A tanév nem csak az iskolákban és óvodákban indult meg: az AlefKids is megnyitotta kapuit. Csodálatos új helyszínen, a megújult és kibővült Zsilip Központban lelt új otthonra az EMIH ifjúsági szervezete. Tágas csoportszobák és hangulatos sarkok várják az AlefKids programjain a gyerekeket. Hurwitz Dvorával, a program vezetőjével beszélgettünk. 

 

Új helyszín, régi jókedv

„Nem volt könnyű otthagyni a régi helyünket” – kezd bele Hurwitz Dvora rebecen a beszélgetésbe. „Az Óbudai Zsinagógában nagyon jól éreztük magunkat, nagyon szorosan kötődtünk az ottani közösséghez, de kinőttük a helyünket. Nagyon hálásak vagyunk Glitsenstein rabbinak, hogy ő is ugyanolyan szeretettel fogadott minket, mint ahogy Óbudán tették, és mindenben segített nekünk. A hely kialakításánál az volt az elsődleges szempontunk, hogy gyerekbarát legyen – a gyerekek kényelmét helyeztük előtérbe. Minden könnyed és a gyerekek igényeire szabott, így otthonosan érezhetik magukat. Minden csoportnak megvan a saját helye: amit a falra ragasztanak, az ott marad, mert az ő szobájuk. Olyan környezetet kellett teremtenünk, ahol a gyerekeknek nem kell folyamatosan arra figyelniük, hogy nehogy tönkre tegyenek valamit, ahol nyugodtak lehetnek, kényelmesen érzik magukat, vagyis önmaguk lehetnek.”

Elnézve a kényelmes csoportszobákat, melyek valósággal önálló univerzumot alkotnak a Zsilip családi központján belül, elmondhatjuk, hogy a rebecen elképzelése – és ezzel a gyerekek álma – valóra vált. A központ különlegessége a direkt ide készült dekoráció, ami már önmagában azt hirdeti: ez itt zsidó gyerekek világa, minden körülöttük forog és a gyökereikhez fűződő kapcsolatukról szól. A vasárnapi iskolában az alefbét jógától a program utáni finomságokig és az azt követő játszóházi szabadidőig minden a gyerekek jóllétét, szórakozását és fejlődését szolgálja – nemcsak a zsidóságban szerzett tudásuk gyarapodik, de észrevétlenül fejlődnek a szociális és nyelvi készségeik is.

 

Mindenkire vár egy program

Az új helyszínen a régi családias hangulat, a megszokott módszerek és mókák várnak a gyerekekre. Alkalmanként 70-80 gyerek vesz részt a vasárnapi suliban: a legkisebbektől a kamaszokig öt korcsoportban (tevá, semes, keset, BMC, MKZ) foglalkoznak a gyerekekkel a madrichok és madrichák, vagyis az ifjúsági vezetők. Külön csoportja (BMC) van a bát micvára és bár micvára készülőknek (lásd keretes írásunkat), valamint azoknak, akik maguk is ifjúsági vezetők szeretnének lenni. Ez utóbbi az MKZ csoport: „Fantasztikus, hogy elindul egy új generációja az ifjúsági vezetőknek, akik az AlefKids-ben nőttek fel és most tovább szeretnék vinni azt, amit itt tanultak. Ez a harmadik madrichképzős csoportunk, és nagyon büszkék vagyunk az itt felnövekvő gyerekekre.” Az MKZ csoportot idén a középiskolásoknak szóló ifjúsági szervezet vezetője, Sophie Bassman irányítja.

Míg a gyerekek játékosan tanulva, élményeket gyűjtve ismerkednek a zsidósággal, majd szabadon játszanak a Zsilip játszóházában, addig szüleiknek is kínál programot az AlefKids. Már elindult a szülőknek szánt héber tanfolyam, de terveznek további programokat is, pl. gyerekneveléssel kapcsolatos előadásokat is szerveznek a tanév során. „Csodálatosak az alefkidses szülők” – meséli Dvora rebecen lelkesen. „Annyira rugalmasak és segítőkészek és minden újításért hálásak! Szeretnénk, hogy ők is jól érezzék magukat a gyerekekkel együtt.”

A heti programokon kívül minden ünnepet hatalmas karnevállal és különleges programokkal köszöntenek, amelyekre azokat is várják, akik esetleg nem tudják elkötelezni magukat a vasárnapi programok mellett. Ezen kívül vannak havi programok is, hétköznap esténként, valamint vidéki sábátonok (egész hétvégét kitöltő programok). Nyaranta pedig a Balaton-parti nyári tábor várja a gyerekeket. „A különböző lehetőségek, amiket kínálunk, lehetővé teszik a családoknak, hogy a nekik megfelelő programhoz csatlakozhassanak. Kiválaszthatják, ami megfelel az igényeiknek, az időbeosztásuknak.”

 

Héder – az AlefKids nyelviskolája

Hétköznaponként nyelviskola várja a Zsilip Központban a gyerekeket – idén végre nem Zoomon, hanem élőben. Az AlefKids filozófia, melynek fontos eleme, hogy „itt mindenki barátságos és a jóra fókuszál”, a nyelvtanulási programban is tetten érhető. A gyerekek héberül és angolul tanulhatnak, korosztályos és tudásszintek szerinti bontásban.

A hébert egy amerikai program, az Alef chance segítségével oktatják. Itt, ahogy Hurwitz Dvorától megtudtuk, a karatéhoz hasonló szinteken haladnak fölfelé, és a fekete öv megszerzésére törekednek a gyerekek. Hurwitz Dvora Londonban született és nevelkedett, így anyanyelvi angoltanárként ő maga vezeti az angol oktatási programot, amely beszédközpontú, élményalapú, interaktív tanulási módszerre épül. A tanulás után itt is, akárcsak a vasárnapi suliban, finom uzsonna várja a tanulókat.

A nyelviskola október közepén nyitotta meg kapuit, a foglalkozások hétfőtől csütörtökig zajlanak 16 órától 18.30-ig. „Folyamatos a jelentkezés – amennyiben van a gyerek számára megfelelő csoport, azonnal lehet kezdeni.” De ha nincs, akkor sem kell sokat várni, hiszen a Héderben a tanévet három negyedéves szemeszterre (őszi, téli és tavaszi) bontják. „Ebben a korban még nagyon sokat változnak a gyerekek és más-más ütemben fejlődnek. Van, aki gyorsabban, mások lassabban. A három szemeszter lehetővé teszi, hogy újra meg újra, néhány hónaponként felmérjük, hogy ki hol áll és újrarendezzük a csoportokat, így a menet közben csatlakozókat is könnyebben tudjuk fogadni.

 És hogy mit szeretne ebben az évben Hurwitz Dvora elérni? Egy szóval összefoglalta: normalitást. „Azt szeretném, hogy mindenki találja meg magát itt, találjon otthonra és verjen tanyát. A gyerekek érezzék, milyen csodálatos érzés közösségbe tartozni, otthon lenni a közösségben. Családi programokat tervezünk, amennyiben a Covid ezt megengedi, pl. közös bárheszsütést. Nagyon szeretnénk a szülőket és a nagyszülőket bevonni a gyerekek foglalkozásaiba. Ez egy családi központ, ahol hatalmas tér áll rendelkezésünkre, és ezt szeretnénk kihasználni.”

 

Világjáró házaspár vezeti a bár micva programot

Az ősz elején Magyarországra települt rabbiházaspár, Levi és Chaya Greenberg kifejezetten azért érkeztek Budapestre, hogy az AlefKids BMC, vagyis bár és bát mic­va programját vezessék. A program során a gyerekek felkészülnek a vallási értelemben vett felnőtt életre, kortársaikkal együtt fedezik fel az őket körülvevő világot és – ha a Covid-járvány is úgy akarja – életre szóló kalandban lehet részük egy nemzetközi izraeli út keretében. A Greenberg házaspárral az első program előtt arról beszélgettünk, mi vezérelte őket Budapestre és milyen feladatokat fognak nálunk ellátni. 

Amerikából Budapestre

Chaya Greenberg New Yorkban született és a kanadai Montrealban nevelkedett. Nyarait fiatalkorától nyári táborokban töltötte: bejárta a világot, miközben volt ifjúsági vezetőtől kezdve táborvezetőig minden. „Gyerekekkel dolgoztam, akik a legkülönbözőbb háttérrel rendelkeztek. Az volt a célom, hogy vidám időtöltést biztosítsak nekik zsidó környezetben.” Ugyanezzel a szellemiséggel dolgozott a későbbiekben kollégiumi nevelőként és iskolai tanárként is – és nagyon várja, hogy férjével együtt most itt, Magyarországon folytathassa ezt a munkát. „Kiskorom óta arról álmodtam, hogy valahova elköltözzek és erősítsem a zsidóságot, bárhova is vetődöm. Bár a világ másik felén születtem és nevelkedtem, nagyon izgatott vagyok, amikor megvalósíthatom az álmomat, segíthetek egy zsidó közösségnek és még több fényt hozhatok a világba.”

Levi Greenberg ugyancsak messziről érkezett hozzánk: szülei a Rebbe első alaszkai küldöttei voltak – így Levi az első lubavicsi fiú, aki Alaszkában született és nevelkedett. Nem ismeretlen számára a sliáchok sokszor személyes áldozatokat követelő élete. „Már gyerekként bevontak a szüleim az alaszkai Chábád munkájába. Rengeteg örömet szerzett nekem az emberekkel való munka: az, hogy inspiráltuk őket, hogy segíthettünk nekik örömöt lelni a zsidóságban.” Az egyik első nagy feladata az volt, amikor hétévesen egy bár micvára készülő fiú tanítására kérte meg az édesapja: „Amikor a fiú a beszéde közben felhívott maga mellé, hogy megköszönje nekem a közös tanulást, nagyon vicces látványt nyújtottunk. Én alacsony voltam és sovány, ő pedig magas és jól megtermett.”

„Mindig szerettem zenélni és szerepelni, a szüleim pedig segítettek, hogy kiaknázhassam a tehetségemet – lubavicsi módra. Segítettem a Chábád központunkban az előimádkozónak, énekeltem, előadtam.” A Grenberg család azon volt, hogy Alaszkában megmutassa mindenkinek: a zsidóság érdekes, elgondolkoztató, mély, izgalmas, inspiráló – és nem utolsósorban: vidám. „Ha valami olyat látok, ami megtetszik nekem, azt szeretem megosztani másokkal. Különösen, ha valami olyan ötlettel találkozom, ami segít mozgásba lendülnöm, felpiszkálja a kíváncsiságomat vagy inspirálóan hat rám. Úgy gondolom, hogy ami engem inspirál, az másokat is érdekelni fog.” A zsidóságnak és a haszidizmusnak sok gondolatát találom motiválónak és relevánsnak a mai világban, ami tele van kérdésekkel és zavarodottsággal. Gyakran találkozom olyan gondolatokkal a zsidóságban, amelyek segíthetnek az embereknek megváltoztatni a hangulatukat vagy az életszemléletüket, és ezzel könnyebbé tehetik a napjaikat vagy az egész életüket. Ha ilyen gondolattal találkozom, örömmel osztom meg másokkal.”

 

Minden korosztálynak kínálnak programot

Greenbergék elsősorban a bár micva és bát micva korú fiúkkal és lányokkal fognak foglalkozni: ők indították az évet az AlefKids bár micva csoportjában, de személyes felkészítést is vállalnak majd. Emellett szombati programokat szerveznek gyerekeknek és felnőtteknek Óbudán, valamint felnőtteknek szóló előadásokkal is készülnek. „Arról fogunk tanulni, mit jelent bár micvának, illetve bát micvának lenni. Igazi élményt akarunk nyújtani, amivel megértik, mit jelent a zsidóságuk, hogy milyen helyet foglalnak el a világban. Ez egy különleges kor, rengeteg változással. Most nőnek fel, most érnek, ez egy nagyon izgalmas időszak és nagyon várjuk a közös munkát.” Chaya igazi, elhivatott pedagógus, aki minden korosztállyal megtalálja a hangot. A házaspár a Maimonidész Gimnáziumban is fog tanítani.

A Greenberg házaspárra nagyon jó benyomást tett a közösségünk: „Abban a pár hétben, amióta itt vagyunk, azt tapasztaltuk, hogy ez egy nagyon barátságos közösség, ahol az emberek örömmel segítenek egymásnak. Sokan nyitottak rá, hogy felfedezzék a zsidóságot, és ez fantasztikus dolog” – mondta Levi. „Reméljük, hogy rengeteg emberrel ismerkedhetünk meg és sok barátságot kötünk majd a zsidó közösségben” – tette hozzá Chaya.

 

 

Megjelent: Egység Magazin 32. évfolyam 147. szám – 2021. október 29.

 

Megszakítás