A Los Angeles-i Yosef Mishulovin rabbi számtalan mezuzát és tfilint adott el az évek során, de még soha nem fogytak ezek a tárgyak olyan ütemben, mint mostanság, mondja. „Az emberek felébrednek… Egyszerű és világos: izraeli testvéreik érdemében egyre több micvát szeretnének megtenni”. Az 1975 óta Chábád-küldöttként szolgáló Mishulovin nem az egyetlen, aki megfigyelte ezt a változást. Hasonló tendenciákról számolnak be a tapasztalatok és a felmérések alapján világszerte. Az izraeli események nyomán nagyon sokan tenni szeretnének valamit, és ez spiritualitáshoz, zsidó identitásuk mélyebb megéléséhez vezet. Ennek egyik manifesztálódása, hogy egyre többen szerelnek mezuzát otthonuk, kollégiumi szobájuk vagy irodájuk ajtajára, és egyre több férfi tesz naponta tfilint. A mezuza különösen népszerű, hiszen annak kimondott célja az otthon és az ott élők biztonságának biztosítása.

Az áldott emlékű Lubavicsi Rebbe 1974-ben indított útjára a nemzetközi mezuza-kampányt, és arra ösztönözte a zsidókat, hogy akinek még nincs mezuzája, az tegyen fel egyet-egyet az ajtajaira, akinek pedig van, az rendszeresen ellenőriztesse őket, hogy biztosan kóserek legyenek. Ezt hét évvel előzte meg az első micvakampány, a tfilin-kampány, melyet a hatnapos háború előestéjén indított útjára a Rebbe a katonák, majd az egész zsidó nép védelme érdekében. A megnövekedett igények kielégítése nagy kihívás elé állítja a a szófereket, hiszen a mezuza és a tfilin tekercseit is nagy odafigyeléssel, kézzel kell megírni és egyetlen fölösleges tintacsepp használhatatlanná teheti az egész tekercset.

„Mindaz a szörnyűség, amin közösségünk keresztülment, arra ösztönzött, hogy jobban megéljük a zsidóságunkat.

Az október hetedikei mészárlás után nemcsak mezuzát tettünk az ajtónkra, de életemben először Dávid-csillagot is viselek és rendeltem néhány könyvet a zsidóságról, illetve az antiszemitizmusról, hogy mindent megtanuljak az örökségemről és azokról, akik a történelem során megpróbálták azt megsemmisíteni.

Úgy vélem, csodás privilégium, hogy most feltehetjük az ajtónkra a mezuzát”

– mondta egy Los Angeles-i fiatal.

A karibi S. Lucia Chábád-küldötte, Avromy Super rabbi ingyen tfilint ígért azoknak, akik vállalják, hogy naponta feltekerik. A kampány kezdete óta több ezer jelentkező fordult hozzá, és Super rabbi számításai szerint hónapokba telik, mire minden igényt ki tudnak elégíteni. A brooklyni Tzvi Rappaport 24 óra leforgása alatt száz mezuza megvásárlására elegendő adományt gyűjtött össze adománygyűjtésének első napján. Célja az, hogy minél több olyan izraeli katonának juttathasson mezuzát, akinek otthonában nincs ilyen tárgy. „Mivel ezt a védelem érdekében tesszük, nem szeretnénk a legolcsóbb mezuzákat használni. Egy bizonyos típusra koncentrálunk. Időbe telik, de haladunk”. Rappaport több mint ezer katona és evakuált izraeli számára biztosított már mezuzát. Hasonló kampányok tucatjai folynak Izraelben, az Egyesült Államokban és más országokban is.

„Az ilyen jellegű igény csak akkor mutatkozik, amikor a zsidó nép igazán kapcsolódik a gyökereihez. Az emberek nem szuvenírként vásárolják a mezuzát és a tfilint – azért van rájuk szükségük, mert spirituális védelemre vágynak saját maguk és Izraelben élő zsidó testvéreik számára. Ez csakis Istentől eredhet” – mondta a cfáti Chaim Kaplan, Chábád-küldött és egy mezuzákat és tfilineket előállító cég vezetője.

Forrás: chabad.org

Megszakítás