1926 nyarán egy napsütötte délutánon a párizsi boulevardon egy mindennapos jelenet játszódott le. Egy éhes, állástalan munkás sóvárgó szemekkel pásztázta a kirakatok drága csemegéit, míg végül a sokat nélkülözött szervezet ösztöne legyőzte az erkölcsöt, s az illető egy nyitott kirakatból elemelt egy darabot. Persze Párizs ezen elegáns negyedében nem juthatott messzire a bűnös. A rendőr lefogta, fogdába vitte, jött a kihallgatás, tárgyalás, bíróság. És a bíró meglepő ítélete: a felmentés!

A francia bíró felmentette az éhes tolvajt a lopás vádja alól, méghozzá azzal az indokkal, hogy a nélkülöző ember nyomora miatt akadályozva volt szabad elhatározásában. A nem mindennapi eset sokakat meghatott, azzal számos lap, közöttük több zsidó újság is foglalkozott. És hogy hogyan került ez a meglepő, de mégis hétköznapi történet a zsidó lapokba? 

Mert a bíró tulajdonképpen megvalósította bölcs Salamon intését:

„Ne vessétek meg a tolvajt, ha éhezik és vágya teljesítésére lop.” (Mislé 6:30.) 

A híres dubnói mággid, Jákov Kranz (1741–1804) rabbi szerint a Tóra is a lehető leghumánusabb módon kezeli az ilyen eseteket. A Tóra szerint (2Mózes 22:2.) a tolvajnak vagy meg kell téríteni a lopott tárgyat, vagy ha nincs neki, akkor el kell szegődnie szolgának. Ezzel kapcsolatban a dubnói mággid felvet egy kérdést: ki fog egy tolvajt cselédnek felfogadni?

A felelete a következő: kétféle tolvaj van, az egyik gonoszságból lop, a másik viszont olyan fajta bűnös, akit a szükség, a nyomor visz bűnbe. Utóbbi ha keresethez, s így kenyérhez jutna, becsületes ember válna belőle. Így a dubnói mággid szerint a Tóra „adassék el tolvajlásért cselédnek” szavai valójában úgy értendők, hogy a bíróság, mely erre ítéli a tolvajt, szerezzen az elítéltnek egzisztenciát, mert állásba kerülve újból becsületes ember lesz.

Ráv Jákov Kranz szerint tehát a Tóra az éhes tolvajt nemcsak felmenti, hanem pozitív segítséggel a társadalom becsületes és megbecsült tagjává akarja tenni.

Forrás:

Sch. J. „A francia bíró és a dubnói maggid.”, Zsidó Ujság, 1926. 2. évf. 33–34. szám, 11. old.

Fotó: Maxim Hopman on Unsplash

 
Megszakítás