A világ legnagyobb szefárd zsidó közössége a mai Spanyolország és Portugália területén élt egykor, jellegzetes ételeik a helyi népszerű alapanyagokból tevődtek össze, illetve az ott elterjedt ételeket főzték, természetesen a kóser előírásoknak megfelelően. A régi spanyol zsidó konyhát nagyban gazdasági tényezők is befolyásolták, előnyben részesítették az olcsó és könnyen beszerezhető alapanyagokat. A spanyolországi kiűzetés után már keveredtek a szefárdi középkori hagyományos étkek és a zsidók előszeretettel kezdték felhasználni új lakóhelyük gasztronómiájának sajátos összetevőit is. Nagy hangsúlyt fektettek a salátákra és a legtöbb ételben megjelent a paradicsom, padlizsán, szőlőlevél, olívaolaj, lencse, citrom, csicseriborsó és a hal is.
Fűszernövényeik leginkább köményből, kurkumából és korianderből tevődtek össze, de használták még a kapribogyót, a kardamomot, a petrezselymet, a fahéjat, sáfrányt és a mentát is. (Érdekesség, hogy a mai Spanyolországban kevésbé ismerik a fehérrépát, a petrezselymet azonban számos ételükhöz felhasználják.)
Szefárd zsidó ételek
A szefárdi zsidók nevezetes ételei között szerepel a burekász, a padlizsán alapú ételek, a médiász (félbevágott töltött zöldségek), ágrisztádá (tojásos, citromos mártás), tishpishti (búzadarás, diós sütemény), biszkocsos (gyűrű formájú édes sütemény) és kurbájel (töltött, vagy nem töltött tészta, amely lisztből, olajból és tahiniből áll). De hogy ezek közül melyiket készítik el 12-én Szentendrén? Menjen el a főzőtanfolyamra és megtudja!
Az ágrisztádá az egyik legkedveltebb mártás a szefárd konyhában, hagyományosan sült halakhoz párosítják, bár főtt halakhoz, húsgombócokhoz vagy párolt zöldségekhez is tálalják. Ez a mártás hidegen és melegen is felhasználható. Állaga hasonlít a majonézhez, de sokkal könnyedebb, mivel csak kevés olajat tartalmaz. Hagyományosan az elkészített mártáshoz egy keveset hozzáadnak abból a leszűrt olajból, amelyben a hal sült, így lesz egyedi, diós íze a kész szósznak. |
Ha érdekli, hogy mit ettek a szefárd zsidók, látogasson el január 12-én Szentendrére a zsidóházba (Zsidóház Szentendre, 2000 Szentendre, Pátriarka u. 6.), ahol Myers Tzivia rebecen fogja bevezetni az érdeklődőket a különlegesebbnél különlegesebb receptekbe, melyeket a helyszínen el is lehet majd készíteni. Az esemény 16 órakor kezdődik. További információ és regisztráció a főzőtanfolyamra: zsidoprogramok.hu.