, hogy egy-egy kéziratát tanulmányozzák. Közéjük tartozott Izrael két elnöke is, Jicchák Ben-Cvi és Zálmán Sázár. Az idők folyamán a gyűjtemény számos darabját digitalizálták és kategorizálták.
„Ez a fontos gyűjtemény hatalmas jelentőséggel bír a Nemzeti Könyvtár jemeni-zsidó hagyománnyal foglalkozó részlege számára és nagy segítséget nyújt majd a kutatók munkájához. Éppen ezért igyekszünk mihamarabb elérhetővé tenni a nagyközönség számára” – mondta dr. Chájim Neria, a könyvtár judaika gyűjteményének kurátora.
Fotó: ARDON BAR-HAMA