Egy fagyos téli napon, száz évvel ezelőtt 1924. január elsején nyitotta meg kapuit az óbudai kóser népkonyha, ahol nyomorgó zsidók sokaságának éhezésén enyhítettek.

Az óbudai zsidó hitközség, az ottani Szentegylet és Izraelita Nőegylet közös összefogásának hála száz évvel ezelőtt rituális népkonyhát nyitottak a város legrégebbi, ma is álló zsinagógájának közelében, a Lajos utca 165. szám alatt.

A konyha vezetését Kemény Lajos és nemes szívű neje, illetve Reiss Samu és id. Back Dávid gondnokok látták el. Az alapanyagok költségeit helybeli gyárosok, kereskedők és a hitközség jobb módú tagjai teremtették elő.

Az óbudai kóser népkonyha meleg ebédjei sokak napi nélkülözését enyhítették, ezért nem csoda, hogy a jó idő után, még ugyanazon évben, csak akkor már a Szentegylet házában, a Mókus utca 6. szám alatt a téli időszakra újranyitották az ingyenes népkonyhájukat.

Az óbudai jótevők névsorát egészen a hetvenes évek második feléig lehetett olvasni a Mókus utcai ódon bérház félhomályos lépcsőházában.

A Mókus utca 6. lépcsőháza röviddel az épület lebontása előtt (Forrás: Fortepan / Óbudai Múzeum)
Források:

„Hirek – Az óbudai izr. hitközség”, Egyenlőség, 1924. 43. évf. 46. szám, 15. old.

„Hirek – Jótékonysági akció Óbudán.”, Egyenlőség, 1924. 43. évf. 3. szám, 13. old.

Megszakítás