Baktériumok segítségével derítenék fel a taposóaknákat izraeli kutatók. Apró bioszenzorokat fejlesztettek ki, amelyek alapja az E. coli baktérium – írja az israel21c.

A bioérzékelőket a célterületen szórják szét, ahol „kiszagolják” az elásott robbanóanyagok kémiai jellegzetességeit, és lumineszkálóvá válnak azon a helyen, ahol a robbanószerkezet van. Ezután egy drón átrepül felettük és beazonosítja az esetleges aknák helyét.

„Ez a projekt áttörést jelent a taposóaknák felderítése terén” – mondta Gideon Lapidoth, az Enzymit vezérigazgatója, amely elsősorban a tenyésztett hús és anyatej sejtmentes termelési platformjának kifejlesztésére összpontosít.

„Ez az új bioszenzor megváltoztatja a játékszabályokat.

Olcsón bevethető bárhol a világon a különböző rejtett robbanóanyagok biztonságos kimutatására, és mindezt pontosabban teszi, mint a jelenlegi alternatívák”

– mondta Lapidoth, hozzátéve, hogy az E. coli genetikailag módosított tulajdonságai miatt a baktérium röviddel a bevetés után elpusztul, így biztosítva, hogy nem jelent semmilyen környezeti kockázatot.

A bolygón jelenleg becslések szerint 110 millió taposóakna található, amelyek közül sok évtizedekkel ezelőtt véget ért háborúkból maradt vissza. Az aknák évente 5000 embert ölnek vagy csonkítanak meg. A felderítésük és eltávolításuk továbbra is veszélyes vállalkozás, annak ellenére, hogy az emberek helyett robotokat, drónokat, kutyákat, sőt méheket is használnak.

A bioszenzorok képesek kimutatni egy olyan szerves vegyület nyomait, amelyet a TNT-robbanóanyagok termelnek, és amely a környező földbe szivárog.

 

Megszakítás