„Nem jajveszékel senki. Az emberek csak komoran járnak, mintha temetésre mennének vagy temetésről jönnének. Szeretteik temetéséről. Kis batyu a férfiak hátán, az asszonyok kézen fogva és hátukon is gyerekeket cipelnek. Senki se szól egy szót se, még a gyerekek se sivalkodnak. A parton – néhány órával ezelőtt országút – egymásra dobálva a víz által kidobott bútorok és agyonázott seszínű fejpárnák. Kocsiderék, szekérlőcs és az egész nagy káoszból kiemelkedik egy barnára festett ágy oldalfa, mint a nyomorúság zászlórúdja. Csónakban ülünk.

A parton szolgálatot teljesítő hajóskapitány figyelmeztet, hogy vigyázzunk, a víz néhol három méter mély… A lapát megmerül a vízben, lebocsátjuk, majdnem fokig merül, míg fenékig ér. A csónak lassan siklik az élő vízen, mely úgy él és mozog itt az utcasorok között, mintha ősi medrében járna és ahogy tolakodva veri magát keresztül a házak betört ablakain, olyan mint egy mesebeli rossz szörnyeteg, aki elhagyta odúját, hogy felegye az emberek hajlékait.” – Mint Wesselényi 1838-ban, úgy siklott száz éve dr. Fábián Béla (szül.: Feuerman, 1889–1966), Újpest kerületi képviselőjének csónakja is a kiáradt Duna vízén. 

Fábián nemzetgyűlési képviselő az árvíz hírére az elsők között volt, aki Újpest megyeri részére sietett, s legelső teendője volt, hogy a honvédelmi minisztériumtól segítséget kérjen, majd csónakba ugrott és jómaga is részt vett a mentési munkálatokban.

A Dunához közel élők gyakorlatilag teljesen tönkrementek, így Deutsch József, Weiszrunn Dávid és Stein Mór fűszerkereskedők is, akik egész „vagyonukat”, a kis szatócsboltjuk raktárában lévő összes tartalékukat elvesztették. A hirtelen jött víz egy grammnyi értékesítőt sem hagyott.

Rövidebb-hosszabb időre százak, talán ezrek váltak hajléktalanná, akik helyzetén – vallási felekezetre való tekintet nélkül – az Újpesti Izraelita Nőegylet az elsők között igyekezett enyhíteni. Dr. Kálmán Ödönné (szül.: Schwarcz Riza, 1882–1944) elnöknő Árpád úti lakásán egymásnak adták a kilincset a bajbajutottak. Az elnöknő pedig mindenkit igyekezett pénzbeli adománnyal ellátni, ám a legtöbben száraz ruhaneműt kértek, melyet a lehető leggyorsabban előteremtett nekik.

A közös összefogásnak hála végül a körülményekhez képest gyorsan sikerült helyreállítani az árvízkárosultak életét és Újpest visszatérhetett a megszokott hétköznapjaihoz.

Fotó: Fortepan / Budapest Főváros Levéltára / Klösz György fényképei

Források:

Fábián Béla dr., „A kiöntött Duna vizén”, Egyenlőség, 1923. 42. évf. 7. szám, 4. old.

„Az árviz zsidó károsultjai”, Egyenlőség, 1923. 42. évf. 7. szám, 5. old.

További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.

Megszakítás