Amint arról már korábban beszámoltunk, Szilágyi Nóra, az EMIH Szeretetszolgálatának vezetője az augusztus 20-i állami ünnep alkalmából bronz érdemkeresztet kapott Novák Katalintól. Munkájáról, motivációiról, céljairól kérdeztük ennek apropóján.

 

– Hogy került kapcsolatba a szeretetszolgálati munkával?

– 2015 nyarán Köves Slomó megkeresett, hogy intézményesíteni szeretnék a szociális segítségnyújtást az egyház közösségén belül. Korábban is mindig segítettek, ahol tudtak, de nem volt egy dedikált szervezet, ami ezzel foglalkozzon. Ezalatt a nyolc év alatt nagyon sok minden megvalósult az akkori tervekből, sőt a kezdeti elképzelésekből jóval nagyobb Szeretetszolgálat bontakozott ki, mint amit álmodni mertünk volna.

 

– Mi változott a szociális szolgáltatások világában azóta, hogy ezzel foglalkozik?

– Minden területen mind a népkonyhai, mind a nevelőszülői hálózatunk folyamatosan változik a rendeletekben meghatározott követelményeknek megfelelően. Azt gondolom, hogy folyamatosan fejlődik. Például idéntől kötelező pszichológiai vizsgálat van a nevelőszülők alkalmazásánál, miután rengeteg tragédia történt a nyáron, ami abból adódott, hogy a nevelőszülők, akiket a hálózatok alkalmaztak, nem voltak megfelelően kiképezve vagy esetleg alkalmatlanok voltak. Nálunk már a kezdetektől, lassan négy éve, amióta a hálózat működik, pszichológus kolléga vizsgálja meg minden leendő nevelőszülő lakókörnyezetét, életmódját, képességeit, csak az ő szakmai jóváhagyása után csatlakozhat hozzánk.

 

– Kiknek és hogyan nyújt segítséget a Cedek?

– A Cedek kezdetektől nemre, korra és vallási hovatartozásra való tekintet nélkül segít. A hozzánk érkező segítségkérés bárhonnan jöhet. Népkonyháinkon naponta 1500 adag ételt osztunk két helyszínen, ide leginkább nyugdíjasok érkeznek, hiszen a lakbér és rezsi kifizetése után nem marad pénzük megfelelő meleg és tápláló ételre.

Az állami gondoskodásban lévő gyermekeknek, akik a hálózatunkban élnek, úgy segítünk, hogy a lehető legjobb helyet biztosítjuk számukra nevelőszülőknél.

Azoknak, akiknek nehézséget okoz a napi ruházat vagy gyermekjáték, háztartási eszköz beszerzése, adományboltunkban megtalálnak mindent. Sokan jelzik, hogy tartós élelmiszerre van szükségük, ebben is tudunk segíteni.

 

– Mi okoz nehézséget a munkájában?

– Rengeteg kérés érkezik hozzánk, és sajnos nem tudunk mindenkinek segíteni, hiszen nekünk is vannak anyagi korlátaink. A legnehezebb az, amikor el kell dönteni, hogy akkor kinek segítsünk.

Vannak kiemelt kérések, most pl. a háború miatt Magyarországra érkezett vallásos családok, családfő nélkül. Kóser ellátás, gyerekeknek számítástechnikai eszközök, hogy zoomon tudjanak bekapcsolódni az iskolai oktatásba, meleg ruhák, lakhatás. Ilyenkor jól jönne egy feneketlen kút, ahonnan anyagi forrást tudnánk azonnal előteremteni és azonnal segíteni…

A másik nehézség pedig az, amikor olyan történeteket hallok, ami teljesen elszomorít, és azon gondolkozom, hogyan tudnánk segíteni, de sajnos nem tudunk.

Ezenfelül a munkán minden részét nagyon szeretem, második gyermekemként tekintek rá, hiszen minden nap úgy kelek fel, hogy ma is segíteni fogunk sok embernek.

 

– Akkor beszéljünk erről is: mi a legjobb része a munkájának?

– Szerencsés vagyok, mert a munkám az, amit mindig is szerettem volna csinálni: segíteni másoknak.

 

– Az augusztus 20-i állami ünnep alkalmából bronz érdemkeresztet kapott Novák Katalintól. Változtat valamit a céljain ez a kitüntetés?

– Hatalmas megtiszteltetés volt megkapni ezt a kitüntetést. Azaz én úgy fogalmaznék, hogy a Szeretetszolgálat kapta, hiszen együtt értük el a közös sikert: „a rászorulók támogatása érdekében végzett áldozatos munkája elismeréseként.” Hogy változtat meg? Még több erőt ad, hogy észreveszik és elismerik a munkákat, és ez megmelengeti a szívem, további erőt és lendületet ad a folytatásra.

 

– Ros hásáná alkalmából hogyan értékelné az előző évet?

– Minden évben az gondolom, hogy ennyi már elég és nem tudunk már hová bővülni, hiszen kapacitásaink limitáltak, de folyamatosan érkeznek az új megkeresések és lehetőségek a bővülésre.

Az elmúlt év tele volt kihívással, hiszen nemcsak a népkonyhát kellett elköltöztetni, de magát az irodát is, és az adományboltnak is új helyet kellett találnunk. Kitartó keresgélés után megtaláltuk az ideális helyet minden egységnek, a népkonyhánk egy gyönyörű helyre költözött, új megjelenési formával, változatlan finom ételekkel.

A nevelőszülői hálózatunkban hatalmas előrelépést tettünk: megnyílt az új központunk Nyugat-Magyarországon, új kollégákkal bővült a hálózat, saját képzésünk van, ahol már új nevelőszülőket képeztünk, illetve most nyitjuk meg Pest vármegyei fejlesztőközpontunkat Nagykátán, ahol majd pszichológus és fejlesztőpedagógus kollégák fognak dolgozni. 

 

– Mik a tervek idénre?

– Nagyon szeretnénk Keszthelyen egy olyan óvodát létrehozni a jövőben, ahol hátrányos helyzetű gyermekeket tudunk fogadni, és fejlesztőpedagógus segíti a fejlődésüket. Természetesen a hálózatunkat is szeretnénk újabb nevelőszülőkkel bővíteni, hiszen az igény sajnos egyre nagyobb. Következő irány Kelet-Magyarország lesz, ahol idén elindítjuk a következő képzésünket. Szeretnénk még egy konyhával bővíteni a Weisz Manfréd népkonyhák sorát, most a budai oldalon gondolkodunk.

Ami a nagy álmom, egy olyan hajléktalanszálló létrehozása, ahol kimondottan idős embereknek tudunk segíteni, akik olyan betegséggel küzdenek, amivel életveszélyes lehet mondjuk egy téli hónapban akár egy napot is az utcán tölteni.

 

– Mennyire lehet egy szeretetszolgálatnál hosszútávú terveket megfogalmazni?

– Mint minden munkában, ha nincsenek terveid, ha nincsen egy cél, amit el akarsz érni akár rövid, akár hosszútávon akkor nem visz előre semmi. Szerencsére Köves rabbi és az EMIH is mindig nyitott újabb és újabb ötletekre, hogy hogyan tudnánk segíteni még több embernek. Mint ahogy az elmúlt évek is bizonyítják, semmi sem megy egyik napról a másikra, kitartó és hosszú előkészületekkel tudunk csak létrehozni egy új segítő szolgálatot.

 

– A zsidó közösség tagjai is fordulhatnak a Cedekhez?

– Természetesen ők is fordulnak hozzánk segítségért, a közösség tagjai kiemelt helyen vannak nálunk, ott próbálunk segíteni, ahol csak tudunk. De nem csak kérnek tőlünk, hanem egyre többen adnak is, főleg az ünnepek alkalmával, pénzbeli adományokat, illetve nagyon sokan hoznak hozzánk az adományboltba jó minőségű ruhákat, játékokat.

 

– Ha egyet kívánhatna a Cedeknek, mi lenne az?

– Azt kívánnám, hogy minél többen ismerjék meg munkákat, ne csak felületesen.

 

– Miért pont ezt?

– Mert az az ember, aki egy pillanatra is átérzi azt a segítségnyújtást, azt az örömöt, ami ezzel jár, az hozzánk fog csatlakozni és segíteni fog nekünk a munkánkban, akár személyes jelenléttel, akár szolgáltatással, akár anyagi hozzájárulással, hogy mi meg tudjuk venni azokat a dolgokat, azokat a szolgáltatásokat, amikre a rászorulóknak szüksége van.

 

Kérdések és válaszok a nevelőszülőkről

 

Mi a dolga a nevelőszülőknek?

– Ezek az állami gondoskodásban élő gyerekek nem örökbefogadott gyermekek. A nevelőszülő befogad az otthonába egy vagy több gyermeket. Ugyanúgy élnek velük, mint a saját gyerekeikkel, de csak ideiglenesen. Ha a gyermek vér szerinti szülei vissza tudják venni a gondozásukba, akkor megkezdődik a hazagondozás, és a gyermek visszakerül a vér szerinti családjához. Ez a cél.

 

Hogy kerülnek a hálózatba a gyermekek?

– Magyarországon a 12 év alatti gyermeket nevelőszülőnél kell elhelyezni, ha bekerül az állami ellátás rendszerébe, azaz a gyámhatóság kiemeli a családjából. A kiemelés történhet azért, mert a család, a szülők lehetetlen élethelyzetbe kerülnek. Vannak olyan esetek, amikor különböző abúzus miatt kerül be a gyermek, ez lehet fizikai vagy szexuális, vagy egyszerűen rossz körülmények.

 

Mi alapján kerül egy gyerek az adott családhoz?

– A nevelőszülők, mikor elkezdik a munkát, akkor elmondják az elképzelésüket, hogy milyen gyermekkel tudnak együtt élni. Nagyon fontos, hogy a gyermek be tudjon illeszkedni család „szerkezetébe”. Ahol van szabad férőhely, oda beajánlják a nevelőszülőnek a gyermeket, és ha fogadható számára gyermek, akkor, mint a róka és a kis herceg, lépésről lépésre megismerkednek. Ha találkozásokat követően a gyermek is úgy érzi, hogy megbízik a nevelőszülőben, akkor kerül sor a folyamat elindítására és a kihelyezésre.

 

Van vallási megkötés a Cedek hálózatában?

– Hálózatunkba bárki érkezhet, bármelyik felekezettől, mind kollégaként, mind befogadott gyermekként, hiszen, ahogy mindig is hangsúlyozzuk, mi mindenkinek próbálunk segíteni.

Megjelent: Egység Magazin 34. évfolyam 170. szám – 2023. október 30.

 

Megszakítás