Különleges programra invitálta Tzemmy és Sophie Bassman február elején a CTeen-es fiatalokat. A budapesti nagygettó utolsó megmaradt falszakaszát keresték föl, ami a Király utca 15. szám alatti ház udvarán áll.

A csoporthoz csatlakozott Oberlander Báruch rabbi, aki családi történeteket mesélt a fiataloknak a gettóról. Többek között elmondta, hogyan juttatott élelmet áldott emlékű édesapja a gettóba. Az akkor 16 éves fiú hamis papírokkal bujkált Budapesten: „Apám sokszor mesélte, hogy a kezdetekben még lehetett ezt-azt venni, volt élelmiszer. Kapcsolatban volt a zsidó földalatti ifjúsági szervezetekkel, akiknek volt pénze. Ebből bevásárolt rengeteg marharépát és nagy bátran besétált vele a gettóba – akkor még nem volt teljesen lezárva, működtek bent műhelyek. Ahogy sétált, szépen elpotyogtatta a répákat, mintha nem venné észre, mi történik. Hátra se nézett, hogy ki, mikor szedi fel, csak ment és szórta el a répákat, hogy legalább ennyivel több étel legyen a gettóban.”

A falszakasznál található emlékmű mellett a fiatalok közösen elmondták a Smá Jiszráél imát, Oberlander rabbi pedig a szervezőknek megköszönte a lehetőséget, hogy ellátogathatott ide. Mint mondta, eddig összesen egyszer járt a gettófalnál, akkor, amikor Magyarországra költözött 1989-ben.

Sajnos azonban ez a falszakasz nem egyezik meg tökéletesen azzal, amit 33 évvel ezelőtt láthatott. Az eredeti falat 2005-ben engedély nélkül lerombolták, amikor a telek túloldalán, a Holló utca 14.-ben álló házat elbontották, noha világörökségi védőzónában állt. Végül hazai és nemzetközi nyomásra a vállalkozó kénytelen volt a kőfalat újjáépíteni, 2010-ben pedig emlékhelyet is kialakítottak a falszakasz mellett.

 

 

Megjelent: Gut Sábesz 25. évfolyam 22. szám – 2023. február 23.

 

Megszakítás