Ámosz Cháchám, a nemzetközi bibliaverseny első győztesének története az Izraeli Nemzeti Könyvtár blogján olvasható.
„Vannak, akik szabadidejükben regényeket vagy krimit olvasnak. Én a Bibliát olvastam”
– mondta győzelme után a központi idegrendszeri sérüléssel élő és beszédében is akadályozott, akkor 37 éves Cháchám, aki sérülése miatt semmiféle oktatási intézménybe nem járt korábban, szülei kizárólag otthon oktatták.
1921-ben született Jeruzsálemben teljesen egészségesen, ám egy csecsemőkori fejsérülés egész életét megváltoztatta. Szülei halálát követően egyedül élt, dolgozott és minden szabad percét a Tánách, a zsidó Biblia tanulmányozásának szentelte.
Dávid Ben-Gurion már az államalapítást megelőzően is fontosnak tartotta, hogy a zsidók minél jobban megismerjék a Bibliát:
„a Tánách a zsidó nép létének és örökkévalóságának titka”
– vélte. Az 1948-as államalapítást követően Ben-Gurion miniszterelnökként számos kezdeményezést indított útjára. Ezek közül kiemelkedik a Nemzetközi Bibliaverseny, melynek keretei között ma évről évre fiatalok mérik össze a tudásukat, ám eredetileg felnőtteknek szánt verseny volt. A verseny kihirdetése váratlanul érte a férfit, és ismerősei unszolására benevezett. Az első, írásbeli forduló után következett egy szóbeli megmérettetés, melyen a rendkívül szerény körülmények között élő Cháchám végül egy szomszédja öltönyében jelent meg.
A nemzeti fordulóra 1958. augusztus 5-én került sor; Cháchám fölényes győzelmet aratott, így továbbjutott a még ugyanabban a hónapban megrendezett végső, nemzetközi fordulóba, ahol a miniszterelnök saját kezűleg adta át neki az első díjat.
A győzelemmel Cháchám élete óriási fordulatot vett. Megkezdte egyetemi tanulmányait, bibliakommentárokat írt, és mintegy két évvel később meg is házasodott. Egy fia született, aki Ámosz apja után a Noách nevet kapta. A férfit a közönség is megszerette, és rendszeresen kikérték a véleményét a Bibliát illető kérdésekben. Egyszer például egy titkos izraeli alakulat parancsnoka kérte meg arra, hogy javasoljon neki egy állatot, mely igazán jól szimbolizálná az egységét. A sas talán megfelelő lenne? – érdeklődött a magas rangú tiszt. Rendszeresen hívták, ha jelentős épületeket kellett ellátni megfelelő bibliai idézetekkel, vagy ha családi vitákat kellett elsimítani. Egy alkalommal például azt tudakolták tőle, hogy valóban olyan szörnyű dolog-e a Nimród nevet adni, vagy valóban gonosz bálványimádóról van-e szó, akinek a neve zsidó gyermeknek nem adható. Cháchám olyannyira híres lett, hogy jogi ügyekben is használták a tudását, például amikor az volt az eldöntendő kérdés, hogy elvált szülők gyermeke felveheti-e nevelőapja vezetéknevét. Rendszeresen levelezett Jehosua Kocháv műfordítóval, hogy William Blake, John Milton és társaik bibliai ihletésű alkotásainak fordításában segédkezzék.
Az állam meghálálta Ámosz Cháchám odaadását. Ben-Gurion rendeletére kezelésekre járt, az Eged busztársaság örökös ingyenes bérletet biztosított neki, a szakszervezet pedig kényelmes otthont vásárolt a számára.
„Egyszerűbb engem hívni, mint egy Bibliát használva kikeresni a bibliai mondatot”
emlékezett vissza apja humoros megjegyzéseire Noách Cháchám. Ámosz Cháchám 91 éves korában, 2012-ben hunyt el. Hagyatékát a Nemzeti Könyvtárban helyezték el.
A bibliaversenyen aratott győzelem után Ámosz összefoglalta ars poeticáját: „Vannak tények, melyeket az ország lakosságának leghangosabb örömujjongása sem képes megváltoztatni. Ilyen a mozgáskorlátozottság ténye. Minden mozgáskorlátozott ember kétféle út közül választhat: az egyik az elszigetelődés, amikor az ember menekül az aktív élettől és függésbe kerül másoktól. Ez az út tűnik a könnyebbnek, ám ez depresszióba és romlásba vezet. Ez volt az én utam attól fogva, hogy képes voltam döntéseket hozni önmagammal kapcsolatban. Ám legbelül mindig is tudtam, hogy nem ez a megfelelő út, hogy van másik út is, az életbe való teljes integráció útja, miközben kifejlődnek a minden emberben rejtve szunnyadó kvalitások és tehetségek, melyek helyettesíthetik azt, ami elveszett és amit többé nem lehet helyrehozni”.
További cikkeinket is megtalálja Facebook-oldalunkon.