Jom Kipur alkalmával a bálványimádás végleges eltörlése is szóba kerül a zsidó vallásban. Szekuláris értelemben ez mindenképpen tartható és egyetemes törvénnyé lett. De miképpen alakult a nagybetűs kultúrában a bálványok imádata? Ezt járta körbe Réczei Tamás, különböző szakterületek elismert tekintélyeivel. A sorozat első videójában, Gundel Takács Gábor sportriporter, újságíróval beszélgetett.

Gundel Takács Gábor

A videóban elhangzik hogyan lesz valakiből csapatjátékos, egyéni sportoló, vagy éppen egyéni sportoló ugyan, de csapatban. Az is górcső alá kerül, hogy kiből lehet bálvány – természetesen a sportra vetítve, ugyanis teljesen más jelent a „bálvány” szó a köztudatban, mint a sportban:

„A bálványnak nincsenek árnyalatai, a bálványimádás, vagy az aranyborjú jut eszünkbe róla, a sportban nem erről van szó. A sportbálványoktól nem várunk esőt, gazdagságot, azt, hogy megvédjenek és megváltást sem. Sokkal inkább hősök és példaképek a mai ember számára. Az életünk történetek köré szerveződik és ezek a művészek lesznek a történet mesélői. Általában olyan emberekért rajongunk akiket saját csoportunkba tudunk képzelni, hiszen ők ugyanúgy mindennapi, esendő személyek, mint amilyenek mi is vagyunk.”

 

Réczei Tamás interjúja Gundel Takács Gáborral

Jom kipur alkalmával a bálványimádás végleges eltörlése is szóba kerül a zsidó vallásban. Szekuláris értelemben ez mindenképpen tartható és egyetemes törvénnyé lett. De miképpen alakult a nagybetűs kultúrában a bálványok imádata? Ezt járta körbe Réczei Tamás, különböző szakterületek elismert tekintélyeivel. Az első részben Gundel Takács Gáborral beszélgetett.

 

A sorozat következő neves szakértői: Bojár Iván András, Bánki György, Tóth Anna, Stőhr Lóránt, Jávorszky Béla és Horváth Gergely.

 

Ki tiszá

Aranyborjú, csodák nélkül  Hetiszakaszunkban a zsidó nép elköveti történelme legnagyobb bűnét, legnagyobb balfogását. Közvetlenül azután, hogy saját szemükkel és fülükkel tapasztalják meg az isteni kinyilatkoztatást, halhatják a tízparancsolatot és abból Isten hangján az első kettőt, amely az egyistenhit parancsára és a bálványimádás tilalmára hívja fel a figyelmüket, mikor Mózes felmegy a hegyre, hogy írásban is … Olvass tovább

 

 

Megszakítás