Az angliai tanárok nagy része nem tudja, hogy mikor kezdődött a holokauszt – áll a The JC oldalon idézett tanulmányban. A kutatásban 1077 pedagógus vett részt, közülük 964 a közelmúltban tanított a holokausztról. A University College London Holokauszt Oktatási Központjának felmérése arra figyelmeztet, hogy

a tudásbeli hiányosságnak komoly következményei lehetnek, hiszen ismeretek nélkül a tanárok nem képesek arra, hogy a témával kapcsolatos tévedéseket vagy félreértéseket eloszlassák.

Bár a 2009-ben végzett kutatáshoz képest pozitív változást tapasztaltak a központ munkatársai, még nem elégedettek az elért eredményekkel.

A tanárok túlnyomó része nem tudta megmondani, hol és mikor kezdődött a holokauszt, és arra sem voltak képesek, hogy meghatározzák, Németország lakosságának hány százaléka volt zsidó 1933-ban. Arra is fény derült, hogy a tanároknak kevesebb mint a fele tudta, mi volt a brit kormány válasza a holokausztra, és azoknak, akik nemrégiben a témáról tanítottak, majdnem ötöde soha nem kapott formális képzést e rendkívül nehéz anyag oktatására.

Az egyetem egyik professzora, Dr. Andy Pearce elmondta, hogy a következmények között szerepelhet, hogy a diákoknak „elferdített és alapvetően hibás benyomásai lesznek erről az időszakról”, majd hozzátette: „A társadalomnak nem lenne szabad tolerálnia a félreértéseket, mítoszokat és mitológiákat a holokauszttal kapcsolatban, mivel ezek táptalajt jelenthetnek a konspirációs teóriák, a revizionizmus, a tagadás és a torzítás számára. A hibás elképzelések és a félreértések komoly következményekhez vezethetnek.”

A Holokauszt Oktatási Társaság egyik szóvivője elmondta: a szervezet mindig hitt abban, hogy a pedagógusokat a legjobb eszközökkel kell ellátni a téma szenzitív megközelítése érdekében: „Ezért helyezünk mi és a szektorban mások is óriási hangsúlyt a tanárképzésre, de természetesen mindig van még mit javítani.”

A jó hír az, hogy a Holokauszt Oktatási Központ nemcsak felméréseket végez és következtetéseket von le, hanem segítséget is ad a tanároknak a felkészüléshez.

Szintén a The JC honlap tudósít arról, hogy 50 ezer ingyenes tankönyvet osztottak ki Nagy-Britannia mintegy 1400 középiskolája számára ebben a tanévben, hogy segítsenek eloszlatni a félreértéseket. Bár a pedagógusok mindinkább a digitális világból szerzik az információikat, még mindig helye van a hagyományos tankönyveknek is. E felismerés jegyében készült el A holokauszt megértése – Hogyan és miért történt című kiadvány, ami azért is fontos, mert a központ számos pontatlanságot és hibát talált a forgalomban lévő tankönyvekben.

Merész oktatási módszer a svédeknél

A diákoknak bizonyítaniuk kell, hogy a holokauszt soha nem történt meg.

Az új, 98 oldalas tankönyv összeállításánál figyelembe vették az Oktatási Központ korábbi felméréseit, például azt az öt évvel ezelőtt készült tanulmányt, amely szerint az iskolás gyerekek több mint kétharmadának okozott nehézséget az „antiszemitizmus” kifejezés értelmezése. Ahhoz, hogy megismertessék azt a történelmi helyzetet, amelyben a huszadik század egyik legszörnyűbb tragédiája megtörténhetett, a háború előtti európai zsidó élet bemutatásával kezdődik a könyv.

„A legtöbb fiatal nem igazán tud a háború előtti zsidó életről. Nem tudnak sokat a háború előtti európai életről sem, így ezt megfelelő kiindulópontnak éreztük” – mondta a könyv egyik összeállítója, a központ egyik vezetője, Stuart Foster professzor.

A legtöbb fiatal úgy véli, hogy a holokauszt Németországban történt – tette hozzá, éppen ezért az egyik legfontosabb céljuk a könyvvel, hogy a diákoknak alapot nyújtsanak az események kronológiájának és geográfiájának megértéséhez.

A könyvben különös hangsúlyt helyeztek a tömeges fegyveres kivégzésekre, valamint arra is, hogy a zsidók hogyan reagáltak, hol volt ellenállás és mi történt a túlélőkkel a háborút követően.

A Holokauszt Oktatási Központ egyik nemrégiben készített felmérése azt is kimutatta, hogy ha speciálisan holokauszt-oktatásra készítik fel a tanárokat, akkor az pozitív hatással van arra, hogy hogyan, milyen mélységben, milyen szemszögből tudják átadni az ismereteket a diákoknak. A szerkesztők abban reménykednek, hogy az új és ingyenesen kiosztott könyv is értékes segítséget nyújt majd a közömbösség és a félreértések eloszlatásában.

Fotó: Wikimédia

Megszakítás